Dziś mamy 2 listopada 2024, sobota, imieniny obchodzą:

02 listopada 2024

Rocznica śmierci ppor. Siekierskiego. Zapalono znicze pamięci

fot. Muzeum Ziemi Krajeńskiej

fot. Muzeum Ziemi Krajeńskiej

2 listopada, w 81. rocznicę śmierci#, oddaliśmy hołd ppor. Zygmuntowi Siekierskiemu ps. „Leszek” (1909 – 1943). Zapaliliśmy znicze pamięci pod tablicą na ścianie kościoła pw. św. Wawrzyńca w Nakle.

 

W akcie upamiętnienia udział wzięli przedstawiciele: Muzeum Ziemi Krajeńskiej, Klubu Żołnierzy Rezerwy, Zakonu Rycerzy Kolumba, Stowarzyszenia "Nakielska Rota" oraz księża nakielskiej fary.

Zygmunt Siekierski urodził się 6 września 1909 r. w Raussel koło Dortmundu. W Niemczech spędził młodość, gdzie biegle nauczył się języka niemieckiego. Po 1918 r. jego rodzina powróciła do Polski. Był związany z Nakłem nad Notecią. Pracował w nakielskim Urzędzie Skarbowym, a następnie w nakielskiej cukrowni. Działał społecznie w sferze sportowej i przysposobienia wojskowego.

We wrześniu 1939 r. jako podporucznik rezerwy był dowódcą plutonu ckm-ów w szwadronie kawalerii dywizyjnej 15 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty. Przeszedł szlak bojowy od Pomorza do Warszawy. Za męstwo okazane na polu walk został odznaczony Krzyżem Walecznych przez dowódcę obrony stolicy gen. brygady Waleriana Czumę. Trafił do oflagu IIc Woldenberg (Dobiegniew). Był to największy obóz dla żołnierzy polskich, będących  w niewoli niemieckiej. W nocy z 19 na 20 marca 1942 r. Zygmunt Siekierski wraz z 4 oficerami w brawurowy sposób uciekł z obozu. Dostał się do Warszawy i trafił do ściśle tajnej komórki oddziału I Komendy Głównej Armii Krajowej „IKO”. Do zadań „IKO” należało: informowanie jeńców o sytuacji politycznej i przebiegu działań wojennych oraz walce zbrojnej w kraju; przygotowanie organizacyjne jeńców do działań, które pozwoliłyby uwzględnić ich w odtwarzaniu sił zbrojnych; przygotowanie jeńców do samoobrony na wypadek próby ich likwidacji; zaopatrzenie obozów w sprzęt łączności, broń, walutę i mapy.

Ppor. Siekierski ps. „Leszek” jako emisariusz Komendy Głównej AK jeździł do Niemiec (w tym Berlina) i utrzymywał kontakty z organizacjami konspiracyjnymi w obozach jenieckich.

23 września 1943 r. został zatrzymany przez władze okupacyjne w Warszawie, w jednym z lokali konspiracyjnych. Przewieziony do Inowrocławia, trafił w ręce katów z Gestapo. Mimo ciężkiego śledztwa nie ujawnił żadnych informacji i nikogo nie zdradził. Został rozstrzelany 2 listopada 1943 r. w Inowrocławiu.

Materiał: Tomasz Pasieka / Muzeum Ziemi Krajeńskiej

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nowy urlop dla rodziców wcześniaków. Przyjęto projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła przygotowany w naszym resorcie projekt #ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Rodzice wcześniaków czekali na ten projekt od kilkunastu lat. To niezwykle ważny krok w kierunku poprawy sytuacji rodzin mierzących się z obawami o życie i zdrowie ich nowonarodzonych pociech. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

(czytaj więcej)
0

Spodziewany wzmożony ruch. Najbliższy czas wymagający dla kierowców

W najbliższych dniach spodziewamy się wzmożonego ruchu# na drogach krajowych. Dlatego podjęliśmy działania, których celem jest ułatwienie kierowcom sprawnego i bezpiecznego podróżowania. Jednak pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach w dużej mierze zależy od nas samych. Apelujemy - jak najwięcej rozsądku, jak najmniej brawury za kierownicą!

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Dzień Zaduszny. Szczególny czas modlitwy

Dzisiaj w katolickich Kościele obchodzony jest Dzień Zaduszny#. To wspomnienie wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy zmarli i przebywają w czyśćcu.

(czytaj więcej)
0

Cmentarze w naszym województwie. Większość zlokalizowana jest na wsiach

Według stanu na 31 grudnia 2023 r. w województwie kujawsko-pomorskim# znajdowało się 1179 cmentarzy o łącznej powierzchni 965,9 ha. W miastach zlokalizowanych było 175 cmentarzy o powierzchni 468,0 ha, natomiast na wsiach znajdowały się 1004 cmentarze o powierzchni 497,9 ha.

(czytaj więcej)