Dziś mamy 7 lipca 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

15 maja 2022

Wróci pociąg! Z Poznania do Bydgoszczy przez Kcynię

fot. pow.

fot. pow.

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały z firmą Databout z Warszawy# umowę na opracowanie dokumentacji przyszłych prac na liniach kolejowych 356 i 281 w województwie kujawsko-pomorskim. Inwestycje pozwolą na przywrócenie kursowania pociągów z Poznania przez Kcynię do Bydgoszczy.

Ostatni pociąg odjechał z Kcyni w 2004 roku. Był to pociąg pasażerski z Poznania do Bydgoszczy. Od tego czasu na stację kolejową wjeżdżają czasami pociągi towarowe. Jednak to wszystko. Niegdyś tętniące życiem miejsce teraz świeci pustkami i niszczeje. Ruch jest tam jedynie we Wszystkich Świętych, ale nie za sprawą pociągów, tylko za sprawą setek samochodów osobowych, których kierowcy parkują na dawnym PKP, by stamtąd dojść do pobliskiego cmentarza. W ciągu kilku lat ma się to zmienić. Kcynia wróci na kolejową mapę Polski.

W ramach umowy opracowana zostanie dokumentacja przedprojektowa i projektowa rewitalizacji linii kolejowej nr 356 Poznań Wschód – Bydgoszcz Główna, na odcinku od Kcyni do granicy z województwem wielkopolskim wraz z budową mijanki na linii nr 281 Oleśnica – Chojnice, na odcinku Kcynia – Nakło. Przygotowanie dokumentacji planowane jest do końca 2023 roku. Wartość umowy to 2,8 mln zł netto. Projekt jest realizowany w 85% z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa kujawsko-pomorskiego. Dokumentacja określi zakres prac na stacji Kcynia oraz na trasie między Kcynią a granicą województw kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Wskazana zostanie też lokalizacja nowej mijanki na odcinku linii z Kcyni do Nakła. – Takie rozwiązanie pozwoli zwiększyć przepustowość linii i zapewni sprawne przejazdy pociągów. Przewidywane prace na przejazdach kolejowo-drogowych mają podnieść poziom bezpieczeństwa. Przywrócenie kursowania pociągów, po zrealizowaniu planowanej inwestycji, ma ułatwić podróże pomiędzy sąsiednimi województwami. Realizacja przedsięwzięcia przewidywana jest w perspektywie finansowej na lata 2021-2027 po zapewnieniu środków finansowych – informuje Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Nie tylko do Poznania, ale i do Wągrowca
Burmistrz Kcyni Marek Szaruga uważa, że rozpoczęcie prac związanych z rewitalizacją linii kolejowych przebiegających przez Kcynię to duży sukces dla gminy. – Uważam, że mieszkańcy będą zainteresowani podróżowaniem koleją. Mamy oczywiście dobę samochodów osobowych, ale też dobę bardzo drogiego paliwa. Kolej w naszym mieście to przede wszystkim bezpieczeństwo. Mam nadzieję, że zmniejszy się liczba wypadków na drogach, zwłaszcza tych najbardziej tragicznych. Po drugie to ekologia – taki transport jest bardziej przyjazny środowisku niż transport drogowy. Kolejna ważna rzecz to rozwój miasta i gminy. W końcu mówi się, że gdzie jest kolej, tam jest i rozwój. Ponadto pociąg ułatwi naszym mieszkańcom podróżowanie między dwoma dużymi miastami – Bydgoszczą i Poznaniem przez Nakło – mówi Szaruga. Dodaje, że Kcynia od zawsze jest związana z Wielkopolską i Poznaniem – historycznie i kulturowo. Mieszkańcy gminy najpierw się tam kształcą, a potem szukają też pracy. Kolej ma im to znacznie ułatwić. – Cieszę się, że to się w końcu ziściło. Dziękuję marszałkowi województwa Piotrkowi Całbeckiemu, dyrektorowi Departamentu Funduszy Europejskich Rafałowi Pietrucieniowi i dyrektorowi Departamentu Infrastruktury Drogowej Tomaszowi Moraczewskiemu – mówi burmistrz Szaruga.

