Dziś mamy 16 czerwca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

27 marca 2023

"Biopreparaty w procesie uprawy roślin". Alternatywa dla środków chemicznych?

fot. pixabay

fot. pixabay

Drugiego dnia Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa #Andrzej Chodkowski uczestniczył jako ekspert w panelu „Biopreparaty w procesie uprawy roślin. Czy preparaty mikrobiologiczne i nawozy pochodzenia naturalnego mogą zastąpić środki chemiczne?”. Paneliści próbowali odpowiedzieć na istotne dla rolników pytanie, czy wdrożenie założeń Zielonego Ładu wsparte premiowaniem stosowania preparatów biologicznych umożliwi zastąpienie środków chemicznych bez szkody dla efektywności rolnictwa.

Uczestnicy dyskusji zgodzili się, że zielona transformacja to wyznaczenie właściwego kierunku w rolnictwie. Jednak równocześnie podkreślili, że optymalnym rozwiązaniem jest hybrydowy system ochrony roślin wykorzystujący preparaty biologiczne przede wszystkim jako środki prewencyjne, nie wykluczając przy tym preparatów chemicznych nieodzownych zwłaszcza w ochronie interwencyjnej. W produkcji roślinnej należy postawić na zdrowy rozsądek w połączeniu z opłacalnością produkcji przy jednoczesnej ochronie środowiska i zapewnieniu bezpiecznej żywności konsumentom.

W dyskusji wzięli udział przedstawiciele różnych grup zainteresowań i każdy wskazywał na trudności z ich punktu widzenia, co nie przeszkodziło w sformułowaniu wspólnych konstruktywnych wniosków. Jak zaznaczył Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa niektóre przepisy i procedury można uprościć, ale nie może się to odbywać kosztem bezpieczeństwa konsumentów, producentów i środowiska. Jest oczywiste, że nie dla wszystkich substancji chemicznych stosowanych w rolnictwie są alternatywne metody biologiczne. Dlatego warto korzystać z badań i doświadczenia instytutów naukowych, co czyni PIORiN tworząc lub modyfikując metodyki Integrowanej Produkcji. Ze względu na ekoschematy, które są nowością w dopłatach obszarowych, Inspekcja również dostrzega konieczność stałej współpracy w ramach administracji, związków i stowarzyszeń branżowych oraz instytucjami wspólnotowymi.

Spotkanie zakończyły pytania skierowane przez obecnych na sali rolników i doradców oraz kuluarowe rozmowy z uczestnikami forum.

Materiał: PIORIN

Oceń artykuł: 0 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Ja, w dniu 28-03-2023 07:24:18 napisał:

    Tylko naturalny nawóz zadnej chemii rozumiemy się panowie

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Budowa magazynów
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
0

Ruszyła certyfikacja w WOT. Sprawdzian dla żołnierzy

W WOT rozpoczęła się Certyfikacja – zaangażowani zostali #wszyscy żołnierze 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Natychmiastowe stawiennictwo i szkolenie to jeden z elementów sprawdzenia gotowości do działania najmłodszego rodzaju Sił Zbrojnych RP, niezwiązany z kryzysem migracyjnym i działaniami hybrydowymi przeciw Polsce na wschodniej granicy RP.

(czytaj więcej)
0

Dwudziesta szósta wędrówka. Na uczestników czekał pyszny posiłek

Dzisiejszą wędrówkę w większości maszerowaliśmy w korycie #Rokitki. 20 uczestników rozpoczęło wędrówkę a 19 ukończyło. Jedna osoba musiała się wycofać ze względu na rozklejenie się obuwia.

(czytaj więcej)
0

"Edukacja z wojskiem". W zajęciach uczestniczyło blisko 4000 uczniów

W pierwszym miesiącu pilotażowego programu# „Edukacja z wojskiem” w województwie kujawsko- pomorskim w zajęciach uczestniczyło blisko 4000 uczniów. Przez 4 tygodnie zaangażowanych w szkolenie było 40 żołnierzy z 9 jednostek wojskowych z naszego województwa.

(czytaj więcej)