Dopłaty do ubezpieczenia zwierząt. Nabór kończy się 28 lutego

fot. ARMiR
Rolnicy, którzy hodują świnie, bydło, owce, kozy, konie lub drób# i ubezpieczyli posiadane zwierzęta od ryzyka wystąpienia co najmniej jednej z kilkudziesięciu chorób zakaźnych, mogą ubiegać się w o refundację 70 proc. opłaconej składki. Wnioski są przyjmowane do 28 lutego 2025 r. wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR.
„Dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt gospodarskich” to kontynuacja znanego rolnikom z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 działania „Zarządzanie ryzykiem”. Interwencja realizowana w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 została jednak rozszerzona. Obecnie wsparcie dotyczy nowych gatunków zwierząt gospodarskich oraz szerszego katalogu chorób.
Rolnicy, którzy chcą wnioskować o taką pomoc, powinni dysponować nieruchomością, na terenie której prowadzona jest działalność rolnicza, a także mieć ubezpieczonych co najmniej: 1000 sztuk rzeźnych: kurcząt, gęsi, kaczek, perlic, indyków lub drobiu mięsnego; 14 sztuk świń lub 4 sztuki bydła, owiec, kóz lub koni. Polisa powinna dotyczyć ryzyka wystąpienia u zwierząt jednej z kilkudziesięciu chorób. Na ich liście znajdują się:
- pryszczyca;
- klasyczny pomór świń;
- afrykański pomór świń;
- wysoce zjadliwa grypa ptaków;
- afrykański pomór koni;
- księgosusz;
- pomór małych przeżuwacz;
- choroba pęcherzykowata świń;
- choroba niebieskiego języka;
- ospa owiec;
- ospa kóz;
- gorączka doliny Rift;
- choroba guzowa skóry bydła;
- pęcherzykowe zapalenie jamy ustnej;
- wenezuelskie wirusowe zapalenie mózgu i rdzenia koni;
- choroba krwotoczna zwierzyny płowej;
- zaraza płucna bydła;
- rzekomy pomór drobiu;
- gruźlica bydła;
- bruceloza bydła, owiec i kóz;
- wąglik;
- wścieklizna;
- bąblowica;
- przenośne gąbczaste encefalopatie;
- kampylobakterioza;
- listerioza;
- salmonelloza odzwierzęca;
- włośnica;
- szczep E. coli wytwarzający werotoksynę;
- zakaźne zapalenie nosa i tchawicy bydła (otręt bydła);
- wirusowa biegunka bydła;
- choroba mętwikowa bydła;
- zaraza rzęsistkowa bydła;
- enzootyczna białaczka bydła;
- gorączka Q;
- paratuberkuloza.
Wsparcie przyznawane jest w formie refundacji 70 proc. opłaconej składki. Warunkiem jest, by z umowy ubezpieczenia wynikało, że wypłata odszkodowania nastąpi w przypadku wystąpienia ponad 20 proc. strat w produkcji zwierząt. Okres objęty polisą nie może rozpocząć się przed 1 stycznia 2024 r. a starający się o dofinansowanie nie powinien korzystać z innych dopłat do ubezpieczenia.
Nabór trwa od 27 stycznia do 28 lutego 2025 r., a wnioski o przyznanie pomocy można składać wyłącznie za pośrednictwem formularza udostępnionego na Platformie Usług Elektronicznych ARiMR.
Materiał: ARMiR
Czytaj również
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
są równi i równiejsi , w dniu 24-02-2025 07:51:02 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!