Działania w celu przywrócenia linii kolejowej od ponad 8 lat prowadził radny powiatowy Ryszard Bagnerowski wraz ze starostami nakielskimi i burmistrzami Kcyni – w ostatnich latach z Tomaszem Miłowskim i Markiem Szarugą. – Wielokrotnie pisałem interpelacje w tej sprawie, odbywałem wizyty w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu, jedno z takich spotkań odbyło się w samej Kcyni, co uważam za ważny impuls do podjęcia konkretnych działań. Uważam, że taka współpraca pozwoliła nam coś osiągnąć i możemy się z tego cieszyć. Trzeba było o tym mówić i przypominać. Jeżeli dziś mówimy o dokumentacji projektowej, to wiadomo, że coś w tym kierunku będzie się działo. Linia kolejowa z Poznania do Bydgoszczy będzie istotnym połączeniem dla mieszkańców – mówi Ryszard Bagnerowski. Jego zdaniem zainteresowanie linią kolejową wśród mieszkańców będzie, choć możliwe, że będzie się to rozwijać stopniowo. – Kiedyś mówiono, że nie opłaca się rewitalizacja linii kolejowej do Gołańczy. Dziś ma tam powstać dwutorówka, bo jest tylu pasażerów. Przecież wszystko rozwija się stopniowo. Także PKS rezygnował z wielu tras, bo okazywały się nierentowne. Dziś jeżdżą na nich prywatni przewoźnicy, którym się to opłaca. Linie autobusowe się napełniają i to samo będzie z pociągiem. Jeśli z Kcyni do Poznania pojedzie się półtora godziny, bo takie są głosy, to mieszkańcy będą z tego korzystać. Pojadą do pracy, szkoły, na studia. Nie muszą zresztą jechać do samego Poznania. Po drodze jest przecież Wągrowiec – duże, powiatowe miasto, bardzo rozwinięte przemysłowo. Tam też potrzebne są ręce do pracy. Choć linia na pewno nie będzie w 100% rentowna, ale mam nadzieję, że wspomoże ją budżet państwa. Że nie będą to tylko słowa, ale i czyny. W końcu ma to służyć mieszkańcom. Kcynia jest bramą Wielkopolski – to hasło zapisane na murach dawnego liceum jest właściwe. Od pokoleń łączą nas pewne sprawy – podkreśla radny powiatowy. Wspomina słowa swoich rodziców, którzy zawsze mówili, że aby miasto się rozwijało, musi przebiegać przez nie linia kolejowa.
Zdaniem Bagnerowskiego warto zaprojektować dodatkowy przystanek kolejowy – na Osiedlu nr 3 w Kcyni. – Część mieszkańców miałaby bliżej tam niż na ulicę Nakielską. Wierzę, że to wszystko w pewnym stopniu zadziała – podsumowuje Bagnerowski.

Co na to sami mieszkańcy gminy? Wielu z nich cieszy się z powrotu kolei do miasta. – Byłoby super, gdyby był bezpośredni pociąg do Poznania. Teraz dojazd to tragedia. – Do Poznania? Super! Tam jest praca, uczelnie, piękne stare miasto, zoo, Termy Maltańskie. – Czekam na powrót pociągu do Kcyni. Może życie wróci do naszego pięknego miasta. – Super, na pewno będę korzystać, bo teraz trzeba jechać do Bydgoszczy, a potem przesiadka w Bydgoszczy na Poznań.
To tylko niektóre pozytywne komentarze, choć są też te pesymistyczne. Niektórzy uważają, że kolej będzie nierentowna i jest to wyrzucanie pieniędzy w błoto. – Łatwo dojechać do Gołańczy, a stamtąd jest już pociąg do Poznania. – W Szubinie jest S5, można stamtąd szybko dojechać.

Jak widać, zdania, jak w każdej sprawie, są podzielone. Czy pociąg z Kcyni będzie odjeżdżał wypełniony po brzegi? Okaże się za kilka lat, gdy inwestycja się zakończy.

Źródło: 

Oceń artykuł: 13 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (15) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (2)

  Zz, w dniu 15-05-2022 03:04:10 napisał:

  Super nie będzie trzeba się kierować do Bydgosc,y by dojechać do Poznania

  odpowiedz

  • 3 (7)

  Motto młodych, w dniu 15-05-2022 08:45:50 napisał:

  Budować, Rewitalizować, działać, uczyć, studiować, pracować

  odpowiedz

  • 7 (9)

  pasazer, w dniu 15-05-2022 09:07:40 napisał:

  nareszcie ktos przejzal na oczy ze wielkopolska to inny swiat

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 6 (6)

  Eugeniusz, w dniu 15-05-2022 15:46:37 napisał:

