Długo czekali na remont ulicy. Pojawił się nowy problem
fot. MM
Nowa nawierzchnia z asfaltu to coś, na co mieszkańcy# ulicy Leśnej w Śmielinie długo czekali. Jest jednak pewien mankament, który przeszkadza rolnikom uprawiającym pola przy nowej drodze.
W ubiegłym roku gmina Sadki realizowała inwestycję przebudowę ulicy Leśnej w Śmielinie. Roboty budowlane polegające głównie na pokryciu gruntowej drogi asfaltem kosztowały blisko 4 mln zł. Prace zostały zakończone, nowa nawierzchnia cieszy mieszkańców, ale jest jeden problem. Zwrócił na niego uwagę radny Rady Gminy Sadki i sołtys Śmielina Wojciech Frąckowiak. – Jest jeden mankament i się dziwię, że tego nikt nie zweryfikował. Z lewej strony są porobione piękne wjazdy na posesje, ale z prawej strony są wjazdy na pola, gdzie rolnicy wjeżdżają bardzo ciężkim sprzętem. Coraz większe sprzęty wjeżdżają na pola. Jeżeli zrobi się morko, a on wjedzie z dwiema przyczepami obornika, gdzie to waży około 40 ton, a nie ma zrobionego wjazdu na pola, to zacznie się kruszyć szosa – stwierdził radny, który obawia się, że przez to droga szybciej się zniszczy. Z problemem zgłaszali się do niego rolnicy, którzy mają swoje pola wzdłuż ulicy Leśnej. – Wydajemy grube miliony i ktoś nie pomyślał o tym, żeby porobić wjazdy na pola? Jeżeli nie będzie tych zjazdów, będzie kończyć się gwarancja i szosa zacznie się sypać. Dla mnie to jest dziwne, żeby zrobić naprawę ładną szosę, a zapomnieć o zjazdach na pole – zdziwił się radny Frąckowiak.
Trzeba zgłaszać uwagi
Co jest przyczyną tego, że wjazdy na pola nie powstały? Zdaniem wójta gminy przyczyną jest brak zainteresowania ze strony mieszkańców. – Wszyscy się cieszą, że będzie droga. Są wyłożone do wglądu dokumenty, w których w tym czasie można jeszcze wnioskować uwagi, konsultować itd. Zainteresowania dokumentacją projektową w ogóle nie było wcale. Dopiero jak jest zrobione mieszkańcy mają problem, że coś nie pasuje. Jeżeli mieszkańcy nie przychodzą i nie wnoszą uwag, to my uważamy, że jest wszystko dobrze. Jest dokumentacja włożona do wglądu na czas, gdzie jeszcze można jakieś ruchy zrobić i tak dalej – stwierdził wójt Michał Piszczek. Radny przyznał wójtowi rację, ale to jednak nie zmieni sytuacji z nową drogą. – Ja to rozumiem. To nie tylko w sołectwie Śmielin nikt nie sprawdza tych dokumentów. Nie wszyscy się muszą na tym znać. Teraz przez to, że ludzie nie sprawdzali tych dokumentów, to ta wielomilionowa inwestycja ma zostać za parę lat zmarnowana, zdewastowana? Naprawdę trzeba by było pochylić się nad tymi wjazdami. Naprawdę jest to piękna droga, ale ktoś kto projektował, czy ktoś w urzędzie co się na tym zna nie zauważył, że nie ma wjazdów na pola? To jest śmieszne – skomentował radny Frąckowiak. Dodał, że w rozmowie z rolnikami z gminy Nakło usłyszał, że przy budowie nowych dróg na tamtym terenie, np. w Karnowie, wjazdy na pola były budowane i powinna być to oczywista sprawa. Wójt, jak wspomniano zwrócił uwagę na to, że to mieszkańcy powinni zgłaszać uwagi na etapie projektowania, kiedy jeszcze jest to możliwe.
