Zbrodnia Pomorska na terenie Krajny. Okolicznościowa wystawa

fot. PiMBP w Nakle
Uchwałą Sejmu RP dzień 2 października został ustanowiony #Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939r.
Uzasadnieniem podjętej uchwały jest upamiętnienie tysięcy Polaków, którzy w 1939 roku zostali wymordowani na Pomorzu. W uchwale wskazano także najważniejsze miejsca kaźni, takie jak Piaśnica koło Wejherowa, Lasy Szpęgawskie koło Starogardu Gdańskiego, Rudzki Most koło Tucholi, Lasy kaliskie pod Kartuzami, Karolewo i Radzim koło Sępólna Krajeńskiego, fordońska Dolina Śmierci koło Bydgoszczy, Klamry koło Chełmna, Barbarka koło Torunia ,a także Paterek koło Nakła nad Notecią. Tych miejsc w przedwojennym województwie pomorskim jest ponad 400. Dzisiaj znajdują się tam pamiątkowe obeliski i drewniane krzyże, przy których co roku odprawiane są nabożeństwa za pomordowanych jesienią 1939 roku.
Do najbardziej znanych miejsc Zbrodni Pomorskiej na terenie powiatu nakielskiego należą Paterek oraz Sadki. Co roku w tych miejscowościach są organizowane uroczyste obchody rocznicowe tych tragicznych wydarzeń. W tym szczególnym czasie mieszkańcy wspominają tych, którym wówczas brutalnie odebrano życie.
Na całym Pomorzy liczba ofiar stanowi 30 tysięcy ludzkich istnień. Kim byli Ci ludzie? Byli rolnikami, nauczycielami, urzędnikami, rzemieślnikami, osobami duchownymi. Zamordowano ich tylko za to, że byli Polakami i patriotami. Za to, że mówili po polsku, dbali o kulturę i wychowanie kolejnych pokoleń w duchu patriotycznym, za to że bronili swojej wiary.
Oprawcami byli ich sąsiedzi – Niemcy należący do Selbschutzu. Najczęściej pod osłoną nocy przychodzili do domów i siłą zabierali swoich polskich sąsiadów do miejsc przesłuchań, często bardzo brutalnych. Niekiedy wysyłano urzędowe wezwania np. po nowy przydział pracy i pod tym pretekstem ich zamykano. Stamtąd byli wywożeni lub gnani pieszo do miejsc kaźni. Były to rozległe doliny, parowy, żwirownie oraz piaskownie, takie jak w Paterku czy w Sadkach. Większość ofiar zginęła od kul wystrzelonych z karabinów. Byli również tacy, którzy ponieśli śmierć od ciosów zadanych tępymi narzędziami – kolbami karabinów lub łopatami.
Skala zbrodni dokonanej jesienią 1939 roku – Zbrodni Pomorskiej jest ogromna. Niestety nie można jej jednoznacznie oszacować. Selbschutz niszczył swoje archiwa, oprawcy palili również zwłoki by zatrzeć ślad swojego okrucieństwa. Należy jednak pamiętać , że była to wówczas największa w okupowanej Polsce zbrodnia.
Dzisiaj to od nas zależy jak długo kolejne pokolenia będą pamiętać o tych, którym w brutalny sposób odebrano życie, tylko za to, że byli Polakami. Dzięki ich ofierze możemy dzisiaj spokojnie żyć i cieszyć się wolnością, która jest jedną z najwyższych wartości.
Niech Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939r. będzie dniem, w którym nie tylko oddamy im cześć, zapalimy znicz, pomodlimy się za nich, ale przede wszystkim będziemy ich wspominać. W nie jednym domu zachowały się pamiątki i zdjęcia, które warto wyjąć i opowiedzieć tym najmłodszym , kto na nich patrzy z pożółkłej fotografii i dlaczego należy o nim zawsze pamiętać.
W Filii Bibliotecznej w Paterku prezentowana jest okolicznościowa wystawa dotycząca Zbrodni Pomorskiej dokonanej jesienią 1939 roku na terenie Krajny.
Materiał: Katarzyna Hass / PiMBP w Nakle nad Notecią – Filia w Paterku
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria



Czytaj również
- Spacer z kijkami. Smogulecka Wieś ugościła uczestników marszu
- „Majówka z Gminą Sicienko”. Sławomir rozgrzał publiczność
- Spotkanie z artystą w świetlicy. Wernisaż Damiana Śledzia
- Marta Bejma na żywo w "Mam Talent!" Półfinałowy występ nakielanki
- Charytatywny festyn. Krzyś potrzebuje leku za 17 mln zł!
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)