Wróci pociąg! Z Poznania do Bydgoszczy przez Kcynię

fot. pow.
PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały z firmą Databout z Warszawy# umowę na opracowanie dokumentacji przyszłych prac na liniach kolejowych 356 i 281 w województwie kujawsko-pomorskim. Inwestycje pozwolą na przywrócenie kursowania pociągów z Poznania przez Kcynię do Bydgoszczy.
Ostatni pociąg odjechał z Kcyni w 2004 roku. Był to pociąg pasażerski z Poznania do Bydgoszczy. Od tego czasu na stację kolejową wjeżdżają czasami pociągi towarowe. Jednak to wszystko. Niegdyś tętniące życiem miejsce teraz świeci pustkami i niszczeje. Ruch jest tam jedynie we Wszystkich Świętych, ale nie za sprawą pociągów, tylko za sprawą setek samochodów osobowych, których kierowcy parkują na dawnym PKP, by stamtąd dojść do pobliskiego cmentarza. W ciągu kilku lat ma się to zmienić. Kcynia wróci na kolejową mapę Polski.
W ramach umowy opracowana zostanie dokumentacja przedprojektowa i projektowa rewitalizacji linii kolejowej nr 356 Poznań Wschód – Bydgoszcz Główna, na odcinku od Kcyni do granicy z województwem wielkopolskim wraz z budową mijanki na linii nr 281 Oleśnica – Chojnice, na odcinku Kcynia – Nakło. Przygotowanie dokumentacji planowane jest do końca 2023 roku. Wartość umowy to 2,8 mln zł netto. Projekt jest realizowany w 85% z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa kujawsko-pomorskiego. Dokumentacja określi zakres prac na stacji Kcynia oraz na trasie między Kcynią a granicą województw kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Wskazana zostanie też lokalizacja nowej mijanki na odcinku linii z Kcyni do Nakła. – Takie rozwiązanie pozwoli zwiększyć przepustowość linii i zapewni sprawne przejazdy pociągów. Przewidywane prace na przejazdach kolejowo-drogowych mają podnieść poziom bezpieczeństwa. Przywrócenie kursowania pociągów, po zrealizowaniu planowanej inwestycji, ma ułatwić podróże pomiędzy sąsiednimi województwami. Realizacja przedsięwzięcia przewidywana jest w perspektywie finansowej na lata 2021-2027 po zapewnieniu środków finansowych – informuje Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Nie tylko do Poznania, ale i do Wągrowca
Burmistrz Kcyni Marek Szaruga uważa, że rozpoczęcie prac związanych z rewitalizacją linii kolejowych przebiegających przez Kcynię to duży sukces dla gminy. – Uważam, że mieszkańcy będą zainteresowani podróżowaniem koleją. Mamy oczywiście dobę samochodów osobowych, ale też dobę bardzo drogiego paliwa. Kolej w naszym mieście to przede wszystkim bezpieczeństwo. Mam nadzieję, że zmniejszy się liczba wypadków na drogach, zwłaszcza tych najbardziej tragicznych. Po drugie to ekologia – taki transport jest bardziej przyjazny środowisku niż transport drogowy. Kolejna ważna rzecz to rozwój miasta i gminy. W końcu mówi się, że gdzie jest kolej, tam jest i rozwój. Ponadto pociąg ułatwi naszym mieszkańcom podróżowanie między dwoma dużymi miastami – Bydgoszczą i Poznaniem przez Nakło – mówi Szaruga. Dodaje, że Kcynia od zawsze jest związana z Wielkopolską i Poznaniem – historycznie i kulturowo. Mieszkańcy gminy najpierw się tam kształcą, a potem szukają też pracy. Kolej ma im to znacznie ułatwić. – Cieszę się, że to się w końcu ziściło. Dziękuję marszałkowi województwa Piotrkowi Całbeckiemu, dyrektorowi Departamentu Funduszy Europejskich Rafałowi Pietrucieniowi i dyrektorowi Departamentu Infrastruktury Drogowej Tomaszowi Moraczewskiemu – mówi burmistrz Szaruga.
