Pomoc dla powodzian. "Udajemy się w miejsca, gdzie czas stanął"
fot. Diecezja Bydgoska
„Żołnierze nie tylko wykonują zadania, ale mają empatyczne spojrzenie #na krzywdę, która dotknęła tak wielu ludzi na południu Polski poprzez tragedię powodzi” – mówi ks. por. Marek Januchowski.
Kapelan z żołnierzami 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, parafianami bydgoskiej wspólnoty św. Faustyny Kowalskiej, gdzie jest proboszczem, przy zaangażowaniu 83 Batalionu Lekkiej Piechoty w Grudziądzu, przygotowali ogromną pomoc dla powodzian.
Zbiórka artykułów żywnościowych, chemicznych, a także gospodarstwa domowego prowadzona była zaledwie przez kilka dni. – Ofiarność osób przeszła nasze oczekiwania. Dary dostarczyliśmy na tereny dotknięte kataklizmem, a precyzyjniej, do samego Kłodzka – mówi ks. porucznik Januchowski.
Przy wielkim zaangażowaniu żołnierzy przeprowadzono sortowanie, segregację i przygotowanie darów, a na miejscu usuwanie worków z piaskiem, które uchroniły mieszkańców Wrocławia przed powodzią. – Tak było od rana do późnego wieczora – dodał.
Proboszcz wspólnoty św. Faustyny Kowalskiej w Bydgoszczy podzielił się ze swoimi parafianami tym, co przeżył zaledwie kilkaset kilometrów dalej. „W tym miejscu chcę dotknąć również historii kochanych serc, które na zaproszenie do pomocy w parafii oraz wielu innych miejscach naszej diecezji, ofiarowały to, co miały najcenniejszego, czyli kawałek siebie, tym, co dzisiaj nic nie mają. Centrum stacjonowania jest Wrocław. Kłodzko – to tam zawozimy wraz z żołnierzami dary, które są przyjmowane z ogromnym wzruszeniem. Udajemy się w miejsca, gdzie czas stanął, a tam pozostaje nam milczeć i pomagać, bez ustanku. Nikt tu nie liczy czasu, oddaje każdą chwilę. Nie powiem, że jest lekko. Powiem, że trudno i ciężko, ale co tam, robimy to dla innych, tak trzeba. Jak się czujemy? Zmęczeni, ale szczęśliwi. Bo życie poświęcone dla innych daje prawdziwe szczęście” – napisał żołnierz w koloratce.
Nadesłał: ks. por. Marek Januchowski
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
Kompetencje cyfrowe nauczycieli. Nowe projekty
Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) zakończyło podpisywanie umów# dotyczących wsparcia realizacji przedsięwzięć z Inwestycji „E-kompetencje” w ramach dwóch naborów: dla nauczycieli przedszkolnych oraz dla nauczycieli szkolnych. Ich celem jest podniesienie kompetencji cyfrowych u nauczycieli, aby skuteczniej wprowadzali dzieci i młodzież w świat nowych technologii.
(czytaj więcej)Niebieski listopad. Akcja Movember z myślą mężczyznach
Listopad to czas, w którym na całym świecie mężczyźni zapuszczają wąsy# w ramach akcji Movember. Ma ona na celu podniesienie świadomości na temat męskich nowotworów - raka gruczołu krokowego i jąder. Na nowotwór jądra najczęściej chorują młodzi mężczyźni od 14 do 35 lat. Choroba może dotyczyć każdego.
(czytaj więcej)Ochrona praw kredytobiorcy. Co przewiduje projekt nowej ustawy?
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o podmiotach obsługujących kredyty #i nabywcach kredytów. Projekt ustawy dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy w sprawie podmiotów, które obsługują kredyty i nabywców kredytów. Nowe przepisy mają zmniejszyć ryzyko gromadzenia się nieobsługiwanych kredytów w przyszłości.
(czytaj więcej)Nowe przedmioty w szkołach. Projekty skierowane do konsultacji
Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń# zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, które wprowadzają do szkół podstawowych nowy przedmiot edukacja zdrowotna, a do szkół ponadpodstawowych: edukację obywatelską i edukację zdrowotną.
(czytaj więcej)