Nie żyje Krystyna Krzemkowska. Autorytet dla pokoleń niewidomych
fot. freepik
W sobotę, 2 listopada, w wieku 87 lat zmarła Krystyna Krzemkowska#, osoba zasłużona dla Polskiego Związku Niewidomych i duszpasterstwa niewidomych diecezji bydgoskiej.
Wraz z ks. kanonikiem Benonem Kaczmarkiem tworzyła podwaliny duszpasterstwa w naszym regionie. Była współorganizatorem pielgrzymek do sanktuariów maryjnych w Polsce. Ze swoją niewidomą siostrą śp. Zofią Krzemkowską brała również udział w comiesięcznych spotkaniach duszpasterstwa, przygotowując m.in. oprawę liturgiczną. Była moralnym autorytetem dla pokoleń niewidomych. Do końca życia troszczyła się o innych. Dogłębnie znała problemy środowiska osób z dysfunkcją wzroku.
„Takie spotkania są najpierw okazją do wspólnej modlitwy. Pomagają także w przełamywaniu wielu lęków, zwłaszcza dzisiaj. Spotykając się w grupie, czujemy, że jesteśmy razem. Poza tym słysząc słowa otuchy, nadziei, z ust naszego duszpasterza, te lęki można jakoś złagodzić” – mówiła w 2020 roku Krystyna Krzemkowska podczas majówki i pielgrzymki do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na bydgoskich Piaskach.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w kościele Świętego Krzyża w Bydgoszczy na Cmentarzu Nowofarnym przy ul. Artyleryjskiej – w sobotę, 9 listopada, o godz. 9.00. Pół godziny wcześniej rozpocznie się różaniec.
Wieczny odpoczynek racz Jej dać, Panie…
Autor: ks. Piotr Buczkowski / Diecezjalny duszpasterz niewidomych diecezji bydgoskiej
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
- Nie żyje druh Wojciech Kowalski. Odszedł na wieczną służbę
- Zmarła Barbara Kozłowska-Mencfel. Nie żyje wieloletnia nauczycielka
- Nie żyje Wanda Król. Czynnie angażowała się w życie społeczne
- Ostatnia droga śp. Marii Sapichowskiej. Odeszła najstarsza mieszkanka gminy
- Nie żyje najstarsza mieszkanka gminy Maria Sapichowska. Miała 102 lata
Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?
Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.
(czytaj więcej)Zaczyna się okres zimowego szaleństwa. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?
Zbliżające się ferie to wyczekiwany czas zarówno przez najmłodszych# uczniów klas podstawowych, aż po młodzież ze szkół średnich. Warto zadbać, aby był to czas bezpieczny.
(czytaj więcej)Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja
Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)