106. rocznica boju o Szubin. Wiał wiatr wolności

fot. LZ
Zimny, styczniowy wiatr, zacinający chwilami śnieg# i Pomnik-Mogiła Powstańców Wielkopolskich na szubińskim cmentarzu, przy której zgromadzili się mieszkańcy, by uczcić pamięć o tych, którzy 106 lat temu szli walczyć o wolność. Szli na bój, który ostatecznie zwyciężyli. Tak wyglądał 11 stycznia 2025 roku w Szubinie.
Właśnie tego dnia przypadła 106. rocznica powstańczych walk o wolność Szubina. Miasto udało się zdobyć po kilku próbach – 11 stycznia 1919 roku późnym wieczorem. W minioną sobotę w Szubinie uczczono pamięć nie tylko o tym wydarzeniu, ale o wszystkich Powstańcach Wielkopolskich walczących o wolność.
Uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym przy ul. Nakielskiej od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Przy pomniku-mogile pełniona była warta. Zgromadziły się poczty sztandarowe, a delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze pamięci. - Pierwsze dni 1919 roku to krwawa walka o wyzwolenie. Dopiero 11 stycznia 1919 roku bój o Szubin zakończył się zwycięstwem. Dlatego my dzisiaj, 11 stycznia, jesteśmy na szubińskim cmentarzu, który jest miejscem spoczynku Powstańców. Większość z nich, choć nie wszyscy, już odeszli na wieczną wartę. Chwała im za to. Ostatni z nich, w Szubinie, Jerzy Kwasek, spoczywa obok pomnika-mogiły, którą odnowiliśmy na setną rocznicę powstania. Tym wszystkim Powstańcom, dzisiaj, od nas, należy się pamięć, kultywowanie tradycji, przekazywanie tej pamięci młodym pokoleniom. Tym wszystkim, którzy walczyli o wolność, chwała i cześć! - powiedziała Mariola Polańska, prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.
Modlitwę w intencji Powstańców Wielkopolskich zmówił ks. dziekan Tadeusz Lesiński. O tym, jak ważna dla Szubina jest data 11 stycznia, przypomnieli dyrektorka Muzeum Ziemi Szubińskiej dr Kamila Czechowska i burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski. Na zakończenie odśpiewano Rotę.
Druga część uroczystości odbyła się w murach Domu Polskiego – miejscu powstania Rady Robotniczo-Żołnierskiej w listopadzie 1918 roku i siedzibie Powstańców Wielkopolskich. W wydarzeniu udział wzięli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele zarządu głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Tadeusz Musiał, Janusz Sałata, Piotr Wojtczak, reprezentant Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich Wojciech Lisiecki (wnuk Hieronima Lisieckiego, obrońcy Szubina), sekretarz Stowarzyszenia Sami Swoi Niepełnosprawni w Mosinie Kamila Plumińska-Błoszyk, przedstawiciele Urzędu Gminy Mosina.
Na ręce organizatorów uroczystości został skierowany okolicznościowy adres od marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźnika, który odczytał Piotr Adamczewski. Uroczystość była okazją do wyróżnienia osób, które od lat pielęgnują tradycję i historię powstańczego zrywu. Uchwałą ZG TPPW 1918-1919 w Poznaniu Benigna Olszewska, Marlena Posadzy i Adam Godek zostali wyróżnieni Medalem Honorowym „Wierni Tradycji”.
5 stycznia br., podczas I wojewódzkich obchodów Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu tym samym medalem odznaczeni zostali Joanna Wrzosek-Iglewska, nauczycielka z SP w Rynarzewie oraz Artur Przemorski, członek koła TPPW w Szubinie.
Akcent słowno-muzyczny przedstawili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Szubinie – placówki, która otrzymała Medal Honorowy „Wierni Tradycji” w listopadzie 2024 roku. Uczniów przygotowały Dobromiła Swosińska i Mariola Polańska.
Ostatnim punktem uroczystości była projekcja filmu pt. „Niech się Polska przyśni Tobie...” o poległym pod Szubinem w dniu 11 stycznia 1919 roku starszym strzelcu Piotrze Mocku z Mosiny. Kilka słów o projekcie powiedziała jego koordynatorka – Joanna Nowaczyk.
Galeria










































































































Czytaj również
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad
Ciekawski, w dniu 12-01-2025 11:48:57 napisał:
odpowiedz
Czy donald sprzeda polskę a donald ją kupi??, w dniu 12-01-2025 12:29:39 napisał:
odpowiedz
Włościanka, w dniu 12-01-2025 13:58:39 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!