Dziś mamy 4 maja 2025, niedziela, imieniny obchodzą:

23 lipca 2022

"Gry i zabawy uliczne". Na chodnikach powstały malowane place zabaw

fot. MZK

fot. MZK

Kilka miesięcy temu pani Monika Młynarczyk z Towarzystwa Przyjaciół Nakła poprosiła nas o pomoc # w realizacji projektu "Gry i zabawy uliczne". W ramach przedsięwzięcia, w dwóch lokalizacjach na terenie Nakła nad Notecią, powstały malowane na chodnikach place zabaw.

Pierwszą część projektu zrealizowaliśmy w dniach 20-21 lipca 2022 r. na chodniku na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Nakle nad Notecią (przy przedszkolu). Namalowany przy przedszkolu plac zabaw ma formę toru wyścigowego, złożonego z czterech części.

• Pierwsza z nich to „skocznia” na której dzieci mogą sprawdzić jak daleko są w stanie skoczyć.
• Drugą stanowi gąsienica z literami alfabetu, dzięki której można ćwiczyć alfabet.
• Trzecia część toru to tak zwany „chłopek” czyli figura do zabawy w klasy. Zabawę rozpoczynamy rzucając krążek na pierwsze pole, gdy zawodnik trafi skacze na jednej nodze  po wszystkich kolejno ponumerowanych polach. Ważne, aby pamiętać, że gdy uczestnik zabawy dotrze do głowy, musi zrobić skok z obrotem i wrócić do początku planszy, zabierając po drodze krążek. Zawodnik traci ruch w momencie, gdy nadepnie na linię lub nie trafi krążkiem w odpowiednie pole.
• Tor zamyka segment „trzymaj się linii”. Zabawa jest przewidziana dla trzech uczestników, a wygrywa ją dziecko, które jako pierwsze dojdzie do mety. Uczestnik od razu przegrywa jeśli zejdzie z namalowanej linii.
Całość urozmaicają proste zwroty i nazwy w języku angielskim, jak np. nazwy pięciu kolorów (żółty, niebieski, zielony, czerwony, biały). Aby chodnik był bardziej kolorowy i wesoły w kilku miejscach namalowaliśmy podobizny Konika Nakielskiego.
Drugi plac zabaw powstał w piątek 22 lipca 2022 r., na chodniku w parku 700 – lecia. Składa się z czterech odrębnych segmentów.
• Pierwsza część to zabawa w „trzymaj się linii”. Zabawa jest przewidziana dla trzech uczestników, a wygrywa ją dziecko, które jako pierwsze dojdzie do mety. Uczestnik od razu przegrywa jeśli zejdzie z namalowanej linii.
• Druga część toru to tak zwany „chłopek” czyli figura do zabawy w klasy. Zabawę rozpoczynamy rzucając krążek na pierwsze pole, gdy zawodnik trafi skacze na jednej nodze  po wszystkich kolejno ponumerowanych polach. Ważne, aby pamiętać, że gdy uczestnik zabawy dotrze do głowy, musi zrobić skok z obrotem i wrócić do początku planszy, zabierając po drodze krążek. Zawodnik traci ruch w momencie, gdy nadepnie na linię lub nie trafi krążkiem w odpowiednie pole.
• Trzecia część to skoki z konikiem Nakielskim. Zabawa polega na skakaniu po namalowanych figurach.
• Ostatni segment to tor do gry w kapsle w kształcie Konika nakielskiego. Gra ta ma charakter wyścigu. Gracze poruszają się kapslowymi „pojazdami” po niebieskim torze, na którym można ustawić różne przeszkody. Kapsle należy ustawić na starcie, jeden obok drugiego, wierzchnią stroną na spód. Gra polega na tym, że pstryknięciem w falowany bok kapsla przesuwamy się do przodu. Pstrykamy na zmianę, a wypadnięcie poza linię toru oznacza stratę kolejki.

Projekt i szablony do malowania wykonał pracownik muzeum Krzysztof Kamil Przygoda. W malowaniu uczestniczyli dyrektor muzeum Tomasz Pasieka, Krzysztof Kamil Przygoda, Joanna Wronka z Radio Nakło oraz Monika Młynarczyk.

Projekt powstał w ramach otwartego konkursu ofert nr 1 na wykonywanie zadań pożytku publicznego w 2022 roku: kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego zorganizowanego przez Miasto i Gminę Nakło nad Notecią.

Serdecznie dziękujemy firmie Profil i Pani Katarzynie Twardowskiej za materiał do wycinania szablonów.

materiał: Tomasz Pasieka/ Muzeum Ziemi Krajeńskiej

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 29 22

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)