Wigilia w Domu Księży Emerytów. Służyli w parafiach naszego powiatu
fot. Marcin Jarzembowski
„Życzę, byśmy pielgrzymowali z nadzieją, pokładając całą ufność #w Bogu” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk. Od odczytania fragmentu Ewangelii rozpoczęła się wigilia w Domu Księży Emerytów św. Jana Pawła II w Bydgoszczy.
Z kapłanami, siostrami i pracownikami miejsca spotkali się biskupi – ordynariusz i senior Jan Tyrawa. – To wyjątkowy czas w życiu każdego z nas, nawet ludzi niewierzących, którzy również zasiadają do wieczerzy, mówiąc, że ten dzień jest dla nich inny. Cieszą się możliwością spotkania, przebaczają sobie, obdarowują prezentami. Dla ludzi wiary przychodzi Jezus, który objawia miłość do każdego z nas, do końca. Dziękuję, że Bóg pozwolił nam kolejny raz przeżyć Narodzenie Pańskie. Dziękuję, że tworzycie klimat tego domu, korzystacie z tego miejsca – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk.
Ordynariusz diecezji wspomniał także kapłanów, którzy odeszli w ciągu roku do wieczności. Byli to księża: Bogumił Szary, Mieczysław Bieliński, Roman Kneblewski, Maciej Chmielewski, Tadeusz Zabłocki, Lucjan Wiśniewski, Ryszard Kiełczewski i Henryk Lesner. – Księże biskupie Krzysztofie, dziękujemy za zaangażowanie, że w różnych przestrzeniach możemy czuć twoją obecność. Za to, że troszczysz się o nasz dom, naszych księży. Dziękujemy biskupowi Janowi za to, że stworzył to piękne miejsce, w którym wielu z nas może znaleźć ukojenie, spokój, poczucie bezpieczeństwa – mówił ks. prałat Wojciech Przybyła, zwracając się także do mieszkańców. – Wy jesteście tymi, którzy pracowali na rzecz różnych diecezji. Dziękujemy, że chcecie tutaj przeżywać swoje piękne chwile. Dziękujemy, że możemy wam służyć – dodał dyrektor.
Według biskupa seniora Jana Tyrawy, spoglądając na teksty, odczytywane w liturgii podczas Bożego Narodzenia – Ewangelie i nie tylko – można dostrzec, że „biją one niesamowitym światłem”. – Mówią dużo o świetle, łącznie z tekstami Starego Testamentu. Chodzi o to, byśmy przeżyli święta z Bogiem, który jest światłem w naszej codzienności – powiedział.
W czasie wigilii padło sporo słów na temat Roku Jubileuszowego. Szczegóły związane z tym czasem przedstawił ks. kanonik Mirosław Pstrągowski. Kustosz bydgoskiego Sanktuarium Świętej Rity, które będzie jednym z kościołów jubileuszowych, zaprosił księży seniorów do modlitwy przy ołtarzu, jaką zaplanowano na 22 czerwca 2025 roku.
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Zasiedli do wigilijnego stołu. Opłatek, życzenia i program artystyczny
- Po wieczerzy wierni udali się na pasterkę. Szczególna msza święta
- Uroczysta pasterka. Msza święta zgromadziła wielu wiernych
- Pralka do ubrań specjalnych. Akcja zakończona sukcesem
- Harcerze pamiętają. Światełko z Betlejem dotarło do DPS
Drugi dzień świąt. Podczas mszy w kościele święci się owies
Drugi dzień świąt bożonarodzeniowych poświęcony jest# św. Szczepanowi – pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską, znanemu z głębokiej wiary i mocy czynienia cudów. Został ukamienowany, gdy przyznał się przed sanhedrynem do wiary w Chrystusa (tradycyjna kara za bluźnierstwo).
(czytaj więcej)Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Jak było kiedyś?
Boże Narodzenie było zawsze uważane za święto niezwykle ważne i rodzinne#, nazywano je również Godami lub "godnimi świętami".
(czytaj więcej)Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowowścią
Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku#. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa, szczególnie Krowodrzy i Zwierzyńca.
(czytaj więcej)Tradycje Bożonarodzeniowe. Jak świętują inne kraje?
Wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej mają ze sobą wiele wspólnego#, ale też bardzo wiele je różni. Przedstawiamy, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Czechach, Polsce, Słowacji i na Węgrzech.
(czytaj więcej)