Niezwykły Dzień Niepodległości. Niepodległość Polski i... szkoły
fot. LZ
To było niezwykłe świętowanie niepodległości dla społeczności Szkoły Podstawowej# im. Kazimierza Korka w Rozstrzębowie. W szkolnej uroczystości wzięła udział kujawsko-pomorska kurator oświaty Grażyna Dziedzic! Wizyta związana była nie tylko ze świętowaniem niepodległości, ale także ze sprawą likwidacji placówki.
Oprócz niej, wśród zaproszonych gości, których przywitała dyrektorka Szkoły Podstawowej w Rozstrzębowie Małgorzata Dutkiewicz, znaleźli się: dyrektorka Wydziału Edukacji Przedszkolnej i Podstawowej w Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy Anna Kiestrzyn, prezes stowarzyszenia KMK Kos w Kosowie Mateusz Rymaszewski, dyrektorka Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Kosowie, a dawniej dyrektorka szkoły w Rozstrzębowie Jadwiga Winiaszewska, kierownik referatu edukacji, promocji, sportu i kultury w Urzędzie Miejskim w Kcyni Rafał Woźniak, prezes oddziału ZNP w Kcyni Barbara Pezacka, sołtysi, nieliczni radni gminni, radny powiatu nakielskiego Ryszard Bagnerowski. Ostatnia wizyta kuratora oświaty w szkole miała miejsce ponad 20 lat temu, wówczas też społeczność szkolna broniła placówki przed zamknięciem – tak jak i teraz.
- Święto niepodległości ma nie tylko wymiar historyczny, ale także społeczny, duchowy i kulturalny. To czas, kiedy zastanawiamy się nad naszym dziedzictwem, patriotyzmem i odpowiedzialnością za przyszłość naszego kraju. Warto pamiętać, że niepodległość to nie tylko przywilej, ale również obowiązek. To nasza wspólna odpowiedzialność za dobro Polski i Polaków, dlatego warto korzystać z wolności, jaką mamy i wykorzystywać ją dla dobra naszego kraju, bo wolność to nie cel, lecz szansa, żeby spełniać najpiękniejsze sny i marzenia. Wolność, to wśród mądrych ludzi żyć, widzieć dobro w oczach ich i szczęście. Wolność to królestwo dobrych słów, mądrych myśli, pięknych snów – powiedziała przewodnicząca rady rodziców Dorota Flig.
Kurator oświaty, Grażyna Dziedzic, przypomniała uczniom szkoły, że Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli. - Tak, jak mówił Józef Piłsudski, wolność nie jest nam dana raz na zawsze, musimy o nią dbać i ją pielęgnować. I to jest zadanie dla nas wszystkich: obojętnie, czy mamy lat 7, 10, 20 czy 60. Każdy na swoim poziomie, w ramach swoich możliwości, powinien dbać o swoją ojczyznę i o to, żebyśmy mogli tą wolność utrzymywać. Co może zrobić taki mały uczeń szkoły w Rozstrzębowie? Bardzo dużo: może się zapoznać z historią naszego kraju, wiedzieć, komu zawdzięczamy to, że możecie się uczyć spokojnie, w czasach demokratycznych, korzystać z różnych dóbr kultury, dbać o swoją małą ojczyznę. Dorośli tych zadań mają jeszcze więcej – powiedziała.
Radny powiatowy Ryszard Bagnerowski przypomniał, że Święto Niepodległości jest szczególnie ważne i poprosił społeczność szkolną z Rozstrzębowa o to, aby zadbać o miejsca pamięci w Sipiorach, co przez lata robili uczniowie wraz z nauczycielami ze zlikwidowanej szkoły w Sipiorach.
W patriotyczny nastrój wprowadził występ uczniów szkoły w Rozstrzębowie. Na scenie pojawił się sam Józef Piłsudski! Były pieśni patriotyczne, wiersze o ojczyźnie, a także taniec z biało-czerwonymi szarfami. Uczniów do występu przygotowała nauczycielka historii Ewa Socha.
Galeria
Czytaj również
Dodaj komentarz
Warto czytać etykiety. Dowiesz się wiele na temat składu
Czy zawsze czytasz etykiety, gdy kupujesz# produkty spożywcze? Warto to robić!
(czytaj więcej)Dzisiaj 11 listopada. Narodowe Święto Niepodległości
106 lat temu urzeczywistniły się marzenia narodu polskiego o długo wyczekiwanej #wolności po tym, gdy wskutek rozbiorów pod koniec XVIII w. Rzeczpospolita zniknęła z mapy Europy. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. po 123 latach zaborów było wynikiem nie tylko sprzyjających okoliczności dziejowych, ale także ofiary krwi, poświęcenia i pracy wielu pokoleń Polaków. O Niepodległą walczyli w wojnach napoleońskich, zrywach narodowowyzwoleńczych i I wojnie światowej, jak również podejmowali codzienny trud zachowania polskiej tożsamości na terenach pod panowaniem zaborców i na emigracji.
(czytaj więcej)Młodość współtwórcy niepodległości. W rodzinie nazywany Ziukiem
Józef Piłsudski wywodził się z rodu szlacheckiego#, osiadłego na Wileńszczyźnie co najmniej od XVII wieku. Urodził się 5 grudnia 1867 r. w majątku Zułów. Był czwartym dzieckiem Józefa i Marii z domu Billewicz. Miał jedenaścioro rodzeństwa. Najbardziej znani byli Bronisław – etnograf, odkrywca Ajnów – autochtonicznego ludu Japonii, i Jan, prawnik, w okresie międzywojennym poseł na Sejm, minister skarbu i wiceprezes Banku Polskiego.
(czytaj więcej)Pogoda sprzyjała wędrówce. Poczęstunek w Polichnie
Dzisiejszą wędrówkę zaczęliśmy w świetlicy wiejskiej #w Polichnie już o godz. 5:00. Zgłosiło się 16 uczestników.
(czytaj więcej)
Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad
TYP, w dniu 13-11-2024 09:41:17 napisał:
odpowiedz
papa, w dniu 13-11-2024 09:43:41 napisał:
odpowiedz
Zlikwidować rozstrzebowo, w dniu 13-11-2024 10:53:08 napisał:
odpowiedz
Hau hau, w dniu 13-11-2024 10:54:09 napisał:
odpowiedz
Solidarni przy korycie, w dniu 13-11-2024 10:55:34 napisał:
odpowiedz
Gloria, w dniu 13-11-2024 11:00:06 napisał:
odpowiedz
Ratujta, w dniu 13-11-2024 11:02:40 napisał:
odpowiedz
Gosia, w dniu 13-11-2024 11:09:42 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!