Dziś mamy 21 lipca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

17 maja 2024

Dzień Mostowca. "Znani i szanowani na całym świecie"

fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA

fot. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA

Nieco ponad 10 tys. obiektów mostowych znajduje się #w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Ich łączna długość wynosi ok. 570 km, a powierzchnia to ok. 8,4 mln m². Wiele z tych mostów zaliczanych jest do wyjątkowych dzieł sztuki inżynieryjnej. Nie mogłyby jednak powstać, gdyby nie praca wybitnych specjalistów. 18 maja obchodzimy Dzień Mostowca.

Inwestycja drogowa jest przedsięwzięciem niezwykle złożonym, które często wymaga współpracy ekspertów z różnych dziedzin. Gdyby nie wspólne działanie drogowców i mostowców, część z kluczowych inwestycji zrealizowanych w Polsce nigdy by nie powstała. Dlatego Dzień Mostowca jest znakomitą okazją, żeby podziękować przedstawicielom branży mostowej za ich pracę i zaangażowanie.

Ponad 40 tysięcy obiektów mostowych

W Polsce znajduje się około 42 tys. obiektów mostowych, z czego 34 tys. to mosty drogowe, a około 8 tys. to mosty kolejowe. Niektóre z nich powstały stosunkowo niedawno m.in. most Rędziński na Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, most im. kardynała Franciszka Macharskiego w Krakowie na drodze ekspresowej S7, most im. Jana Pawła II w Puławach w ciągu S12, most na Odrze w Cigacicach na drodze ekspresowej S3, czy most na Wiśle w ciągu S2 Południowej Obwodnicy Warszawy. Jednak większość mostów ma za sobą kilkudziesięcioletnią lub nawet dłuższą historię.

Wybitni polscy mostowcy – znani i szanowani na całym świecie

Cała historia cywilizacji pełna jest wspaniałych konstrukcji mostowych. Wiele z nich to pionierskie dzieła polskich mostowców nie tylko w kraju, ale na całym świecie. Wśród wybitnych budowniczych konstrukcji mostowych warto wspomnieć Dobrogosta Czarnego z Odrzywołu (Wysokina), starostę radomskiego. To on, na polecenie króla Władysława Jagiełły, kierował budową mostu łyżwowego przez Wisłę pod Czerwińskiem, dla wojsk idących na wojnę z Zakonem Krzyżackim w 1410 roku.

W bardziej współczesnej historii, wśród budowniczych mostów, należy wymienić Stanisława Kierbedzia, który zasłynął jako pionier budowy żelaznych mostów kratownicowych. Jego dziełem był m.in. most Aleksandryjski w Warszawie (potocznie nazywany Mostem Kierbedzia).

Kolejnym słynnym na cały świat mostowcem był Rudolf Modrzejewski, pionier w dziedzinie budownictwa mostów wiszących. Jego projektem jest m.in. Benjamin Franklin Bridge przez rzekę Delaware (rozpiętość przęsła 533,5 m), najdłuższy wówczas (otwarcie w 1926 r.) most wiszący na świecie czy jeszcze dłuższy, wybudowany trzy lata później, Ambasador Bridge na rzece Detroit (563,9 m). Inną wielką osobistością w dziedzinie mostownictwa był Stefan Bryła – konstruktor pierwszego na świecie mostu spawanego na rzece Słudwi pod Łowiczem. Powstał on w 1929 r. i dziś jest zabytkiem klasy 0, która obejmuje obiekty o najwyższej wartości artystycznej, historycznej i naukowej w skali światowej.

Natomiast Ernest Malinowski zasłynął jako konstruktor, do 2005 roku, najwyżej położonej linii kolejowej na świecie, która na całej swej długości usłana jest rozwiązaniami technicznymi z dziedziny mostownictwa. Nie możemy zapominać także o wykładowcach, takich jak np. Maksymilian Thullie, propagator żelbetu w budownictwie mostowym, czy też Andrzej Pszenicki, którzy wykształcili liczne grono mostowej kadry inżynierskiej.

Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Oceń artykuł: 6 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    fachowiec rządowy, w dniu 17-05-2024 10:33:33 napisał:

    Dlaczego nie ma Dnia Kieszonkowca, to jawna dyskryminacja.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Ja Nepomucen, w dniu 18-05-2024 16:30:20 napisał:

    Wszystkiego najlepszego Drodzy Mostowcy

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
KOBIZE
500PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Zadaj pytanie
40PLN
Budowa hal
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
0

Kontrola importowanego materiału siewnego. Co jest sprawdzane?

Materiał siewny roślin pochodzący z państw trzecich #może być sprowadzony i dopuszczony do obrotu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli został wyprodukowany i oceniony zgodnie z systemem inspekcji polowych Unii Europejskiej oraz spełnia wymagania zdrowia roślin. Równoważność systemu produkcji i oceny jest analizowana przez Komisję Europejską i stwierdzana we właściwym wspólnotowym akcie prawnym.

(czytaj więcej)
0

Ogórki kiszone na zdrowie. Jakie znaczenie mają dla naszego organizmu?

Sezon ogórkowy w pełni. To najlepszy czas na przygotowanie# kiszonek na zimę. Ogórki kiszone to nie tylko pyszny dodatek do posiłków, ale także prawdziwy superfoods - probiotyki dla jelit, witaminy i #minerały, niska kaloryczność i antyoksydanty.

(czytaj więcej)
0

Zamykanie kąpielisk z powodu sinic. Dlaczego są dla nas niebezpieczne?

Przyczyny występowania i zagrożenia wynikające z obecności #potencjalnie toksycznych cyjanobakterii (sinic) w wodzie.

(czytaj więcej)
0

Kontrola jakości mięsa, wędlin i serów. Zakwestionowano blisko 50 % towarów

Przeprowadzone przez IJHARS kontrole mięsa, wędlin i serów #sprzedawanych bez opakowania wykazały, że błędy najczęściej dotyczą oznakowania, zakwestionowano aż 46,6% towarów.

(czytaj więcej)