Dziś mamy 26 grudnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

11 listopada 2024

Dzisiaj 11 listopada. Narodowe Święto Niepodległości

fot. sejm.gov.pl

fot. sejm.gov.pl

106 lat temu urzeczywistniły się marzenia narodu polskiego o długo wyczekiwanej #wolności po tym, gdy wskutek rozbiorów pod koniec XVIII w. Rzeczpospolita zniknęła z mapy Europy. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. po 123 latach zaborów było wynikiem nie tylko sprzyjających okoliczności dziejowych, ale także ofiary krwi, poświęcenia i pracy wielu pokoleń Polaków. O Niepodległą walczyli w wojnach napoleońskich, zrywach narodowowyzwoleńczych i I wojnie światowej, jak również podejmowali codzienny trud zachowania polskiej tożsamości na terenach pod panowaniem zaborców i na emigracji.

 

10 listopada 1918 r. z więzienia w Magdeburgu do Warszawy powrócił Józef Piłsudski. 11 listopada po kapitulacji Niemiec zakończyła się Wielka Wojna. Tego dnia Rada Regencyjna przekazała Piłsudskiemu władzę wojskową, zaś 14 listopada także cywilną. 16 listopada Wódz Naczelny w nocie telegraficznej zawiadomił państwa zachodnie o powstaniu niepodległej Polski, a 18 listopada powołał pierwszy rząd z premierem Jędrzejem Moraczewskim na czele. Jednak był to początek drogi, bowiem walki o granice i kształt polskiego terytorium trwały do 1921 r.

W II RP rocznicę odrodzenia Polski świętowano na mocy zwyczaju, do 1936 r. na ogół w formie uroczystości o charakterze wojskowym. Święto Niepodległości zostało oficjalnie ustanowione w ostatnich latach okresu międzywojennego. „Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości” – czytamy w ustawie z 23 kwietnia 1937 r. Usankcjonowała ona kilkunastoletnią praktykę organizowania obchodów właśnie 11 listopada.

Uroczystości z okazji ustanowionego formalnie na 11 listopada Święta Niepodległości miały miejsce przed II wojną światową jedynie dwa razy – w 1937 i 1938 r. Pod okupacją niemiecką i sowiecką zostało ono zakazane i było celebrowane w konspiracji. Pamięć o rocznicy odzyskania niepodległości ze świadomości społecznej próbowały usunąć także władze komunistyczne, które w 1945 r. zniosły Święto Niepodległości. Przywrócono je pod koniec PRL w okresie transformacji ustrojowej w 1989 r.

Narodowe Święto Niepodległości jest okazją do manifestowania patriotycznych postaw oraz przywiązania do Ojczyzny, polskiej historii i tradycji. Miliony Polaków w tym dniu przystrajają swoje domy biało-czerwonymi flagami. 11 listopada należy do najważniejszych dat w polskim kalendarzu. Centralne obchody państwowe odbywają się w stolicy przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego.

Źródło: sejm.gov.pl

Oceń artykuł: 9 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

    • -2 (2)

    Nkwd, w dniu 11-11-2024 13:05:16 napisał:

    Przecież to ruska onuva

    odpowiedz

    • 4 (4)

    Krytyk Społeczny, w dniu 11-11-2024 13:42:51 napisał:

    Niestety w Nakle ciągle na piedestał wynosi się kult utrwalania i propagowania komunizmu.Władze miasta,przedstawiciele instytucji wojska,policji stoją ramię w ramię u swojego boku propagując totalitaryzm pod pomnikiem sowieckiej armii na Rynku oddając hołd oprawcom,którzy nas tej niepodległości pozbawiali.

    odpowiedz

    • 1 (11)

    Putin i Spółka , w dniu 11-11-2024 14:30:00 napisał:

    Dzięki Piłsudskiemu nie wpadliśmy w ramiona sowieckiej bandzie ze wschodu tak jak to chciał Dmowski. No ale prawicowców i kato-patriotów ciągnie do Kremla jak ćmę do światła.

    odpowiedz

    • -3 (13)

    Obserwator, w dniu 11-11-2024 14:53:21 napisał:

    Do Putin i spółka : w 1918 r do zdrajców narodu strzelano i nikt by się nie odważył donosić na własny kraj , poza tym z Putinem to dziś nikt nie współpracuje choć w przeszłości robili to wszyscy.

    odpowiedz

    • 3 (13)

    Putin i Spółka , w dniu 11-11-2024 16:06:04 napisał:

    Do obserwatora: a dziś donoszą, niejaki kretyn tarczyński lata do Ameryki do Trampkarza z donosami kto i co powiedział. Tacy to patrioci hihi. Z Putinem współpracuje Orban, Fico, Le Pen i inni idioci a Trampkarz zaraz sprzeda Ukrainę.

    odpowiedz

    • -4 (12)

    Obserwator, w dniu 11-11-2024 17:33:26 napisał:

    Do Putina i sp. : Patriota dba o własny kraj a nie o Ukrainę. Tramp został wybrany przez swoich rodaków i myślę , że o nich zadba.Mam gdzieś PIS i PO.Jestem patriotą , służyłem w wojsku .Bóg , Honor i Ojczyzna.Politycy w tym kraju dbają tylko o własne stołki.Pozdrawiam .

    odpowiedz

    • -3 (5)

    Ukraińska onuca, w dniu 11-11-2024 19:03:29 napisał:

    To agent a nie pattriota barany

    odpowiedz

    • 1 (3)

    Normalny, w dniu 12-11-2024 04:19:44 napisał:

    Skoro jesteś wojskowym to tym bardziej powinieneś wiedzieć co nam grozi jak Ukraina upadnie. Bardzo często ktoś kto nazywa się wielkim patriota bądź katolikiem w rzeczywistości nim nie jest lub jest wprost przeciwnie. Tak z doświadczenia.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
0

Drugi dzień świąt. Podczas mszy w kościele święci się owies

Drugi dzień świąt bożonarodzeniowych poświęcony jest# św. Szczepanowi – pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską, znanemu z głębokiej wiary i mocy czynienia cudów. Został ukamienowany, gdy przyznał się przed sanhedrynem do wiary w Chrystusa (tradycyjna kara za bluźnierstwo).

(czytaj więcej)
0

Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Jak było kiedyś?

Boże Narodzenie było zawsze uważane za święto niezwykle ważne i rodzinne#, nazywano je również Godami lub "godnimi świętami".

(czytaj więcej)
0

Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowowścią

Tradycja szopkarska w Krakowie trwa nieprzerwanie od XIX wieku#. Pierwotnie wykonywaniem szopek trudnili się rzemieślnicy z ówczesnych przedmieść Krakowa, szczególnie Krowodrzy i Zwierzyńca.

(czytaj więcej)
0

Tradycje Bożonarodzeniowe. Jak świętują inne kraje?

Wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej mają ze sobą wiele wspólnego#, ale też bardzo wiele je różni. Przedstawiamy, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Czechach, Polsce, Słowacji i na Węgrzech.

(czytaj więcej)