Panorama Racławicka ostatnim punktem wycieczki. Uczniowie we Wrocławiu
fot. Michał Wiśniewski
W dniach 16 - 18 grudnia br. grupa uczniów Zespołu Szkolno - Przedszkolnego# nr 4 w Nakle nad Notecią odwiedziła Wrocław. Do uczniów Czwórki dołączyli uczniowie ze szkół z Potulic i Lisewa Kościelnego. Trzeciego i zarazem ostatniego dzień wycieczki uczniowie zwiedzili Ostrów Tumski, „Kolejkowo” oraz Panoramę Racławicką.
Na Ostrowie Tumskim we wczesnym średniowieczu zaczęło się kształtować miasto. Wśród zabytków Ostrowa Tumskiego dominuje gotycka katedra św. Jana Chrzciciela. Wiosną 1945 roku, podczas walk o Festung Breslau, katedra została zniszczona. Jej odbudowa trwała wiele lat. Dzisiaj świątynia pełni funkcję „matki kościołów” Dolnego Śląska. We wnętrzu katedry znajduje się obraz Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych, zwany też Matki Bożej Sobieskich.
Obraz jest darem papieża Klemensa XI dla syna Jana III Sobieskiego Aleksandra jako podziękowanie za odsiecz wiedeńską. Po śmierci królewicza Aleksandra obraz trafił do brata Jakuba, panującego w Oławie, a następnie do hrabiego Michaela von Althan z Międzylesia, gdzie przez długi czas znajdował się w miejscowym kosciele. W 1951 roku decycją władz kościelnych został przeniesiony do katedry wrocławskiej. Św. Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do Wrocławia 31 maja 1997 r. nadał wizerunkowi tytuł Mater Adorans – Matka Adorująca – i ozdobił go koroną.
Wiele emocji dostarczył pobyt w „Kolejkowie”. Na 900 metrach kwadratowych ekspozycji artyści odwzorowali najdokładniej, jak się dało rzeczywistość i przedstawili życie mieszkańców w otoczeniu budowli nie tylko Wrocławia, ale również z terenu Dolnego Śląska. Dodatkowo w okresie przedświątecznym było można podziwiać „Piernikowe miasto”.
Ostatnim punktem programu wycieczki była Panorama Racławicka. Dzieło lwowskich malarzy – Jana Styki i Wojciecha Kossaka ma długość 114 metrów i wysokość 15 metrów i przedstawia zwycięską bitwę Polaków pod dowództwem Tadeusza Kościuszki z Rosjanami pod Racławicami w kwietniu 1794 roku. Po remoncie rotundy i renowacji obrazu, dzieło można ponownie oglądać od 27 lipca 2021 r. Co roku Panorama Racławicka przyciąga tysiące gości. Wśród odwiedzających byli m.in. papież Jan Paweł II i królowa Holandii Beatrycze.
Czas wolny upłynął nam na jarmarku bożonarodzeniowym na wrocławskim rynku.
Wycieczkę zorganizował i poprowadził p. Michał Wiśniewski, a opiekę nad uczniami sprawowały panie: Małgorzata Kwaśniewska i Brygida Majewska. Odsłona przedwakacyjna wycieczki do Wrocławia zaplanowana jest w dniach 16 – 18 czerwca 2025r. Wtedy uczniowie odwiedzą m.in. Muzeum Pana Tadeusza, ZOO z Afrykanarium, Halę Stulecia, liczne ogrody i parki oraz zabytki wrocławskiej starówki.
Materiał: Michał Wiśniewski
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- W zawodach udział wzięły 74 osoby. Turniej szachowy w "Dwójce"
- Wyróżniony w ogólnopolskim konkursie. Dyplom dla Franciszka Ryndziewicza
- "Alchemiczna Przygoda Wiedźmina". Licealiści uczestniczyli w Nocy Biologów
- Uczniowie z Sadek z wizytą w DPS. Jasełka w wykonaniu trzecioklasistów
- Warsztaty turystyczno-hotelarskie. Cenne doświadczenie dla uczniów
Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?
Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.
(czytaj więcej)Fundacja DKMS podsumowała rok. Nowi dawcy szpiku
Czy w ciągu zaledwie jednego roku można zmienić rzeczywistość #osób chorych, które stanęły do walki z bezkompromisowym przeciwnikiem – nowotworem krwi? Fundacja DKMS, największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, udowadnia, że tak! W 2024 roku do jej bazy dołączyły aż 119 433 osoby, a 1527 dawców faktycznych dało szansę na życie swoim „bliźniakom genetycznym” – w Polsce i na świecie! To efekt nieustannej edukacji na temat idei dawstwa, ale i ogromnego zaangażowana dawców szpiku, społeczeństwa, mediów, wolontariuszy oraz darczyńców.
(czytaj więcej)Obowiązkowe badania lekarskie dla myśliwych? Propozycja zmiany przepisów
Polacy popierają wprowadzenie obowiązkowych badań dla myśliwych# ze względu na posiadanie przez nich broni palnej. Wskazują zarówno potrzebę przeprowadzenia badań lekarskich (86 proc.), jak i psychologicznych (88 proc.) - wynika z badania przeprowadzonego w grudniu 2024 r. dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)