Działania w celu przywrócenia linii kolejowej od ponad 8 lat prowadził radny powiatowy Ryszard Bagnerowski wraz ze starostami nakielskimi i burmistrzami Kcyni – w ostatnich latach z Tomaszem Miłowskim i Markiem Szarugą. – Wielokrotnie pisałem interpelacje w tej sprawie, odbywałem wizyty w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu, jedno z takich spotkań odbyło się w samej Kcyni, co uważam za ważny impuls do podjęcia konkretnych działań. Uważam, że taka współpraca pozwoliła nam coś osiągnąć i możemy się z tego cieszyć. Trzeba było o tym mówić i przypominać. Jeżeli dziś mówimy o dokumentacji projektowej, to wiadomo, że coś w tym kierunku będzie się działo. Linia kolejowa z Poznania do Bydgoszczy będzie istotnym połączeniem dla mieszkańców – mówi Ryszard Bagnerowski. Jego zdaniem zainteresowanie linią kolejową wśród mieszkańców będzie, choć możliwe, że będzie się to rozwijać stopniowo. – Kiedyś mówiono, że nie opłaca się rewitalizacja linii kolejowej do Gołańczy. Dziś ma tam powstać dwutorówka, bo jest tylu pasażerów. Przecież wszystko rozwija się stopniowo. Także PKS rezygnował z wielu tras, bo okazywały się nierentowne. Dziś jeżdżą na nich prywatni przewoźnicy, którym się to opłaca. Linie autobusowe się napełniają i to samo będzie z pociągiem. Jeśli z Kcyni do Poznania pojedzie się półtora godziny, bo takie są głosy, to mieszkańcy będą z tego korzystać. Pojadą do pracy, szkoły, na studia. Nie muszą zresztą jechać do samego Poznania. Po drodze jest przecież Wągrowiec – duże, powiatowe miasto, bardzo rozwinięte przemysłowo. Tam też potrzebne są ręce do pracy. Choć linia na pewno nie będzie w 100% rentowna, ale mam nadzieję, że wspomoże ją budżet państwa. Że nie będą to tylko słowa, ale i czyny. W końcu ma to służyć mieszkańcom. Kcynia jest bramą Wielkopolski – to hasło zapisane na murach dawnego liceum jest właściwe. Od pokoleń łączą nas pewne sprawy – podkreśla radny powiatowy. Wspomina słowa swoich rodziców, którzy zawsze mówili, że aby miasto się rozwijało, musi przebiegać przez nie linia kolejowa.
Zdaniem Bagnerowskiego warto zaprojektować dodatkowy przystanek kolejowy – na Osiedlu nr 3 w Kcyni. – Część mieszkańców miałaby bliżej tam niż na ulicę Nakielską. Wierzę, że to wszystko w pewnym stopniu zadziała – podsumowuje Bagnerowski.
Co na to sami mieszkańcy gminy? Wielu z nich cieszy się z powrotu kolei do miasta. – Byłoby super, gdyby był bezpośredni pociąg do Poznania. Teraz dojazd to tragedia. – Do Poznania? Super! Tam jest praca, uczelnie, piękne stare miasto, zoo, Termy Maltańskie. – Czekam na powrót pociągu do Kcyni. Może życie wróci do naszego pięknego miasta. – Super, na pewno będę korzystać, bo teraz trzeba jechać do Bydgoszczy, a potem przesiadka w Bydgoszczy na Poznań.
To tylko niektóre pozytywne komentarze, choć są też te pesymistyczne. Niektórzy uważają, że kolej będzie nierentowna i jest to wyrzucanie pieniędzy w błoto. – Łatwo dojechać do Gołańczy, a stamtąd jest już pociąg do Poznania. – W Szubinie jest S5, można stamtąd szybko dojechać.
Jak widać, zdania, jak w każdej sprawie, są podzielone. Czy pociąg z Kcyni będzie odjeżdżał wypełniony po brzegi? Okaże się za kilka lat, gdy inwestycja się zakończy.
Źródło:
Czytaj również
- Poruszający moment w Potulicach. Odznaczono Jadwigę Kliniewską i Teresę Schab
- Delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Apel Pamięci w Potulicach
- Uroczystość w Potulicach Nabożeństwo na Cmentarzu Ofiar
- „Sezon Motocyklowy” rozpoczęty.Parada przejechała przez Nakło
- Mieszkańcy pytają o żłobek. A gmina rozkłada ręce
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (16) Zgłoś naruszenie zasad
Zz, w dniu 15-05-2022 03:04:10 napisał:
odpowiedz
Motto młodych, w dniu 15-05-2022 08:45:50 napisał:
odpowiedz
pasazer, w dniu 15-05-2022 09:07:40 napisał:
odpowiedz
Eugeniusz, w dniu 15-05-2022 15:46:37 napisał:
odpowiedz
BOSS, w dniu 15-05-2022 18:02:35 napisał:
odpowiedz
obserwator, w dniu 15-05-2022 18:12:38 napisał:
odpowiedz
damien, w dniu 15-05-2022 20:52:07 napisał:
odpowiedz
Kasis, w dniu 15-05-2022 21:03:48 napisał:
odpowiedz
nakkel, w dniu 15-05-2022 22:26:24 napisał:
odpowiedz
Kibic, w dniu 15-05-2022 23:06:12 napisał:
odpowiedz
KK, w dniu 18-05-2022 15:52:24 napisał:
odpowiedz
Anna, w dniu 19-05-2022 13:26:12 napisał:
odpowiedz
Kiełys, w dniu 22-08-2022 08:38:47 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!