Zostaje pobocze
Jak sprawa wygląda w sytuacji, kiedy chodzi o inwestycje na drogach, zwłaszcza gruntowych leżących przy polach wyjaśnił szczegółowo sekretarz gminy Sadki. – Projektując drogę uwzględniane są istniejące zjazdy do posesji oraz te, które zostały z inicjatywy właścicieli działek uzgodnione. Takie, gdzie mamy dokumentację, kto w jakim miejscu życzyłby sobie taki zjazd na działkę mieć. Natomiast jeżeli budowana czy projektowana droga przylega do terenów rolnych, to ciężko jest wybrać jedno miejsce, gdzie rzeczywiście dany rolnik w jednym miejscu na pole wjeżdża – wyjaśnił sekretarz Andrzej Wiekierak. Sekretarz gminy dodał, że to rolnicy na etapie uzgodnień powinni zgłosić, w którym miejscu miałby znaleźć się wjazd a pole i jaką taki zjazd miałby mieć szerokość. Zwrócił także uwagę na to, że chociaż wjazdów nie da się w tym momencie wybudować, to rolnicy mogą korzystać w tym celu z poboczy, które zostały w odpowiedni sposób wybudowane. – Projekt budowlany zawsze zakłada pobocze, które ma strukturę z podbudową. Jeżeli tylko rolnik szanuje to pobocze to ono wytrzymuje. Inaczej jest, jeżeli uprawia do samej krawędzi asfaltu, czy nawet nie raz wchodzi w ten teren. Wtedy rzeczywiście może dochodzić do sytuacji, gdzie sama struktura asfaltu jest naruszana. To jest w zakresie dobrosąsiedztwa. Granice są granicami, nie powinny być naruszane i tak samo droga, jak jest budowana to ta podbudowa jest szerzej robiona niż sama powierzchnia asfaltu – podkreślił sekretarz Wiekierak. Z jednej strony, rolnicy mają pretensje, że nie powstały wjazdy, ale władze gminy są zdania, że to właśnie mieszkańcy nie zgłosili zapotrzebowania na ich budowę. Z drugiej strony, to pracownicy urzędu, osoby które znają się na takich sprawach czysto technicznych i formalnych powinny zwrócić na taki problem uwagę właśnie na etapie projektowania.
Źródło:
Czytaj również
- Nowy radiowóz w nakielskiej komendzie. Uroczyste przekazanie samochodu
- Przekażą 100 tys. zł. Pomoc finansowa dla gminy dotkniętej powodzią
- "Rozmowy trwają". Szykują się nowe kursy busów po Nakle?
- Po nowych wyborach sołeckich. Całkowicie różniły się od poprzednich
- "Kcynia nie ma związków z Wojskiem Polskim". 15 sierpnia z dmuchańcami
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Nowe odcinki płatnych dróg. Gdzie należy spodziewać się opłat?
1 listopada do systemu e-TOLL zostaną dołączone nowe odcinki dróg płatnych#. Nowo dołączone odcinki są w większości przedłużeniem dróg, które już teraz są objęte obowiązkiem wniesienia opłaty.
(czytaj więcej)Bezpłatne zwiedzanie. "Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich"
Rusza akcja „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich”#. W tym roku wracamy do korzeni i zapraszamy do odwiedzania czterech ikonicznych rezydencji – Zamku Królewskiego na Wawelu, Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, w których przez cały miesiąc będziecie mogli bezpłatnie oglądać wystawy, poznawać wyjątkowe przestrzenie i korzystać z zajęć edukacyjnych dla dzieci i dorosłych. Dodatkowo każdy weekend listopada przypisany jest innej rezydencji, która przygotowała specjalny program.
(czytaj więcej)Ochrona praw kredytobiorcy. Co przewiduje projekt nowej ustawy?
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o podmiotach obsługujących kredyty #i nabywcach kredytów. Projekt ustawy dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy w sprawie podmiotów, które obsługują kredyty i nabywców kredytów. Nowe przepisy mają zmniejszyć ryzyko gromadzenia się nieobsługiwanych kredytów w przyszłości.
(czytaj więcej)Nowe przedmioty w szkołach. Projekty skierowane do konsultacji
Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń# zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, które wprowadzają do szkół podstawowych nowy przedmiot edukacja zdrowotna, a do szkół ponadpodstawowych: edukację obywatelską i edukację zdrowotną.
(czytaj więcej)
Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad
Lesna, w dniu 04-11-2024 09:29:52 napisał:
odpowiedz
Urodzona w Ś., w dniu 04-11-2024 09:58:53 napisał:
odpowiedz
Wojtós pan, w dniu 04-11-2024 10:09:56 napisał:
odpowiedz
Ktoś , w dniu 04-11-2024 11:09:17 napisał:
odpowiedz
Jebac biedę , w dniu 04-11-2024 12:24:06 napisał:
odpowiedz
Pasibrzuch , w dniu 04-11-2024 13:06:52 napisał:
odpowiedz
Fikus, w dniu 04-11-2024 13:37:37 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!