Dziś mamy 4 listopada 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

03 listopada 2024

Różowy październik dobiegł końca. Pamiętajmy o profilaktyce przez cały rok

fot. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy

fot. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy

Kończy się miesiąc poświęcony świadomości raka piersi. To właśnie w październiku# zwracamy szczególną uwagę na profilaktykę, w której podejmujemy szereg działań, skierowanych do kobiet w każdym wieku.

 

Rak piersi w początkowym okresie nie daje żadnych objawów i wcześnie wykryty jest uleczalny. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety poddawały się regularnym badaniom mammograficznym i ultrasonograficznym, które pozwalają wykryć nawet najmniejsze zmiany.

W ramach profilaktyki raka piersi wszystkie kobiety pomiędzy 45–74 rokiem życia mogą wykonać bezpłatne badania mammograficzne. Jeśli jesteś kobietą w wieku od 45 do 74 lat i spełniasz jedno z poniższych kryteriów:

  • w ciągu ostatnich 2 lat nie miałaś mammografii  w ramach profilaktyki zdrowotnej (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia),
  • zakończyłaś okres 5 lat od leczenia chirurgicznego raka piersi i pozostajesz w trakcie uzupełniającej hormonoterapii (HT) – zalecenie badania co 12 miesięcy,
  • zakończyłaś leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po zakończonym leczeniu – zalecenie badania co 12 miesięcy.

Niezmiennie jednym z ważniejszych elementów profilaktyki raka piersi jest systematyczne samobadanie, według kilku prostych wskazówek:

Pracownicy Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych w województwie kujawsko-pomorskim zainicjowali i przeprowadzili wiele spotkań, akcji profilaktycznych, warsztatów i prelekcji z mieszkankami naszego regionu. Takie spotkania mają na celu uwrażliwienie na problem jakim jest zachorowanie na raka piersi, jak również podnoszenia świadomości dostępności bezpłatnych badań oraz technik samobadania i reagowania w momencie zauważenia niepokojących zmian.

Pamiętajmy, Różowy Październik dobiega końca, ale nie zapominajmy o profilaktyce przez cały rok.

Źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (8)

    Cb, w dniu 03-11-2024 11:17:05 napisał:

    Różowy października,czarny listopad i nie wiadomo co jeszcze. Tylko na to stać teraz państwo Polskie. Jeżdżę na onkologię to tam widać tragedię. Wszystko leży i kwiczy.

    odpowiedz

    • 3 (3)

    Ja, w dniu 03-11-2024 17:38:50 napisał:

    Bezpłatne badania i na tym wasza pomoc się kończy .Nie masz kasy na prywatne pójście do specjalisty to umieraj bo czekasz latami n NFZ .Miłego dnia

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Tr, w dniu 03-11-2024 20:38:23 napisał:

    Zabiegi rehabilitacyjne na cito w sierpniu skierowane 2024 na ustalenie zabiegów maj 2025 . To jest dopiero luksusowo. Nic się nie zmieniło i się nie zmieni. Ktoś napisał prywatnie i z tego korzystam koszty są,ale jak kogoś nie stać to dno. Co dziwne jak przed wyborami czy tej opcji czy tamtej obiecają aż nie możliwe. I jest nie możliwe i nie wykonalne. A o co chodzi żeby tylko iść do wyborów,aby było lepiej ale tym co obiecali.

    odpowiedz

    • 1 (1)

    Zami, w dniu 04-11-2024 13:20:32 napisał:

    Myślałem że to reklama jakiegoś woke culture albo innego szajsu

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Staszek, w dniu 04-11-2024 22:17:04 napisał:

    Aby referendum się odbyło konieczne jest zgromadzenie pod wnioskiem o jego przeprowadzenie podpisów 10 proc. uprawnionych do głosowania (art. 4 pkt 1 ustawy z 15 września 2000 r. o referendum lokalnym dalej: u.r.l.). Natomiast aby było ważne musi w nim wziąć udział nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu (art. 55 ust. 2 u.r.l.).

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zadaj pytanie
40PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Rejestracja BDO
500PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
0

Nowe odcinki płatnych dróg. Gdzie należy spodziewać się opłat?

1 listopada do systemu e-TOLL zostaną dołączone nowe odcinki dróg płatnych#. Nowo dołączone odcinki są w większości przedłużeniem dróg, które już teraz są objęte obowiązkiem wniesienia opłaty.

(czytaj więcej)
0

Bezpłatne zwiedzanie. "Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich"

Rusza akcja „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich”#. W tym roku wracamy do korzeni i zapraszamy do odwiedzania czterech ikonicznych rezydencji – Zamku Królewskiego na Wawelu, Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, w których przez cały miesiąc będziecie mogli bezpłatnie oglądać wystawy, poznawać wyjątkowe przestrzenie i korzystać z zajęć edukacyjnych dla dzieci i dorosłych. Dodatkowo każdy weekend listopada przypisany jest innej rezydencji, która przygotowała specjalny program.

(czytaj więcej)
0

Ochrona praw kredytobiorcy. Co przewiduje projekt nowej ustawy?

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o podmiotach obsługujących kredyty #i nabywcach kredytów. Projekt ustawy dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy w sprawie podmiotów, które obsługują kredyty i nabywców kredytów. Nowe przepisy mają zmniejszyć ryzyko gromadzenia się nieobsługiwanych kredytów w przyszłości.

(czytaj więcej)
0

Nowe przedmioty w szkołach. Projekty skierowane do konsultacji

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń# zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, które wprowadzają do szkół podstawowych nowy przedmiot edukacja zdrowotna, a do szkół ponadpodstawowych: edukację obywatelską i edukację zdrowotną.

(czytaj więcej)