Dziś mamy 13 listopada 2024, środa, imieniny obchodzą:

13 listopada 2024

Niezwykły Dzień Niepodległości. Niepodległość Polski i... szkoły

fot. LZ

fot. LZ

To było niezwykłe świętowanie niepodległości dla społeczności Szkoły Podstawowej# im. Kazimierza Korka w Rozstrzębowie. W szkolnej uroczystości wzięła udział kujawsko-pomorska kurator oświaty Grażyna Dziedzic! Wizyta związana była nie tylko ze świętowaniem niepodległości, ale także ze sprawą likwidacji placówki.

 

Oprócz niej, wśród zaproszonych gości, których przywitała dyrektorka Szkoły Podstawowej w Rozstrzębowie Małgorzata Dutkiewicz, znaleźli się: dyrektorka Wydziału Edukacji Przedszkolnej i Podstawowej w Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy Anna Kiestrzyn, prezes stowarzyszenia KMK Kos w Kosowie Mateusz Rymaszewski, dyrektorka Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Kosowie, a dawniej dyrektorka szkoły w Rozstrzębowie Jadwiga Winiaszewska, kierownik referatu edukacji, promocji, sportu i kultury w Urzędzie Miejskim w Kcyni Rafał Woźniak, prezes oddziału ZNP w Kcyni Barbara Pezacka, sołtysi, nieliczni radni gminni, radny powiatu nakielskiego Ryszard Bagnerowski. Ostatnia wizyta kuratora oświaty w szkole miała miejsce ponad 20 lat temu, wówczas też społeczność szkolna broniła placówki przed zamknięciem – tak jak i teraz.

- Święto niepodległości ma nie tylko wymiar historyczny, ale także społeczny, duchowy i kulturalny. To czas, kiedy zastanawiamy się nad naszym dziedzictwem, patriotyzmem i odpowiedzialnością za przyszłość naszego kraju. Warto pamiętać, że niepodległość to nie tylko przywilej, ale również obowiązek. To nasza wspólna odpowiedzialność za dobro Polski i Polaków, dlatego warto korzystać z wolności, jaką mamy i wykorzystywać ją dla dobra naszego kraju, bo wolność to nie cel, lecz szansa, żeby spełniać najpiękniejsze sny i marzenia. Wolność, to wśród mądrych ludzi żyć, widzieć dobro w oczach ich i szczęście. Wolność to królestwo dobrych słów, mądrych myśli, pięknych snów – powiedziała przewodnicząca rady rodziców Dorota Flig.

Kurator oświaty, Grażyna Dziedzic, przypomniała uczniom szkoły, że Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli. - Tak, jak mówił Józef Piłsudski, wolność nie jest nam dana raz na zawsze, musimy o nią dbać i ją pielęgnować. I to jest zadanie dla nas wszystkich: obojętnie, czy mamy lat 7, 10, 20 czy 60. Każdy na swoim poziomie, w ramach swoich możliwości, powinien dbać o swoją ojczyznę i o to, żebyśmy mogli tą wolność utrzymywać. Co może zrobić taki mały uczeń szkoły w Rozstrzębowie? Bardzo dużo: może się zapoznać z historią naszego kraju, wiedzieć, komu zawdzięczamy to, że możecie się uczyć spokojnie, w czasach demokratycznych, korzystać z różnych dóbr kultury, dbać o swoją małą ojczyznę. Dorośli tych zadań mają jeszcze więcej – powiedziała.

Radny powiatowy Ryszard Bagnerowski przypomniał, że Święto Niepodległości jest szczególnie ważne i poprosił społeczność szkolną z Rozstrzębowa o to, aby zadbać o miejsca pamięci w Sipiorach, co przez lata robili uczniowie wraz z nauczycielami ze zlikwidowanej szkoły w Sipiorach.

W patriotyczny nastrój wprowadził występ uczniów szkoły w Rozstrzębowie. Na scenie pojawił się sam Józef Piłsudski! Były pieśni patriotyczne, wiersze o ojczyźnie, a także taniec z biało-czerwonymi szarfami. Uczniów do występu przygotowała nauczycielka historii Ewa Socha.

