Spotkanie dotyczące cyberprzemocy. Psycholog przestrzegał uczniów
fot. Krystyna Niedźwiecka
29 października na godzinach wychowawczych# w klasach 4-8 odbyło się szkolenie dotyczące cyberprzemocy.
Psycholog Tomasz Trawiński przestrzegał uczniów przed tym częstym zachowaniem wśród młodzieży i dorosłych. Podał definicję cyberprzemocy i stwierdził, że jest to przemoc z użyciem urządzeń elektronicznych (telefon, komputer), czyli nękanie, dręczenie, prześladowanie w internecie. Celem takiego działania zawsze jest wyrządzenie krzywdy drugiej osobie.
Do najczęstszych form cyberprzemocy należą:
- agresja słowna, np. wyzywanie na czatach internetowych, zamieszczanie komentarzy na forach internetowych w celu ośmieszenia, sprawienia przykrości lub wystraszenia innej osoby;
- upublicznianie upokarzających, przerobionych zdjęć i filmów;
- zamieszczanie przykrych komentarzy na profilach innych osób w portalach społecznościowych;
- włamanie na konto i podszywanie się pod kogoś;
- szantażowanie;
- ujawnianie sekretów;
- wykluczanie z grona „znajomych” w internecie;
- celowe ignorowanie czyjejś działalności w sieci.
Ważne jest, żeby informować dorosłych: rodziców, nauczycieli, o cyberprzemocy, aby mogli jej przeciwdziałać.
Tomasz Trawiński przestrzegał także przed ciągły używaniem urządzeń elektronicznych, które mogą być źródłem wiedzy, ale też medium, które krzywdzi innych.
Materiał: Ewa Wesół / SP1 w Szubinie
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
Znakowanie owoców i warzyw. Nowe przepisy od 1 stycznia
Wystawiając świeże owoce i warzywa na sprzedaż, należy stosować# obowiązujące unijne i krajowe akty prawne dotyczące znakowania żywności. Od 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące owoców i warzyw oraz niektórych przetworów owocowych i warzywnych, a także bananów.
(czytaj więcej)To była prawdziwa zima! Zobacz archiwalne zdjęcia z regionu
Zima na przełomie 1978/1979 roku była wyjątkowo# biała. W całym kraju mocno sypnęło śniegiem. Opady były bardzo intensywne i na kilka tygodni sparaliżowały cały kraj. Pod zaspami znalazł się także nasz region.
(czytaj więcej)Uzyskali tytuł Ratownika. Pisemny test wiedzy oraz egzamin praktyczny
29 listopada 2024 r. blisko 20 żołnierzy# 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej uzyskało tytuł Ratownika. Jest to efekt prawie 70 godzin szkoleniowych kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP) i zdanego egzaminu. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) przyswajają wiedzę nt. udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej już od szkolenia podstawowego. Później, często jako pierwsi ratują zdrowie i życie osób poszkodowanych m.in. w wypadkach.
(czytaj więcej)Rozpoczął się okres Adwentu. Czas radosnego oczekiwania
Dziś w Kościele katolickim rozpoczął się czterotygodniowy okres Adwentu#. To czas, który ma przygotować wiernych na okres Bożego Narodzenia.
(czytaj więcej)