Uczennice na konkursie recytatorskim. Zaprezentowały poezję i prozę łagrową

fot. powierzone
Krzywousty w półfinale Ogólnopolskiego # Konkursu „W kręgu poezji i prozy łagrowej więźniarek KL Ravensbrück”.
13 marca odbył się kujawsko-pomorski półfinał 11. edycji Ogólnopolskiego Konkursu „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”. I LO im. Bolesława Krzywoustego było reprezentowane przez cztery uczennice: Lailę Jasińską z kl. I ag, Maję Kaczmarek z kl. II hum, Antoninę Brzozowską z kl. III hum i Amelię Grudzkę z kl. IV hum.
Konkurs jest formą oddania hołdu ofiarom zamordowanym w niemieckim obozie w Ravensbrück oraz ocalałym więźniarkom. Uczestniczki konkursu zaprezentowały poezję i prozę polskich więźniarek w niezwykle sugestywny i wzruszający sposób. Wybrały fragmenty literatury Urszuli Wińskiej, Grażyny Chrostowskiej, Pelagii Maćkowskiej i Marii Rutkowskiej-Kurcjuszowej.
Recytatorki wraz z opiekunką Violettą Hejzą zostały przez komisję konkursową uhonorowane dyplomami i nagrodami rzeczowymi.
Uczennicom życzymy kolejnych sukcesów.
materiał: Violetta Hejza
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria







Czytaj również
Wielka Niedziela. Radość ze zmartwychwstania Chrystusa

Niedziela Zmartwychwstania jest najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu Kościoła katolickiego, gdyż stanowi o istocie chrześcijaństwa.
(czytaj więcej)Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.
(czytaj więcej)Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.
(czytaj więcej)Śniadanie wielkanocne. Świętowanie pierwszego dnia Wielkiej Nocy

Domowe świętowanie dawniej, ale również i współcześnie#, zaczyna się od śniadania w gronie najbliższej rodziny. Jest ono wyrażeniem radości z powodu pustego grobu i Zmartwychwstania. Ta rytualna uczta jednoczy żywych i umarłych i ma wymiar ceremonialny.
(czytaj więcej)