Dziś mamy 6 listopada 2024, środa, imieniny obchodzą:

05 listopada 2024

"Sytuacja jest w normie". Wilki były, są i będą

fot. pixabay

fot. pixabay

Niedawno Urząd Gminy Sadki opublikował komunikat #dotyczący obecności wilków na jej terenie. Czy mieszkańcy mają się czego obawiać?

 

Uwaga, wilki! - to tytuł komunikatu, który w ubiegłym tygodniu pojawił się na stronie internetowej gminy Sadki. W jego treści informowano o sygnałach dotyczących obecności wilków na terenie gminy oraz o tym, w jaki sposób zachowywać się wobec tych zwierząt i jakie środki ostrożności zachować. Czy rzeczywiście jest się czego bać? Zapytaliśmy o to nadleśniczego Nadleśnictwa Szubin Grzegorza Gusta. Jego zdaniem, sytuacja jest w normie. – Na naszym terenie wilki były i są już od 2016-2017 roku. Ich populacja jest praktycznie stała od wielu lat. Był czas, że na naszym terenie pojawiły się hybrydy, szczególnie w okolicach Kcyni. Hybrydy się wycofały i z powrotem pojawił się wilk. Populacja wilka tak naprawdę jest stała, a to że każdy z nas prędzej czy później może w lesie czy na polu wilka spotkać stało się czymś naturalnym na naszym terenie. Od lat żadne zdarzenie z udziałem człowieka i wilka nie miało miejsca. Wilki są i to się nie zmieni. Kwestia właściwego zachowania się i tych sytuacji konfliktowych można uniknąć. Podstawą biologiczną zwierząt jest szukanie pożywienia lub zwalczanie konkurencji w zdobywaniu pożywienia. Stąd bardzo często wilki podchodzą pod osady, bo widzą gdzieś blisko jakieś "mięsko", które mogą zjeść - na przykład zwierzęta domowe – przypomina nadleśniczy Gust.

„Dobrodziejstwo naszej natury”

Zauważona obecność wilków w gminie Sadki nie jest niczym niezwykłym zdaniem nadleśniczego. – Na terenie gminy Sadki były i ta populacja jest. Nie dostaliśmy zgłoszenia o dziwnie zachowującym się wilku. Trzeba traktować wilki jako dobrodziejstwo naszej natury. Wilk unika człowieka i kontaktu z nim. Trzeba mu dać do zrozumienia, że ma kontakt i do czynienia z człowiekiem. Najlepiej stanąć, podnieść ręce, zacząć głośno mówić. Wilk ma bardzo dobry węch, za to nieco gorszy wzrok. Musi zrozumieć, że to człowiek i wtedy nie będzie zainteresowany, pójdzie dalej, bo to nie jest dla niego potencjalny pokarm – dodał nadleśniczy Gust.

Warto pamiętać o kilku innych zasadach ostrożności w kontakcie z wilkiem. Zaleca się, aby nie dokarmiać wilków, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy. Na terenie posesji oraz podczas pobytu w lesie nie należy pozostawiać niezabezpieczonej żywności lub jej resztek, należy zabezpieczać pojemniki na odpady. W okresie między zmierzchem a świtem zalecane jest zabezpieczanie zwierząt domowych. Psy powinny być w pomieszczeniu lub w kojcu a nie na uwięzi, ponieważ taki pies staje się wyjątkowo łatwą ofiarą. W lesie koniecznie należy prowadzić psa na smyczy! Apeluje się także o to, aby nigdy nie zabierać ze sobą, ani nie dotykać napotkanego w lesie szczenięcia wilka. – Jeżeli wiesz o sytuacji, że ktoś przetrzymuje szczenię wilka, natychmiast zawiadom Policję – takie zwierzęta jako dorosłe mogą być niebezpieczne dla ludzi, w tym również dla przetrzymującego – poinformował dodatkowo Urząd Gminy w Sadkach.

Źródło:  

Oceń artykuł: 1 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    Logik, w dniu 05-11-2024 15:50:12 napisał:

    Wszelkie zło też było i jest na naszych terenach - więc wszystko w normie. Co to za bezsensowny argument nadleśniczego Nadleśnictwa Szubin Grzegorza Gusta. Czy znów musi wydarzyć się nieszczęście aby władze poszły po rozum do głowy. Już jeden mieszkaniec gminy Sadki niedawno zaginął bez wieści - podobno lubił spacerować po lasach.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Praca na wysokości
60PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Budowa hal
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
0

Kompetencje cyfrowe nauczycieli. Nowe projekty

Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) zakończyło podpisywanie umów# dotyczących wsparcia realizacji przedsięwzięć z Inwestycji „E-kompetencje” w ramach dwóch naborów: dla nauczycieli przedszkolnych oraz dla nauczycieli szkolnych. Ich celem jest podniesienie kompetencji cyfrowych u nauczycieli, aby skuteczniej wprowadzali dzieci i młodzież w świat nowych technologii.

(czytaj więcej)
0

Niebieski listopad. Akcja Movember z myślą mężczyznach

Listopad to czas, w którym na całym świecie mężczyźni zapuszczają wąsy# w ramach akcji Movember. Ma ona na celu podniesienie świadomości na temat męskich nowotworów - raka gruczołu krokowego i jąder. Na nowotwór jądra najczęściej chorują młodzi mężczyźni od 14 do 35 lat. Choroba może dotyczyć każdego.

(czytaj więcej)
0

Ochrona praw kredytobiorcy. Co przewiduje projekt nowej ustawy?

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o podmiotach obsługujących kredyty #i nabywcach kredytów. Projekt ustawy dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy w sprawie podmiotów, które obsługują kredyty i nabywców kredytów. Nowe przepisy mają zmniejszyć ryzyko gromadzenia się nieobsługiwanych kredytów w przyszłości.

(czytaj więcej)
0

Nowe przedmioty w szkołach. Projekty skierowane do konsultacji

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń# zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, które wprowadzają do szkół podstawowych nowy przedmiot edukacja zdrowotna, a do szkół ponadpodstawowych: edukację obywatelską i edukację zdrowotną.

(czytaj więcej)