Ciekawostki
Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Jak było kiedyś?
Boże Narodzenie było zawsze uważane za święto niezwykle ważne i rodzinne#, nazywano je również Godami lub "godnimi świętami".
(czytaj więcej)Wigilijne tradycje. Które z nich są najbardziej powszechne?
Nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia bez# opłatka, a Polska to jedyny kraj, gdzie rozpowszechniony jest zwyczaj łamania się opłatkiem przy wieczerzy wigilijnej.
(czytaj więcej)Jakie ryby na wigilijny stół? Warto sprawdzić skąd pochodzą
Przed świętami Polacy wydają na ryby nawet dwa razy więcej niż #w innych miesiącach. Konsumenci powinni sprawdzać, czy pochodzą one ze zrównoważonych połowów.
(czytaj więcej)Zasilili szeregi kujawsko-pomorskich terytorialsów. Gotowi do służby
Blisko 110 osób 13.12.2024 r. zasiliło szeregi #kujawsko-pomorskich terytorialsów. W strukturze 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej (8.K-PBOT) utworzonej 15 stycznia 2018 r. znajdują się 4 bataliony (Toruń, Inowrocław, Grudziądz, Włocławek), 4 samodzielne kompanie oraz Sztab i Dowództwo w Bydgoszczy. Łącznie służy w nich już około 2200 żołnierzy.
(czytaj więcej)Na drodze krajowej nr 10 szykują się zmiany. Będzie bezpieczniej?
Bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego na drodze krajowej nr 10# na odcinku Bydgoszcz - Toruń było tematem głównym spotkania, jakie odbyło się 11 grudnia br. w siedzibie GDDKiA w Bydgoszczy.
(czytaj więcej)43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Wojskowy zamach stanu
Dzisiaj, 13 grudnia przypada rocznica# wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
(czytaj więcej)To była prawdziwa zima! Zobacz archiwalne zdjęcia z regionu
Zima na przełomie 1978/1979 roku była wyjątkowo# biała. W całym kraju mocno sypnęło śniegiem. Opady były bardzo intensywne i na kilka tygodni sparaliżowały cały kraj. Pod zaspami znalazł się także nasz region.
(czytaj więcej)Dodatkowy pojemnik do segregacji odpadów. Nowe przepisy unijne
Od stycznia przyszłego roku nastąpią zmiany w segregacji odpadów#. Obowiązywać będzie nowy pojemnik.
(czytaj więcej)Urzędowe listy polecone. Od stycznia na skrzynce mailowej
Od 1 stycznia 2025 r. będzie można otrzymywać i wysyłać pisma urzędowe #poprzez e-Doręczenia, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze obywatele, firmy oraz podmioty publiczne otrzymają możliwość wymiany korespondencji poprzez wygodny i bezpieczny system doręczeń elektronicznych. To kolejny istotny krok w cyfryzacji administracji państwowej.
(czytaj więcej)Szkolenie terytorialsów. Zadania wymagały ogromnego skupienia
Ucieczka z płonącego pojazdu, pokonanie płonącego toru, a także przejście terenu# skażonego to tylko niektóre zadania jakie w ostatnich dniach czekały na żołnierzy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. W przygotowanych zajęciach wzięło udział kilkudziesięciu Terytorialsów. Szkolenia realizowane były na bazie obiektów w Toruniu, Brodnicy oraz Drawsku Pomorskim.
(czytaj więcej)Dzisiaj 11 listopada. Narodowe Święto Niepodległości
106 lat temu urzeczywistniły się marzenia narodu polskiego o długo wyczekiwanej #wolności po tym, gdy wskutek rozbiorów pod koniec XVIII w. Rzeczpospolita zniknęła z mapy Europy. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. po 123 latach zaborów było wynikiem nie tylko sprzyjających okoliczności dziejowych, ale także ofiary krwi, poświęcenia i pracy wielu pokoleń Polaków. O Niepodległą walczyli w wojnach napoleońskich, zrywach narodowowyzwoleńczych i I wojnie światowej, jak również podejmowali codzienny trud zachowania polskiej tożsamości na terenach pod panowaniem zaborców i na emigracji.
(czytaj więcej)Niebieski listopad. Akcja Movember z myślą mężczyznach
Listopad to czas, w którym na całym świecie mężczyźni zapuszczają wąsy# w ramach akcji Movember. Ma ona na celu podniesienie świadomości na temat męskich nowotworów - raka gruczołu krokowego i jąder. Na nowotwór jądra najczęściej chorują młodzi mężczyźni od 14 do 35 lat. Choroba może dotyczyć każdego.
(czytaj więcej)Bezpłatne zwiedzanie. "Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich"
Rusza akcja „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich”#. W tym roku wracamy do korzeni i zapraszamy do odwiedzania czterech ikonicznych rezydencji – Zamku Królewskiego na Wawelu, Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, w których przez cały miesiąc będziecie mogli bezpłatnie oglądać wystawy, poznawać wyjątkowe przestrzenie i korzystać z zajęć edukacyjnych dla dzieci i dorosłych. Dodatkowo każdy weekend listopada przypisany jest innej rezydencji, która przygotowała specjalny program.
(czytaj więcej)Różowy październik dobiegł końca. Pamiętajmy o profilaktyce przez cały rok
Kończy się miesiąc poświęcony świadomości raka piersi. To właśnie w październiku# zwracamy szczególną uwagę na profilaktykę, w której podejmujemy szereg działań, skierowanych do kobiet w każdym wieku.
