Dziś mamy 7 lipca 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

31 maja 2022

Dzień Kolorów Daltońskich w szubińskim przedszkolu. Zabawy nie brakowało

fot. pow.

fot. pow.

Samorządowe Przedszkole nr 2 w Szubinie to# placówka, która od kilku lat pracuje zgodnie z założeniami pedagogiki planu daltońskiego i jest certyfikowanym Przedszkolem Daltońskim. Cała przedszkolna społeczność swą pracę i codzienne funkcjonowanie opiera na filarach takich, jak odpowiedzialność, samodzielność, współpraca i refleksja. Wszystkie nasze działania dążą do tego, by rozwijać w dzieciach te umiejętności oraz takie formy zachowań, które ułatwią im funkcjonowanie w dzisiejszym świecie.

Jako placówka Daltońska, postanowiliśmy zorganizować Dzień Kolorów Daltońskich – jako dzień pełen wrażeń dla dzieci, ale również dzień przypominający o najważniejszych daltońskich ideach. W ten wyjątkowy dzień wszystkie dzieci przyszły ubrane w daltońskich kolorach: czerwonym, niebieskim, pomarańczowym, zielonym, żółtym, różowym i fioletowym. Na początku, każda grupa została zaproszona na hol przedszkola, na którym omówione zostały wszystkie daltońskie barwy oraz ich znaczenie. Następnie w rytmie piosenki „Daltonka” dzieci wykonywały zadanie grupowe – malowanie kwiatka przypisanego do określonego dnia tygodnia i koloru grupy. Od początku przedszkolaki mogły wzmocnić poczucie współpracy i odpowiedzialności za powierzone im zadanie. Po jego wykonaniu dzieci udawały się do ogrodu przedszkolnego, w którym ukryte zostały zadania. Po odszukaniu kopert z zadaniem dzieci odczytywały zawartą tam instrukcję i działając zgodnie z nią, wykonywały kolejne zadania. A zadań było wiele! Przelewanie wody w kolorach dni tygodnia z wiaderek do butelek, skoki przez kolorowe szarfy, malowanie kredą na tablicy daltońskiego tygodnia, rzucanie kolorowymi woreczkami do celu, kodowanie na macie z kolorowymi kubeczkami, układanie kolorowych patyczków wg podanych wzorów, wieszanie kartek na sznurku zgodnie z podanym rytmem - kolorowy tydzień, układanie domina i wiele, wiele więcej. Realizowanie wszystkich zadań wzmacniało w dzieciach poczucie bycia jedną drużyną, na której sukces pracowało każde z nich. Potrafiły rozdzielać pomiędzy siebie obowiązki i dążyć do realizacji celu. Na zakończenie dzieci z wszystkich grup stanęły do wspólnej, pamiątkowej fotografii – co ukazało nie tylko jedność i współpracę grupową, ale również naszą daltońską przedszkolną pasję. Dzieci na zakończenie otrzymały instrukcje wykonania kwiatów w sali przedszkolnej, które stały się dekoracją na zbliżające się Święto Rodziny w naszym daltońskim przedszkolu.

Organizacja takiego święta dała nam możliwość rozwijania nie tylko współpracy, odpowiedzialności dzieci, ale również całą masę pozytywnej energii do realizacji kolejnych daltońskich przedsięwzięć w Samorządowym Przedszkolu nr 2 w Szubinie. Ukazała również po raz kolejny, że pedagogika planu daltońskiego sprawia, że atmosfera panująca w placówce oraz współpraca wszystkich jej podmiotów, powodują, że jest miejscem wyjątkowym… i kolorowym!

Materiał: Martyna Ucińska, Olga Nowak - Samorządowe Przedszkole nr 2 w Szubinie

Autorzy nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 14 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Letnie tankowanie. Ile będzie kosztować paliwo w wakacje?

Rekordowe ceny paliw utrzymują się już kolejny miesiąc, choć w ostatnich# dniach obserwujemy chwilowe obniżki! Lato to tradycyjny okres podwyżek cen i wzmożonego ruchu na drogach. Czy tegoroczne wyjazdy na wczasy okażą się również rekordowo drogie? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przeanalizowali perspektywy rozwoju sytuacji na polskim rynku paliwowym w miesiącach wakacyjnych.

(czytaj więcej)
0

Pierwsza pomoc tonącemu. Co zrobić, kiedy na naszych oczach ktoś tonie?

Jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w okresie wakacyjnym jest utonięcie. Co zrobić, kiedy ktoś tonie?

(czytaj więcej)
0

Grillowanie - co wolno, a co nie? Przewodnik z przepisami

Amatorów grillowania w naszym kraju nie brakuje#. Z ankiety przeprowadzonej wśród Polaków wynika, że zaledwie 6,7% rodaków wcale nie grilluje. Około 10% uważa, że grillowanie jest zdrowe, niemniej zdaniem 43% należy odpowiednio przygotować jedzenie, by uzyskać zdrowe potrawy. Co ma wpływ na ich prozdrowotne wartości? Przede wszystkim jakość samych użytych produktów, ale także to, na jakim grillu posiłek zostanie przygotowany.

(czytaj więcej)
0

Niejadek na wycieczce? Przepisy na zdrowe przekąski do plecaka

Wymyślenie zdrowej i smacznej przekąski dla niejadka to# nie „bułka z masłem”. Szczególnie latem, kiedy dzieci niechętnie opuszczają place zabaw i podwórka, by doładować swoje niezwykle pojemne akumulatory. Wyzwanie stanowią także rodzinne wycieczki. Jak bowiem zmieścić w plecaku coś pysznego dla każdego? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)