Dziś mamy 4 maja 2025, niedziela, imieniny obchodzą:

23 lutego 2025

Dopłaty do ubezpieczenia zwierząt. Nabór kończy się 28 lutego

fot. ARMiR

fot. ARMiR

Rolnicy, którzy hodują świnie, bydło, owce, kozy, konie lub drób# i ubezpieczyli posiadane zwierzęta od ryzyka wystąpienia co najmniej jednej z kilkudziesięciu chorób zakaźnych, mogą ubiegać się w o refundację 70 proc. opłaconej składki. Wnioski są przyjmowane do 28 lutego 2025 r. wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR.

„Dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt gospodarskich” to kontynuacja znanego rolnikom z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 działania „Zarządzanie ryzykiem”. Interwencja realizowana w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 została jednak rozszerzona. Obecnie wsparcie dotyczy nowych gatunków zwierząt gospodarskich oraz szerszego katalogu chorób.

Rolnicy, którzy chcą wnioskować o taką pomoc, powinni dysponować nieruchomością, na terenie której prowadzona jest działalność rolnicza, a także mieć ubezpieczonych co najmniej: 1000 sztuk rzeźnych: kurcząt, gęsi, kaczek, perlic, indyków lub drobiu mięsnego; 14 sztuk świń lub 4 sztuki bydła, owiec, kóz lub koni. Polisa powinna dotyczyć ryzyka wystąpienia u zwierząt jednej z kilkudziesięciu chorób. Na ich liście znajdują się:
- pryszczyca;
- klasyczny pomór świń;
- afrykański pomór świń;
- wysoce zjadliwa grypa ptaków;
- afrykański pomór koni;
- księgosusz;
- pomór małych przeżuwacz;
- choroba pęcherzykowata świń;
- choroba niebieskiego języka;
- ospa owiec;
- ospa kóz;
- gorączka doliny Rift;
- choroba guzowa skóry bydła;
- pęcherzykowe zapalenie jamy ustnej;
- wenezuelskie wirusowe zapalenie mózgu i rdzenia koni;
- choroba krwotoczna zwierzyny płowej;
- zaraza płucna bydła;
- rzekomy pomór drobiu;
- gruźlica bydła;
- bruceloza bydła, owiec i kóz;
- wąglik;
- wścieklizna;
- bąblowica;
- przenośne gąbczaste encefalopatie;
- kampylobakterioza;
- listerioza;
- salmonelloza odzwierzęca;
- włośnica;
- szczep E. coli wytwarzający werotoksynę;
- zakaźne zapalenie nosa i tchawicy bydła (otręt bydła);
- wirusowa biegunka bydła;
- choroba mętwikowa bydła;
- zaraza rzęsistkowa bydła;
- enzootyczna białaczka bydła;
- gorączka Q;
- paratuberkuloza.

Wsparcie przyznawane jest w formie refundacji 70 proc. opłaconej składki. Warunkiem jest, by z umowy ubezpieczenia wynikało, że wypłata odszkodowania nastąpi w przypadku wystąpienia ponad 20 proc. strat w produkcji zwierząt. Okres objęty polisą nie może rozpocząć się przed 1 stycznia 2024 r. a starający się o dofinansowanie nie powinien korzystać z innych dopłat do ubezpieczenia.

Nabór trwa od 27 stycznia do 28 lutego 2025 r., a wnioski o przyznanie pomocy można składać wyłącznie za pośrednictwem formularza udostępnionego na Platformie Usług Elektronicznych ARiMR.

Materiał: ARMiR

Oceń artykuł: 6 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (12)

    są równi i równiejsi , w dniu 24-02-2025 07:51:02 napisał:

    czekam za naborem na dofinansowanie do ubezpieczenia mieszkania i samochodu-pozdrawiam Zwykły Kowalski

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Konstrukcje stalowe
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)