Wakacje z WOT. Kto może wziąć udział w sierpniowym szkoleniu?

fot. powierzone
To ostatnie dni by zgłosić się na sierpniowe szkolenie organizowane w ramach projektu #„Wakacje z WOT”. Każdy ochotnik musi mieć ukończone 18 lat, polskie obywatelstwo i nie być skazanym prawomocnym wyrokiem. Nieformalnym i najważniejszym warunkiem jest jednak chęć przeżycia szesnastu dni na intensywnym szkoleniu.
Projekt Wakacje z WOT to podstawowe, szkolenie wojskowe, które jest adresowane przede wszystkim do uczniów, studentów, nauczycieli i wszystkich osób, które w trakcie roku szkolnego nie mogą sobie pozwolić na ponad dwutygodniową nieobecność w pracy czy szkole.
W minionych latach właśnie okres wakacyjny cieszył się sporym zainteresowaniem rekrutów. Przez 5 lat w ramach tego projektu w całym kraju przeszkoliło się ponad 8000 żołnierzy.
W 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej to czwarte szkolenie w ramach projektu. We wcześniejszych latach czas wakacyjny na naukę wojskowych umiejętności wykorzystało blisko 600 żołnierzy.
Wakacje z WOT to czas nabywania innych umiejętności niż te, których uczy się w szkole. Tu nacisk kładzie się na dyscyplinę i odpowiedzialność – powiedział szer. Adam tegoroczny maturzysta, który szlify żołnierskiego zachowania zdobywał w minionym roku.
Tegoroczne szkolenie rozpocznie się za blisko miesiąc - 11 sierpnia. Zakończy się 26 sierpnia uroczystą przysięgą połączoną z jubileuszowym świętem brygady na bydgoskim Myślęcinku.
Na ochotników w trakcie szkolenia czeka wiele wyzwań. Przede wszystkim będą musieli zmienić swoje wcześniejsze przyzwyczajenia. Pierwszego dnia przejdą test sprawności fizycznej. Otrzymają mundur, wypełnią wszystkie formalności administracyjne. Drugiego dnia zostanie im wręczona broń- karabinek Grot. Zaplanowaliśmy dla nich bardzo intensywny czas. Nauczą się podstaw strzelectwa i oddadzą swoje pierwsze strzały. Będą zdawać również egzamin z celności i skupienia właśnie w strzelaniu. Nauczą się podstaw terenoznawstwa, pierwszej pomocy, walki wręcz, regulaminów i musztry. Pod koniec szkolenia będą zdawali egzamin praktyczny tzw. pętlę taktyczną. Przygotujemy ich również do uroczystej przysięgi.- powiedział dowódca kompanii szkolnej ppor. Paweł Brelski.
Dla ochotników, którzy przeszli już wcześniej szkolenie wojskowe przewidziano 8 dniowy cykl zajęć, który ma na celu przypomnienie im wiedzy, którą już kiedyś pozyskali i nauczenie specyfiki funkcjonowania lekkiej piechoty.
Wojska Obrony Terytorialnej dają możliwość łączenia służby Ojczyźnie i innych zobowiązań zawodowych lub edukacyjnych. Po przejściu szkolenia podstawowego i złożeniu przysięgi wojskowej, żołnierze są powoływani na jeden weekend w miesiącu. Dwudniowe szkolenie rotacyjne obywa się w jednym z czterech batalionów, z reguły tym najbliższym miejscu zamieszkania żołnierza.
Materiał: ppor. Julia Rozworowska-Wolańska / Oficer prasowy 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej
Galeria





Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad
Ja, w dniu 06-07-2023 16:16:52 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 07-07-2023 08:28:44 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!