Dziś mamy 17 listopada 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

16 listopada 2024

725 rocznica lokacji miejskiej. "Nasz dom, nasza historia i nasza przyszłość"

fot. LZ

fot. LZ

11 listopada minęła 725 rocznica podpisania aktu lokacyjnego# Rynarzewa. W tym dniu książę Królestwa Polskiego, Pan Pomorza, Kujaw, Łęczycy i Sieradza, Władysław Łokietek, zezwolił swojemu rycerzowi Henrykowi z Rynarzewa, w dowód uznania za jego zasługi, jakie księciu wyświadczył, aby dziedziczne swe Rynarzewo lokował na prawie średzkim. Dokument lokacyjny podpisano w miejscowości Skomlin pod Wieluniem w dniu błogosławionego Marcina biskupa i wyznawcy, ręką pisarza dworskiej kancelarii Jana.

 

Uroczystość jubileuszową z okazji 725 rocznicy lokacji miejskiej Rynarzewa rozpoczęło uroczyste odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, przy kamieniu upamiętniającym szczególny dzień dla mieszkańców.

Wśród gości biorących udział w wydarzeniu znaleźli się: burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski, przewodnicząca Rady Miejskiej w Szubinie Anna Kijowska, członek zarządu powiatu nakielskiego Ignacy Pogodziński, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Nakielskiego Artur Michalak, dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej dr Kamila Czechowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Rynarzewie Agnieszka Tulińska, wiceprezes zarządu Banku Spółdzielczego w Szubinie Izabela Kardzis.

- „Możemy nie pamiętać, kiedy zburzono Bastylię, tym bardziej, że w jej lochach – w chwili, gdy zrewoltowany lud Paryża rozwalał mury – siedziało kilku pospolitych złoczyńców. Wstyd jednak nie znać historii własnej rodziny, wielki wstyd nie wiedzieć, kto złotymi zgłoskami zapisał się w dziejach naszego miasta” - tymi słowami zwrócił się Piotr Adamczewski do zgromadzonych na uroczystości. - Spotykamy się dziś na najważniejszym placu naszej miejscowości na urodzinach Rynarzewa, by oddać hołd i podziękować minionym pokoleniom. Historię piszą ludzie. Jeśli my nie zadbamy o to, by ich nazwiska i dzieło zostały w pamięci następnych pokoleń, to popełnimy niewybaczalny błąd. Aby ocalić od zapomnienia wydarzenia naszych poprzedników, za chwilę nastąpi uroczysty moment odsłonięcia pamiątkowej tablicy ufundowanej z okazji dzisiejszego jubileuszu – powiedział Piotr Adamczewski.

Pamiątkową tablicę wykonała firma Waldemara Baszaka z Brzózek. Odsłonięcia tablicy dokonała przedstawicielka młodego pokolenia rynarzewiam – Anna Jankowska. Rodzina państwa Michaliny i Pawła Jankowskich wzięła udział w wydarzeniu w historycznych strojach. Wcielili się w postaci rodziny Henryka z Rynarzewa i jego żony Jarochny. Kolejny właściciel Rynarzewa, w którego postać wcielił się pan Paweł, był wnukiem założyciela miasta i żył w drugiej połowie XIV wieku. Pani Michalina pochodzi z rodziny, której korzenie bytności w Rynarzewie sięgają połowy XIX wieku.

Aktu poświęcenia odsłoniętej tablicy dokonał ks. Grzegorz Wiciński, proboszcz parafii pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rynarzewie.

Druga część wydarzeń odbyła się w świetlicy wiejskiej. Tam nie zabrakło życzeń, kwiatów i drobnych upominków składanych na ręce sołtys wsi Agaty Sitterlee. Było wspólne tworzenie makiety Rynarzewa, biegi dla dzieci i dorosłych, urodzinowy tort i słodki poczęstunek. W świetlicy stanęła wystawa pocztówek z Rynarzewa należących do kolekcji Mirosławy i Dariusza Słupeckich. Wystawę przygotowało Muzeum Ziemi Szubińskiej. Można było kupić także specjalne, jubileuszowe magnesy z Rynarzewa.

Organizatorami wydarzenia byli: sołtys Agata Sitterlee wraz z radą sołecką oraz świetlica wiejska w Rynarzewie. W organizacji pomogli także: KGW Rynarzewo, SP Rynarzewo, OSP Rynarzewo, Klub Seniora oraz Muzeum Ziemi Szubińskiej.

Oceń artykuł: 4 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zadaj pytanie
40PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Budowa hal
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
0

Sprawdź poziom cukru we krwi. Nie lekceważ pierwszych objawów

Cukrzyca dotyczy ponad 3 mln Polaków. Rozwija się powoli#, więc wiele osób chorujących na cukrzycę pozostaje niezdiagnozowana.

(czytaj więcej)
0

Szkolenie terytorialsów. Zadania wymagały ogromnego skupienia

Ucieczka z płonącego pojazdu, pokonanie płonącego toru, a także przejście terenu# skażonego to tylko niektóre zadania jakie w ostatnich dniach czekały na żołnierzy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. W przygotowanych zajęciach wzięło udział kilkudziesięciu Terytorialsów. Szkolenia realizowane były na bazie obiektów w Toruniu, Brodnicy oraz Drawsku Pomorskim.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ofiar Wypadków Drogowych. Każda akcja jest inna

W trzecią niedzielę listopada obchodzony był Światowy Dzień Pamięci #o Ofiarach Wypadków Drogowych. W Polsce główne uroczystości odbędą się 17 listopada w miejscowości Zabawa koło Tarnowa, m.in. przy Pomniku Ofiar Wypadków Drogowych „Przejście”.

(czytaj więcej)
0

Świadczenia dla stulatków. Ustawa podpisana przez prezydenta

Przygotowane w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przepisy regulujące# mechanizm przyznawania świadczenia honorowego dla stulatków wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku. Co to oznacza praktyce? Świadczenie w wysokości 6,2 tys. brutto miesięcznie będzie przyznawane z urzędu, i co ważne, corocznie waloryzowane. Prezydent właśnie podpisał ustawę w tej sprawie.

(czytaj więcej)