  Szubin jak zwykle nic. Przykre, bo u nas też byłoby sporo chętnych.

  odpowiedz

  • 0 (4)

  BOSS, w dniu 15-05-2022 18:02:35 napisał:

  Uzdrawianie lini którymi po miesiącu i tak będzie jeździło 5 os i po 2 - 3 latach będzie zamykana, parodia. Modernizować tak ale główne węzły aby z Gdańska do Zakopanego dojechać w 4 h w tym widzę sens.

  odpowiedz

  • 3 (5)

  obserwator, w dniu 15-05-2022 18:12:38 napisał:

  Wszystko fajnie, tylko szkoda, że sam dworzec wygląda jak na Ukrainie po bombardowaniach, podobnie jak główne ulice Nakła z tymi szmatami, workami!

  odpowiedz

  • 3 (3)

  damien, w dniu 15-05-2022 20:52:07 napisał:

  przy tych cenach paliw i wyzszych jakie beda wiele osob sie przesiadzie na komunikacje zbiorowa

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (2)

  Kasis, w dniu 15-05-2022 21:03:48 napisał:

  Dobrze ze ktos jeszcze myśli o zwykłych ludziach którzy muszą jechać do Bydgoszczy aby dojechać do Poznania Brawo

  odpowiedz

  • 3 (3)

  nakkel, w dniu 15-05-2022 22:26:24 napisał:

  Super, bezpośredni z Nakła do Poznania przyda się

  odpowiedz

  • 2 (4)

  Kibic, w dniu 15-05-2022 23:06:12 napisał:

  W sumie super, bezpośredni z Nakła do Poznania na mecze Lecha, Kolejorza, wypić będzie można browarki i wrócić

  odpowiedz

  • 0 (0)

  KK, w dniu 18-05-2022 15:52:24 napisał:

  Bez sensu, że przez Nakło (na trasie same lasy). Powinni zrewitalizować linię z Kcyni, przez Szaradowo-Zalesie, Wolwark (Pińsko), Szubin, Kołaczkowo, Rynarzewo (Zamość), Białe Błota, Bydgoszcz Błonie. Takie połączenie miałoby szansę na zdecydowanie większe zainteresowanie :(

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Anna, w dniu 19-05-2022 13:26:12 napisał:

  Bardzo dobry pomysł

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Ramki ślubne
39,90PLN
Ramki urodzinowe
39,90PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Budowa hal
Ramka na 3 zdjęcia (1015)
39,90PLN 29,90PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
0

Letnie tankowanie. Ile będzie kosztować paliwo w wakacje?

Rekordowe ceny paliw utrzymują się już kolejny miesiąc, choć w ostatnich# dniach obserwujemy chwilowe obniżki! Lato to tradycyjny okres podwyżek cen i wzmożonego ruchu na drogach. Czy tegoroczne wyjazdy na wczasy okażą się również rekordowo drogie? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przeanalizowali perspektywy rozwoju sytuacji na polskim rynku paliwowym w miesiącach wakacyjnych.

(czytaj więcej)
0

Pierwsza pomoc tonącemu. Co zrobić, kiedy na naszych oczach ktoś tonie?

Jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w okresie wakacyjnym jest utonięcie. Co zrobić, kiedy ktoś tonie?

(czytaj więcej)
0

Grillowanie - co wolno, a co nie? Przewodnik z przepisami

Amatorów grillowania w naszym kraju nie brakuje#. Z ankiety przeprowadzonej wśród Polaków wynika, że zaledwie 6,7% rodaków wcale nie grilluje. Około 10% uważa, że grillowanie jest zdrowe, niemniej zdaniem 43% należy odpowiednio przygotować jedzenie, by uzyskać zdrowe potrawy. Co ma wpływ na ich prozdrowotne wartości? Przede wszystkim jakość samych użytych produktów, ale także to, na jakim grillu posiłek zostanie przygotowany.

(czytaj więcej)
0

Niejadek na wycieczce? Przepisy na zdrowe przekąski do plecaka

Wymyślenie zdrowej i smacznej przekąski dla niejadka to# nie „bułka z masłem”. Szczególnie latem, kiedy dzieci niechętnie opuszczają place zabaw i podwórka, by doładować swoje niezwykle pojemne akumulatory. Wyzwanie stanowią także rodzinne wycieczki. Jak bowiem zmieścić w plecaku coś pysznego dla każdego? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)