(czytaj więcej)Spodziewany wzmożony ruch. Najbliższy czas wymagający dla kierowców
W najbliższych dniach spodziewamy się wzmożonego ruchu# na drogach krajowych. Dlatego podjęliśmy działania, których celem jest ułatwienie kierowcom sprawnego i bezpiecznego podróżowania. Jednak pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach w dużej mierze zależy od nas samych. Apelujemy - jak najwięcej rozsądku, jak najmniej brawury za kierownicą!
(czytaj więcej)Zauważyłeś odpady w lesie? Zgłoś naruszenie środowiskowe
Sezon na grzybobranie w Polsce trwa, a spacerując po lesie, można# natknąć się nie tylko na borowiki czy podgrzybki, ale niestety również na porzucone śmieci. Jeśli podczas zbierania grzybów zauważymy odpady lub inne zanieczyszczenia środowiska, można je od razu zgłosić w aplikacji mObywatel. A zgłoszenie może być anonimowe.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Walki z Otyłością. Wystarczy zmiana nawyków
Ponad połowa Polaków powyżej #15 r.ż. ma nadwagę. Prawie co czwarty jest otyły. Każdy z nich ryzykuje rozwój nadciśnienia, cukrzycy typu 2 i wielu innych schorzeń. Otyłość przyczynia się też do pogorszenia jakości i skrócenia długości życia.
(czytaj więcej)"Wołowina – kluczowy składnik diety". Wspomaga rozwój organizmu
Na różnych etapach życia nasze zapotrzebowanie# na składniki odżywcze ulega zmianom, jednak wołowina – spożywana w odpowiednich ilościach – stanowi ważny element zbilansowanej diety zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i osób starszych. Dzięki zawartości kluczowych składników odżywczych, takich jak białko, witaminy z grupy B, żelazo i cynk, wołowina wspiera zdrowie i kondycję organizmu od najmłodszych lat po starość.
(czytaj więcej)Kapłan dla "zbolałych serc". Dziś rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki
Dziś przypada 40. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki#, warszawskiego duszpasterza studentów i personelu służby zdrowia oraz legendarnego kapelana „Solidarności”, zamordowanego przez oficerów komunistycznej służby bezpieczeństwa. Grób ks. Jerzego przy warszawskim kościele św. Stanisława Kostki stał się miejscem pielgrzymek Polaków oraz wiernych z całego świata.
(czytaj więcej)Praca strażaków oceniana pozytywnie. Duże zaufanie społeczne
Aż 97% badanych #pozytywnie ocenia działania strażaków - wynika z przeprowadzonego przez #CBOS badania "Aktywne problemy i wydarzenia".
(czytaj więcej)Budowa drogi ekspresowej S-10. Start jeszcze w tym roku?
Sama budowa to finał wieloletnich przygotowań #inwestycji drogowej. W naszym województwie jeszcze w tym roku planujemy start budowy 50-kilometrowej drogi ekspresowej S10 Bydgoszcz - Toruń. Czekamy na wydanie pierwszej decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID).
(czytaj więcej)Problem nieodwołanych wizyt lekarskich. Blokują miejsca innym pacjentom
Wystartowała 3. edycja kampanii #odwołuje#nieblokuje. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem nieodwołanych wizyt, które blokują możliwości skorzystania z usług medycznych innym pacjentom.
(czytaj więcej)Jak chronić siebie i swoje dane w sieci? Miesiąc cyberbezpieczeństwa
W świecie, gdzie codzienność przenosi się do Internetu#, bezpieczeństwo w sieci staje się priorytetem. Każdego dnia jesteśmy narażeni na różnego rodzaju cyberzagrożenia, które mogą dotknąć każdego. Październik, Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa, to idealny moment, aby poznać najważniejsze zasady ochrony swoich danych i dowiedzieć się, jak skutecznie zabezpieczyć aktywności w sieci.
(czytaj więcej)Jak utworzyć azyl dla zwierząt? Można składać wnioski
Azyle dla zwierząt to miejsca przeznaczone do przetrzymywania# zwierząt, które należą do: gatunków obcych, gatunków chronionych CITES, gatunków niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi i gatunków objętych ochroną gatunkową, które są niezdolne do życia w środowisku przyrodniczym.
(czytaj więcej)Miesiąc świadomości raka piersi. Kluczowe znaczenie ma czas
Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie #za miesiąc świadomości raka piersi.
(czytaj więcej)Drugi dzień świąt. Podczas mszy w kościele święci się owies
Drugi dzień świąt bożonarodzeniowych poświęcony jest# św. Szczepanowi – pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską, znanemu z głębokiej wiary i mocy czynienia cudów. Został ukamienowany, gdy przyznał się przed sanhedrynem do wiary w Chrystusa (tradycyjna kara za bluźnierstwo).
(czytaj więcej)Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Jak było kiedyś?
Boże Narodzenie było zawsze uważane za święto niezwykle ważne i rodzinne#, nazywano je również Godami lub "godnimi świętami".
(czytaj więcej)Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowowścią
Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku#. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa, szczególnie Krowodrzy i Zwierzyńca.
(czytaj więcej)Tradycje Bożonarodzeniowe. Jak świętują inne kraje?
Wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej mają ze sobą wiele wspólnego#, ale też bardzo wiele je różni. Przedstawiamy, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Czechach, Polsce, Słowacji i na Węgrzech.
(czytaj więcej)