Pobyt w grodzie Bractwa Rycerskiego KERIN. Niezapomniane chwile

fot. powierzone
W dniach 18-20.09.2023. uczniowie klas: 5a, 5b, 5c i 6a #Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Mroczy gościli w grodzie Bractwa Rycerskiego KERIN.
Dzień 1: Po przybyciu do grodu KERIN przywitali nas rycerze: pan Robert, pan Aleksander i pan Sebastian oraz kowal pan Kazimierz, sympatyczna pani Grażynka i kot Tomek. W pierwszym dniu naszej historycznej wyprawy zwiedziliśmy gród trasą "Dzieje Orła Białego". Objadając się winnym winogronem, wysłuchaliśmy opowieści ze starożytnej Grecji . Następnie, w rzymskim koloseum, zmierzyliśmy się z gladiatorami. W porze obiadowej uraczono nas zupą rycerską i racuchami. Po posileniu się, rywalizowaliśmy w wielu turniejach rycerskich, m. in. łuczniczym, rzutu włócznią. Nasze rycerskie drużyny pod dowództwem hetmanów konkurowały również w lepieniu garnków, kaligrafii oraz lirycznym wyznaniu miłości. Na zakończenie dnia miło spędziliśmy czas przy ognisku na majdanie grodu KERIN. Nasi hetmani i drużyny: Oliwier - Tarpan Mrocza, Paulina - Królowe Polski, Julia - Szlachcianki, Zosia - Orzełki, Zosia - Bitewne Pierogi, Maks - Historyczne Kiełbaski, Marcel - Obcisłe Kiełbasy, Natan - Historyczne Mleko Łaciate.
Dzień 2: Po porannej zaprawie: biegu, gimnastyce i spacerze oraz po obfitym śniadaniu (pasta jajeczna była mega) udaliśmy się do grodu na żywą lekcję historii o rycerzach. Następnie pojechaliśmy na wycieczkę do Gniewu, gdzie zwiedziliśmy zamek rycerski i miasto oraz zjedliśmy smaczną pizzę w restauracji. Po powrocie do grodu KERIN dokończyliśmy turniej rycerski, garncarstwo i czerpanie papieru. Wieczorem, już o zmroku, odbył się pokaz umiejętności "Mam talent" w koloseum rzymskim w grodzie. Po naszych nie lada wyczynach upiekliśmy kiełbaski w ognisku, po czym zapadła noc...
Dzień 3: Po porannej gimnastyce przy muzyce i po śniadaniu przystąpiliśmy do zabawy w miasteczko KERIN. Naszym zadaniem było wymyślić kim będziemy w miasteczku, by zrealizować swój biznesplan. Powstały stanowiska takie jak: przewodnictwo z fotobudką, nauka strzelania z łuku, piekarnia "U Kajzerki", zapasy bukmacherskie w koloseum, sprzedaż glinianych wyrobów oraz nauka rzutów: włócznią, kamieniem i obręczą. Po wykonaniu biznesplanu uczestniczyliśmy w żywej lekcji historii o Mieszku i Wikingach. Następnie posililiśmy się obiadem i dokonaliśmy podsumowania zabaw i turnieju. Po czym nastał ten moment, kiedy trzeba było opuścić gród KERIN i udać się w powrotną drogę do domu. Choć łezka w oku się zakręciła, to zabraliśmy ze sobą wspaniałe przeżycia, nowe przyjaźnie i wspomnienia... Dziękujemy całej ekipie z grodu KERIN za niezapomniane chwile, a Pani Grażynce za uśmiech i życzliwość oraz za dobre lizaki.
Materiał: Beata Mazur-Spychalska / SP Mrocza
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria


























Czytaj również
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)