Różowy październik dobiegł końca. Pamiętajmy o profilaktyce przez cały rok
fot. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy
Kończy się miesiąc poświęcony świadomości raka piersi. To właśnie w październiku# zwracamy szczególną uwagę na profilaktykę, w której podejmujemy szereg działań, skierowanych do kobiet w każdym wieku.
Rak piersi w początkowym okresie nie daje żadnych objawów i wcześnie wykryty jest uleczalny. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety poddawały się regularnym badaniom mammograficznym i ultrasonograficznym, które pozwalają wykryć nawet najmniejsze zmiany.
W ramach profilaktyki raka piersi wszystkie kobiety pomiędzy 45–74 rokiem życia mogą wykonać bezpłatne badania mammograficzne. Jeśli jesteś kobietą w wieku od 45 do 74 lat i spełniasz jedno z poniższych kryteriów:
- w ciągu ostatnich 2 lat nie miałaś mammografii w ramach profilaktyki zdrowotnej (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia),
- zakończyłaś okres 5 lat od leczenia chirurgicznego raka piersi i pozostajesz w trakcie uzupełniającej hormonoterapii (HT) – zalecenie badania co 12 miesięcy,
- zakończyłaś leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po zakończonym leczeniu – zalecenie badania co 12 miesięcy.
Niezmiennie jednym z ważniejszych elementów profilaktyki raka piersi jest systematyczne samobadanie, według kilku prostych wskazówek:
Pracownicy Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych w województwie kujawsko-pomorskim zainicjowali i przeprowadzili wiele spotkań, akcji profilaktycznych, warsztatów i prelekcji z mieszkankami naszego regionu. Takie spotkania mają na celu uwrażliwienie na problem jakim jest zachorowanie na raka piersi, jak również podnoszenia świadomości dostępności bezpłatnych badań oraz technik samobadania i reagowania w momencie zauważenia niepokojących zmian.
Pamiętajmy, Różowy Październik dobiega końca, ale nie zapominajmy o profilaktyce przez cały rok.
Źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy
Czytaj również
- Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Jak było kiedyś?
- Wigilijne tradycje. Które z nich są najbardziej powszechne?
- Jakie ryby na wigilijny stół? Warto sprawdzić skąd pochodzą
- Zasilili szeregi kujawsko-pomorskich terytorialsów. Gotowi do służby
- Na drodze krajowej nr 10 szykują się zmiany. Będzie bezpieczniej?
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Drugi dzień świąt. Podczas mszy w kościele święci się owies
Drugi dzień świąt bożonarodzeniowych poświęcony jest# św. Szczepanowi – pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską, znanemu z głębokiej wiary i mocy czynienia cudów. Został ukamienowany, gdy przyznał się przed sanhedrynem do wiary w Chrystusa (tradycyjna kara za bluźnierstwo).
(czytaj więcej)Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Jak było kiedyś?
Boże Narodzenie było zawsze uważane za święto niezwykle ważne i rodzinne#, nazywano je również Godami lub "godnimi świętami".
(czytaj więcej)Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowowścią
Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku#. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa, szczególnie Krowodrzy i Zwierzyńca.
(czytaj więcej)Tradycje Bożonarodzeniowe. Jak świętują inne kraje?
Wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej mają ze sobą wiele wspólnego#, ale też bardzo wiele je różni. Przedstawiamy, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Czechach, Polsce, Słowacji i na Węgrzech.
(czytaj więcej)
Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad
Cb, w dniu 03-11-2024 11:17:05 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 03-11-2024 17:38:50 napisał:
odpowiedz
Tr, w dniu 03-11-2024 20:38:23 napisał:
odpowiedz
Zami, w dniu 04-11-2024 13:20:32 napisał:
odpowiedz
Staszek, w dniu 04-11-2024 22:17:04 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!