 

Oceń artykuł: 3 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    TYP, w dniu 13-11-2024 09:41:17 napisał:

    panie radny...przegrany na wielu frontach :)

    odpowiedz

    • 1 (1)

    papa, w dniu 13-11-2024 09:43:41 napisał:

    widoczne działania przeciw zamknięciu szkoły...będzie blokada?

    odpowiedz

    • -2 (2)

    Zlikwidować rozstrzebowo, w dniu 13-11-2024 10:53:08 napisał:

    Czuję w kościach że pan burmistrz znowu na łopatkach… jak co 4 lata kurator miszczem świata… swoją drogą to jest chore ze nadzór pedagogiczny musi wyrażać zgodę w kwestii likwidacji ewidentnie nierentownej placówki… jakie kurator ma kompetencje żeby oceniać kwestie inne niż związane z nadzorem pedagogicznym???? Dlaczego na uroczystościach nie było burmistrza??? Czy radni mieli zgodę organu prowadzącego na wypowiadanie się w kwestii szkoły??? Co tam się w ogóle dzieje ???? Znam przysłowie o ogonie który merda psem ale to już przesada…. Pan radny Mirosław to najlepiej jakby się przestał wypowiadać o szkołach bo wszyscy wiemy co sam by zrobił będąc burmistrzem. Niedoczekanie!!! Najzabawniejsze będzie jak palmierowo pójdzie do likwidacji a rozstrzebowo się uratuje. Oj się ucieszą co niektórzy:)))

    odpowiedz

    • 1 (1)

    Hau hau, w dniu 13-11-2024 10:54:09 napisał:

    A co jeśli nie bedzie likwidacji!!!! Ale to by były jaja hahaha

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Solidarni przy korycie, w dniu 13-11-2024 10:55:34 napisał:

    Gdzie jest pan dyrektor Paweł D i jego obrona szkoły w rozstrzebowie? Gdzie jest pani ex poseł Kozanecka???

    odpowiedz

    • -1 (1)

    Gloria, w dniu 13-11-2024 11:00:06 napisał:

    Czy dyrektor szkoły poinformowała organ prowadzący czyli burmistrza o swoich działaniach? Czy ktoś położy kres tej samowolce??? W prywatnym przedsiębiorstwie już byłoby dyscyplinarne zwolnienie. Bez dyskusji. Mam nadzieję że tak bedzie w tym przypadku.

    odpowiedz

    • -1 (1)

    Ratujta, w dniu 13-11-2024 11:02:40 napisał:

    Warto żeby burmistrz zweryfikował z kim i o czym koresponduje z komputera służbowego. Nie tylko w kwestii poczty sluzbowej

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Gosia, w dniu 13-11-2024 11:09:42 napisał:

    Bo w tym kraju to najlepiej wszystko pozamykać i sprzedać w obce ręce . Bardzo dobrze że walczą o szkołę, i walczyć będą za pewne z całych sił ,a wierzę że się uda

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Budowa magazynów
Audyt środowiskowy
3000PLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
KOBIZE
500PLN
0

Warto czytać etykiety. Dowiesz się wiele na temat składu

Czy zawsze czytasz etykiety, gdy kupujesz# produkty spożywcze? Warto to robić!

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj 11 listopada. Narodowe Święto Niepodległości

106 lat temu urzeczywistniły się marzenia narodu polskiego o długo wyczekiwanej #wolności po tym, gdy wskutek rozbiorów pod koniec XVIII w. Rzeczpospolita zniknęła z mapy Europy. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. po 123 latach zaborów było wynikiem nie tylko sprzyjających okoliczności dziejowych, ale także ofiary krwi, poświęcenia i pracy wielu pokoleń Polaków. O Niepodległą walczyli w wojnach napoleońskich, zrywach narodowowyzwoleńczych i I wojnie światowej, jak również podejmowali codzienny trud zachowania polskiej tożsamości na terenach pod panowaniem zaborców i na emigracji.

(czytaj więcej)
0

Młodość współtwórcy niepodległości. W rodzinie nazywany Ziukiem

Józef Piłsudski wywodził się z rodu szlacheckiego#, osiadłego na Wileńszczyźnie co najmniej od XVII wieku. Urodził się 5 grudnia 1867 r. w majątku Zułów. Był czwartym dzieckiem Józefa i Marii z domu Billewicz. Miał jedenaścioro rodzeństwa. Najbardziej znani byli Bronisław – etnograf, odkrywca Ajnów – autochtonicznego ludu Japonii, i Jan, prawnik, w okresie międzywojennym poseł na Sejm, minister skarbu i wiceprezes Banku Polskiego.

(czytaj więcej)
0

Pogoda sprzyjała wędrówce. Poczęstunek w Polichnie

Dzisiejszą wędrówkę zaczęliśmy w świetlicy wiejskiej #w Polichnie już o godz. 5:00. Zgłosiło się 16 uczestników.

(czytaj więcej)