Delegacja z Szubina na uroczystościach w Warszawie. Kadeci reprezentowali szkołę

fot. powierzone
Dnia 13 marca 2023 roku delegacja Zespołu Szkół im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie uczestniczyła #w uroczystej inauguracji szkolenia modułu podoficerskiego Szkoły Legii Akademickiej w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Szkołę reprezentowali kadeci pierwszych klas wojskowych: Claudia Czechowska i Bartek Baran z klasy 1 technikum z edukacją wojskową oraz Agata Kaizer i Marek Jaśkowiak z klasy 1 oddział przygotowania wojskowego.
Inauguracja VI edycji Legii Akademickiej Akademii Sztuki Wojennej nastąpiła w auli konferencyjno-widowiskowej im. gen. Franciszka Gągora. Dokonał jej płk prof. dr hab. inż. Leszek Elak, prorektor ds. dydaktycznych. Następnie goście wysłuchali listu od Małgorzaty Gosiewskiej, Wicemarszałek Sejmu RP, który w jej imieniu odczytał radca Karol Thiel. Pani Marszałek podkreśliła, że: „pierwszy raz w historii absolwenci, najwyższej rangą uczelni wojskowo-cywilnej, będą mieli możliwość stanąć do egzaminu oficerskiego”.
Głos zajął także Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej (SKON) pan Piotr Kaleta: „Nasza ojczyzna może zażądać od Państwa tego wszystkiego co w czasie ślubowania, wypowiedzieliście: żeby służyć wiernie ojczyźnie i bronić jej. Bronić jej także do ostatniej kropli krwi. Każda inicjatywa, która ma na swoim celu podnieść bezpieczeństwo naszego kraju jest inicjatywą dobrą, wspaniałą i niezwykle potrzebną. Musi jednak nieść ze sobą pewną refleksję, że trzeba zachowywać się godnie, żeby zachować się właściwie.”
Podchorążowie modułu podoficerskiego, którzy w postępowaniu rekrutacyjnym osiągnęli najlepsze wyniki, otrzymali od prorektora wyróżnienia oraz akty nadania tytułu „podchorążego”. Akty te otrzymała również delegacja szeregowych podchorążych, którzy będą pełnić podczas szkolenia funkcje dowódców drużyn.
Zwieńczeniem uroczystości było podpisanie aktu inauguracyjnego Szkoły Legii Akademickiej przez prorektora ds. studenckich oraz wiceprzewodniczącego SKON.
Jak można przeczytać na stronie Akademii Sztuki Wojennej: Szkoła Legii Akademickiej to program skierowany do studentów, zarówno kobiet jak i mężczyzn, którzy chcieliby odbyć szkolenie wojskowe, uzyskać stopień wojskowy, myślą o wstąpieniu do wojska i służbie cywilnej. To przygoda, realizacja własnych pasji, szansa na zdobycie dodatkowych kwalifikacji oraz prestiż.
Historycznie, Legia Akademicka została utworzona jako ochotnicza formacja wojskowa 11 listopada 1918 roku z młodzieży studenckiej uczelni warszawskich, w większości członków Polskiej Organizacji Wojskowej. W listopadzie 1918 roku została przeformowana w regularny oddział piechoty Wojska Polskiego – 36 Pułk Piechoty Legii Akademickiej, a 1929 roku została powołana do życia powtórnie jako organizacja przysposobienia wojskowego słuchaczy wyższych uczelni w Polsce. Działała z przerwami do roku 1939, a po 1989 roku została reaktywowana jako stowarzyszenie. W 2017 roku Ministerstwo Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego uruchomiło pilotażowy program ochotniczego szkolenia wojskowego studentów „Legia Akademicka”. Szkolenie zyskało na popularności i obecnie w tworzonych Szkołach Legii Akademickiej trwa jego szósta edycja.
Kadeci mieli okazję zapoznać się z wystawami tematycznymi jednostek i partnerów Akademii Sztuki Wojennej oraz odwiedzili Izbę Tradycji. Akademia jest najwyższej rangi uczelnią wojskową – w jej murach kształcą się studenci cywilni i doskonalą oficerowie. Zachowując dziedzictwo pokoleń, Akademia Sztuki Wojennej wytycza nowe kierunki rozwoju myśli wojskowej przez prowadzenie innowacyjnych badań, wysoką jakość kształcenia oraz wykorzystanie współczesnej wiedzy i praktyki sztuki wojennej, odpowiadając tym samym na aktualne i przyszłe potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Akademia Sztuki Wojennej jest partnerem szkoły oraz objęła patronatem oddziały przygotowania wojskowego w Zespole Szkół. Porozumienie podpisano 2 czerwca 2022 roku w Warszawie.
Kadeci w towarzystwie dyrektora Zespołu Szkół zapalili znicze i złożyli na pomniku patrona profesora Emila Chroboczka. Pan profesor spoczywa na Cmentarzu Wojskowym. Grób znaleziono dzięki wyszukiwarce na stronie oficjalnej Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Warszawie
Materiał: Mateusz Smoliński
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria












Czytaj również
- O tradycjach i obrzędach w bibliotece. Wielkanocne zajęcia dla dzieci
- Pogadanka o wagarach i bezpieczeństwie w sieci. Mundurowi w szkole
- Uczniowie wysłuchali prelekcji o cyberprzemocy. Spotkanie z policjantką
- Prezentacja dotycząca bibliotek. Wyobraźnia gości była ogromna
- Lekcja muzealna. Uczniowie poznali dzieje zbiorów i ich charakterystykę
Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.
(czytaj więcej)Miesiąc Świadomości Endometriozy. Jak radzić sobie z chorobą?

Marzec już od 30 lat jest obchodzony na całym świecie jako miesiąc świadomości endometriozy. #W przypadku wielu kobiet endometrioza jest chorobą, która znacząco wpływa na ich codzienne funkcjonowanie. Z pewnością warto poświęcić czas na zrozumienie tego powszechnego, ale często niezrozumiałego schorzenia, które może powodować m.in. bolesne i ciężkie miesiączki, a także problemy z płodnością. Co zrobić, by po pierwsze rozpoznać objawy choroby, a następnie radzić sobie z nią tak, by mimo wszystko móc cieszyć się życiem i swoją kobiecością? Jest kilka sposobów.
(czytaj więcej)Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.
(czytaj więcej)Czy można mrozić jajka? Bezpieczne i prawidłowe przechowywanie

Jajo to produkt zaskakująco trwały. Może być pyszne i w pełni wartościowe przez miesiąc, a nawet #dwa miesiące od daty zniesienia! Jak to możliwe? Wystarczy przestrzegać kilku za-sad. Przygotowaliśmy krótki poradnik na temat tego, jak bezpiecznie i prawidłowo prze-chowywać jaja – te surowe i te ugotowane.
(czytaj więcej)