Warsztaty rękodzielnicze. Dzieci spróbowały swoich sił w haftowaniu
fot. GBP Sadki
W środę, 13 listopada 2024 r. do Gminnej Biblioteki Publicznej #w Sadkach przybyła grupa przedszkolna „Pracowitych Mrówek” z oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Sadkach.
Tego dnia odbyły się bowiem warsztaty rękodzielnicze z haftu krajeńskiego, które poprowadziła Pani Stefania Bielecka. Jej niezwykłe zdolności można podziwiać m. in. na fartuszkach Koła Gospodyń Wiejskich w Sadkach, na których wyszyła przepiękny wzór krajeński.
Podczas warsztatów Pani Stefania opowiedziała dzieciom o hafcie krajeńskim i jego charakterystycznych cechach, a także pokazała podstawowe akcesoria przydatne podczas haftowania, takie jak: tamborki, igły, specjalne nożyczki, poduszeczki na igły czy śrubokręt. Dla wielu dzieci nie były to wcale zupełnie nowe rzeczy, ponieważ jak same stwierdziły, ich mamy i babcie również używają zaprezentowanych rzeczy.
W dalszej części zajęć dzieci miały okazję popróbować swoich sił w haftowaniu za pomocą plastikowych igieł oraz w odwzorowywaniu wzorów krajeńskich z użyciem oczywiście odpowiednich kolorów. Zarówno dziewczynki, jak i chłopcy pracowali z ogromnym zapałem i zaangażowaniem. Wzór krajeński doczekał się również kilku modyfikacji, co świadczy o wielkiej kreatywności i pomysłowości młodego pokolenia.
Serdecznie dziękujemy Pani Stefanii Bieleckiej za przyjazd oraz rewelacyjne poprowadzenie zajęć.
*Warsztaty rękodzielnicze z haftu krajeńskiego zostały przeprowadzone w ramach autorskiego projektu pt. „Inni, a jednak tacy sami. W różnorodności siła” w ramach programu Ministra Edukacji „Kto ty jesteś? – Polak mały” i zostały sfinansowane ze środków Ministra Edukacji.
Materiał: Anna Maria Leppert / GBP Sadki
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Dzieci odśpiewały gromkie "Sto lat". Przedszkolaki z wizytą u seniorów
- Przedszkole wzięło udział w kampanii. "Dzieciństwo bez Przemocy"
- Spotkanie z policjantami. Do komendy zawitały przedszkolaki
- Do przedszkola zawitał dzielnicowy. Pogadanka o bezpieczeństwie
- Zajęcia z okazji Światowego Dnia Dobroci. Warto nieść pomoc
Dopłaty do zakupu aut elektrycznych? Konsultacje projektu programu
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska# i Gospodarki Wodnej przedstawia do konsultacji projekt programu dopłat do zakupu, leasingu i wynajmu długoterminowego aut elektrycznych.
(czytaj więcej)Urzędowe listy polecone. Od stycznia na skrzynce mailowej
Od 1 stycznia 2025 r. będzie można otrzymywać i wysyłać pisma urzędowe #poprzez e-Doręczenia, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze obywatele, firmy oraz podmioty publiczne otrzymają możliwość wymiany korespondencji poprzez wygodny i bezpieczny system doręczeń elektronicznych. To kolejny istotny krok w cyfryzacji administracji państwowej.
(czytaj więcej)Obsługa nowoczesnego granatnika. Szkolenie terytorialsów
W dniach od 11 do 22 listopada #br. w Karlsgonie (Szwecja) trwa szkolenie Polskich żołnierzy z obsługi nowoczesnego granatnika Carl Gustaf M4. W dwutygodniowych zajęciach organizowanych w siedzibie producenta uzbrojenia udział bierze m.in. troje Terytorialsów z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej z Torunia.
(czytaj więcej)Świadczenia dla stulatków. Ustawa podpisana przez prezydenta
Przygotowane w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przepisy regulujące# mechanizm przyznawania świadczenia honorowego dla stulatków wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku. Co to oznacza praktyce? Świadczenie w wysokości 6,2 tys. brutto miesięcznie będzie przyznawane z urzędu, i co ważne, corocznie waloryzowane. Prezydent właśnie podpisał ustawę w tej sprawie.
(czytaj więcej)