Dziś mamy 17 maja 2022, wtorek, imieniny obchodzą:

06 maja 2022

Uroczyste zakończenie szkoły. Najlepsi uczniowie wyróżnieni

fot. pow.

fot. pow.

Absolwent to słowo pochodzące z języka łacińskiego#: absolvens oznacza osobę, która ukończyła określony etap edukacyjny. Zawsze ukończenie danego etapu edukacji łączy się z uzyskaniem dyplomu lub uprawnienia do podjęcia nauki na dalszym etapie edukacji. W przypadku absolwentów nakielskiego gimnazjum i liceum wyznacznikiem zakończenia edukacji był zawsze egzamin maturalny czasami zwany również egzaminem dojrzałości. Dokumentem potwierdzającym pozytywny wynik egzaminu pozostaje niezmiennie świadectwo, które upoważniało i upoważnia absolwentów do aplikowania na wyższe uczelnie.

W dniu 29 kwietnia 2022 roku liceum nakielskie ukończył kolejny rocznik. Uczniowie klas III w liczbie 113 dołączyli do grona absolwentów KRZYWOUSTEGO. Uroczystość zakończenia nauki, po dwóch latach pandemicznych obostrzeń, wróciła do swojego pierwotnego miejsca – auli szkoły. W spotkaniu uczestniczyli tegoroczni maturzyści, rodzice uczniów wyróżnionych, wicestarosta nakielski Tomasza Miłowski i wychowawcy klas III: Rozalia Wencel, Aleksandra Wybrańska, Katarzyna Łapińska i Romana Jelińska.

Dyrektor szkoły – Paweł Darul otworzył uroczystość i zwrócił się do zebranych:

„Szkoła w tradycji europejskiej sięga swoimi korzeniami wzorców greckich i rzymskich. Była ona zawsze miejscem, gdzie młody człowiek krzepnie, dojrzewa, wchodzi na drogę dorosłych wyborów i uczy się korzystać z wolności. To przesłanie w dzisiejszych okolicznościach nabiera dodatkowej symboliki. Problemem najciekawszym i najpiękniejszym jest problem jeden: w jaki sposób człowiek może obudzić w drugim człowieku poczucie wolności i jak z niej korzystać. Tak więc najgłębszym problemem wychowania jest nie to, w jaki sposób zapanować nad człowiekiem ale w jaki sposób obudzić w nim człowieczeństwo. A człowieczeństwem tym jest wolność i odpowiedzialność. Filozof Franz Rosenzweig znajduje piękną odpowiedź, mówi tak: są pewne wartości, Które przenoszą się z człowieka na człowieka poprzez pieśni, i między innymi do takich wartości należy wolność. Ks. Józef Tischner w swoim artykule TAK SIĘ TOCZY MOJA MYŚL dodaje, że wolność musi być wyśpiewana i wyśpiewana wolność przenosi się z człowieka na człowieka. Z tego śpiewu winna rodzić się odpowiedzialność bo tylko ona nadaje sens wolności człowieka.”

W trakcie spotkania odczytano także wyniki klasyfikacji poszczególnych klas a uczniowie, którzy osiągnęli średnią 4,75 otrzymali wyróżnienia i nagrody. Tradycyjnie każdy uczeń wyróżniony honorowany jest srebrną odznaką szkoły. Uczeń z najwyższą średnią otrzymuje złotą odznakę szkoły i tytuł PRIMUS INTER PARES. Prymusem w roku szkolnym 2021/2022 został Hubert Olszewski.

Kończąc spotkanie dyrektor szkoły Paweł Darul pogratulował uczniom i ich rodzicom osiągniętych wyników oraz złożył młodzieży następujące życzenia: „Pozwólcie, że złożę Wam w tym miejscu życzenia ale będą one przesłaniem na drogę, która przed Wami. Po pierwsze pamiętajcie że w życiu warto być i tego wam życzymy. Po drugie warto w życiu mieć – mieć przy sobie ludzi oddanych, niech zatem tacy właśnie ludzie towarzyszą waszym wyborom. Po trzecie warto w życiu być autentycznie sobą. Kto jest sobą jest rzetelny i nie ulega chwili. Po czwarte warto i należy w życiu szanować Tych, których macie u swego boku. To oczywiście wasi rodzice, którzy na pewno od was wymagają ale kto wymaga ten i kocha. Po piąte: wszyscy życzymy Wam powodzenia na majowe dni”.

