Projektanci przygotowali trzy warianty trasy. Konsultacje w sprawie obwodnicy

fot. powierzone
Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie obwodnicy #Sępólna Krajeńskiego. Projektant opracował trzy warianty trasy omijającej miasto od południa. Wojewódzka obwodnica ma połączyć się z projektowanym równolegle nowym przebiegiem drogi krajowej Bydgoszcz-Koszalin. Mieszkańcy mogą zapoznać się z wariantami na temat nowego przebiegu dróg na stronie www.konsultacje-sepolno-krajenskie.pl. To jedna z czternastu obwodnic, która powstanie w kujawsko-pomorskim w najbliższych latach. Konsultacje trwają do 27 kwietnia.
– W Sępólnie udało się nam już przebudować ulice, którymi obecnie przebiega wojewódzka trasa łącząca między innymi Nakło nad Notecią z Tucholą oraz spinająca kilka ważnych dróg krajowych. Trwa również przetarg na budowę ronda na połączeniu ulic T. Kościuszki, J. Popiełuszki i Odrodzenia. Jednak naszym głównym celem jest całkowite wyprowadzenie uciążliwego tranzytu z krajeńskiego miasta. Do tego niezbędny jest nowy odcinek drogi wojewódzkiej, który jest już projektowany. Wybór najlepszego wariantu będzie uzależniony między innymi od konsultacji społecznych i sugestii mieszkańców – podkreśla marszałek województwa Piotr Całbecki.
Projektanci przygotowali trzy warianty trasy, która pozwolą połączyć miejscowość Grochowiec (wyjazd w kierunku na Nakło) z Siedliskiem, gdzie powstać ma rondo, od którego zacznie się budowa nowego przebiegu drogi krajowej nr 25 (wschodnia część obwodnicy Sępólna Krajeńskiego). Warianty różnią się przede wszystkim miejscem wpięcia w drogę wojewódzką w Grochowcu. Każdy zakłada budowę wiaduktu nad torami linii kolejowej Sępólno-Nakło.
- Wariant 1 – wytyczony jeszcze na etapie tworzenia wstępnej dokumentacji przez GDDKIA przebiega przez istniejącą farmę fotowoltaiczną.
- Wariant 2 – przewiduje ominięcie farmy fotowoltaicznej od strony południowej.
- Wariant 3 - zakłada ominięcie farmy fotowoltaicznej od strony północnej i dodatkowo skomunikowanie drogą serwisową obszarów, dla których obecnie gmina opracowuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Szczegółowe informacje oraz mapki dostępne są na stronie: www.konsultacje-sepolno-krajenskie.pl. Na udostępnionej mapce można też dokonywać pomiarów odległości.
Uwagi i wnioski należy składać do 27 kwietnia:
- w formie pisemnej na adres: pracownia@archidrog.pl
- osobiście lub wysłać pocztą tradycyjną do Zarządu Dróg Wojewódzkich (ul. Dworcowa 80, 85-010 Bydgoszcz).
27 kwietnia o godzinie 17.00 w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Jeziorna 6, 89-400 Sępólno Krajeńskie projektant zaplanował spotkanie z mieszkańcami, podczas którego podsumuje zebrane uwagi i wnioski.
W listopadzie ubiegłego roku Zarząd Dróg Wojewódzkich podpisał umowę o wartości 1,5 mln zł z pracownią Archidrog z Poznania na przygotowanie koncepcji i projektu obwodnicy wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej i decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Zakończenie prac nad dokumentacją planowane jest za dwa lata.
Podstawowe cele inwestycji:
- stworzenie bezpiecznego odcinka trasy drogowej,
- odciążenie Sępólna Krajeńskiego od ruchu tranzytowego,
- poprawa komfortu podróżowania oraz skrócenie czasu przejazdu,
- zmniejszenie hałasu i zanieczyszczenia powietrza wywoływanego ruchem pojazdów przez miasto,
- zwiększenie przepustowości skrzyżowań.
Samorząd województwa sukcesywnie powiększa pulę środków na zlecenie prac projektowo-budowlane na nasz regionalny program budowy obwodnic. Obejmuje on czternaście obejść o łącznej długości około 70 km. Jego realizacja w najbliższych latach pochłonie około miliarda złotych. W tym roku, oprócz kontynuowania prac budowlanych w Lubrańcu oraz opracowania dokumentacji dla innych zadań, planowane jest zlecenie prac budowlanych dla drugiego etapu obwodnicy Mogilna. Środki na realizację inwestycji pochodzić będą z Unii Europejskiej oraz budżetów samorządu województwa i samorządów lokalnych. Na rozbudowę i modernizację infrastruktury drogowej w nowej perspektywie unijnej zdobyliśmy rekordową pulę ponad 136 mln euro. Ze środków centralnych zdobyliśmy prawie 170 mln zł. Podpisaliśmy też szereg porozumień o współfinansowaniu tego typu zadań przez samorządy lokalne.
Lista obejść:
- Lubraniec – trwają prace budowlane,
- Rypin – trwają prace nad koncepcją, odbyły się konsultacje społeczne,
- Brodnica – trwają prace nad aktualizacją dokumentacji,
- Tuchola – Generalny Dyrektora Ochrony Środowiska po 3 latach rozpatrzył odwołanie jednego z mieszkańców co umożliwiło uzyskanie decyzji środowiskowej. Trwają przygotowania do zamówienia dokumentacji technicznej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę,
- Więcbork – prace nad koncepcją w toku, odbyły się konsultacje społeczne, oczekujemy na wydanie decyzji środowiskowej,
- Lisewo – podpisana umowa na aktualizację dokumentacji projektowej,
- Białe Błota – samorząd gminy przygotowuje się do przetargu na koncepcję,
- Radzyń Chełmiński – podpisana umowa na koncepcję, trwa zbieranie opinii mieszkańców,
- Łysomice – podpisana umowa na koncepcję,
- Chełmża – podpisana umowa na koncepcję, trwa zbieranie opinii mieszkańców,
- Sępólno Krajeńskie – podpisana umowa na koncepcję i dokumentację projektową,
- Golub-Dobrzyń – prace nad koncepcją w toku, III tura konsultacji
- Mogilno II etap – dokumentacja gotowa, uzyskano zezwolenie na realizację inwestycji drogowej; planowane w tym roku rozpoczęcie robót,
- Trląg – planowana wraz z przebudową DW nr 255, trwa aktualizacja dokumentacji.
Materiał: Zarząd Dróg Wojewódzkich i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
- Pliki do pobrania
- Obwodnica Sępólna - warianty.jpg
Galeria

Czytaj również
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!