Lista uczniów wyróżnionych:

Olszewski Hubert
Nalepa Adrian Jerzy
Świder Dobrawa
Nowak Nina
Trybuszewska Alicja
Darul Jan
Koniec Sajmon
Piotrowska Wiktoria
Somrowska Liwia
Wojciechowska Agnieszka
Stasinowski Szymon
Podlaszewska Alicja
Sawicka Zuzanna
Szczepaniak Aleksandra
Grochowska Weronika
Otto Aleksandra
Gniot Igor
Kośmider Anna
Rydzyńska Martyna
Wełnicka Wiktoria
Graczkowski Damian
Mateja Daria
Mierwa Kinga
Miętkiewicz Martyna
Minda Amelia
Sampławski Maksymilian
Anioł Natalia
Husak Julia
Centała Oliwia
Smolińska Jagoda
Szweda Bogumiła
Antczak Hubert
Kwiatkowska Paulina
Murawiec Julia
Tyl Liwia
Deja Martyna
Małolepszy Damian
Polaszewska Natasza
Turostowska Aleksandra
Górska Wiktoria
Kosiński Tymoteusz Alan
Kozimor Wiktoria
Pawlak Julia
Soboń Szymon
Sroka Martyna Weronika
Dudek Aleksandra
Laska Michał
Nowicki Mateusz
Zadłużna Kornelia

Materiał: Paweł Darul - I LO w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 11 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

W restauracji za przyjęcie komunijne zapłacimy od 120 do 400 zł od osoby

Pierwsza komunia to niezwykły moment w# życiu katolickich rodzin. Niemniej zorganizowanie przyjęcia komunijnego może być nieco stresujące. Aby móc w pełni cieszyć się tym dniem, warto wcześniej zaplanować szczegóły przyjęcia i ceremonii. Nie musisz organizować drogiej imprezy w restauracji, aby świętowanie komunii Twojego dziecka okazało się sukcesem. Warto jednak poświęcić trochę czasu, aby zadbać o wszystkie szczegóły.

(czytaj więcej)
0

Jak wykończyć mieszkanie, zanim ono finansowo wykończy Ciebie? Oto jak uniknąć ukrytych kosztó

Tylko w okresie styczeń-marzec 2022 r. deweloperzy oddali do użytku 54,7 tys. nowych mieszkań w całej Polsce#. To oznacza, że co miesiąc w naszym kraju przybywa średnio kilkanaście tysięcy szczęśliwych nabywców swojego „M”. Najpierw zakup lokum, które istnieje tylko na papierze, a potem odebranie już kluczy do własnego nowego mieszkania to dla wielu spełnienie marzeń, ale kiedy pierwsze emocje już opadną, okazuje się, że stajemy przed kolejnym, nie mniej wymagającym zadaniem: wykończeniem i aranżacją wnętrza. Budżet, który trzeba przeznaczyć na ten cel, to obok zakupu, kolejny duży koszt, tym bardziej, że ceny potrzebnych materiałów i usług rosną w astronomicznym tempie. Przykład? W marcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, ceny najpopularniejszych materiałów budowlanych są wyższe średnio o 28%[2] i ciągle rosną! Sytuacji nie poprawia też rekordowa dwucyfrowa inflacja, wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, rosnące ceny prądu i gazu. Rachunki za ten pierwszy są już o 24 proc. wyższe niż w 2021 r.[3] To wszystko sprawia, że kwoty, które świeżo upieczeni właściciele mieszkań zabezpieczyli na wykończenie i zagospodarowanie swoich lokali, topnieją z dnia na dzień. Jeśli nie będziemy wystarczająco ostrożni, łatwo możemy wpaść w nieplanowane długi! O tym, jak tego uniknąć w kolejnym materiale Intrum z cyklu „Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)
0

Złap chwilę dla siebie! Dlaczego nie warto rezygnować ze śniadania?

Wiecznie zimna kawa – brzmi znajomo? To niestety standardowe# śniadanie niejednej mamy. Najwyższy czas z tym skończyć! Tylko zdrowa i szczęśliwa mama jest w stanie zapewnić beztroskie i radosne dzieciństwo swoim pociechom. Ale zacznijmy od początku, tzn. pierwszego posiłku w ciągu dnia. Potem pójdzie już z górki.

(czytaj więcej)
0

Niezapomniany grill bez mięsa. Postaw na serowe przekąski i warzywa!

Majówka to niepisana data graniczna rozpoczynająca sezon grillowy. Wielu z nas# z radością na to czekało. Posiłek na łonie przyrody jest doskonałą okazją do spotkań towarzyskich czy rodzinnych. Niektórzy jednak tracą zapał, na myśl o ciężkostrawnych potrawach. A przecież grillowanie nie musi opierać się wyłącznie na mięsie. Tak naprawdę to łatwy i szybki sposób na dodanie smaku prostym i zdrowym warzywom czy zaserwowanie produktu w innej niż zwykle postaci. Poniższe wskazówki pomogą Ci przygotować ucztę zarówno dla Twoich wege znajomych, jak i dla tych, którzy chcą ograniczyć ilość mięsa w swojej diecie lub oprócz niego chętnie wypróbują nowe, ciekawe smaki. Bezmięsne grillowanie wciąż dla wielu brzmi jak oksymoron. Jeśli jesteś przyzwyczajony do steków i hamburgerów, być może będziesz musiał wykazać się kreatywnością, jeśli chodzi o to, co i jak grillować jako wegetarianin, weganin lub jako gospodarz, który zaprasza na grilla wegetarian lub wegan. Niemniej przygotowanie serowych przekąsek czy grillowanych warzyw może się okazać niezwykle ciekawą przygodą kulinarną. I kto wie – być może nowe smaki pokochają nawet najbardziej zagorzali mięsożercy.

(czytaj więcej)