Spotkanie z dr hab. Dorotą Angutek. Poznaj strój i haft krajeński
fot. Muzeum Ziemi Krajeńskiej
Serdecznie zapraszamy na spotkanie z #dr hab. Dorotą Angutek prof. UZ połączone z promocją albumu edukacyjnego pt. „Stroje i hafty krajeńskie historyczne i współczesne” oraz kolorowanki „Poznaj strój i haft krajeński”.
Obie publikacje powstały w ramach projektu "Krajna na 100%. Popularyzujemy haft i stroje krajeńskie", który Muzeum Ziemi Krajeńskiej zrealizowało dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2024. Spotkanie odbędzie się w piątek 22 listopada o godzinie 17:00 w budynku muzeum, przy ulicy Pocztowej 14 w Nakle nad Notecią.
Celami, które przyświecały nam w trakcie prac nad projektem, były przedstawienie rezultatów badań naukowych nad strojami i haftem, które od 20 lat prowadzi dr hab. Dorota Angutek, profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego. W czasie prowadzonych analiz wielokrotnie spotykała się ze swobodną interpretacją strojów krajniackich wykonywanych na potrzeby zespołów ludowych czy kół gospodyń wiejskich, czego efektem było niedotrzymywanie wierności historycznym faktom. Z tego powodu nasz album zawiera szczegółowe opisy strojów historycznych i współczesnych zilustrowanych grafikami autorstwa Krzysztofa Kamila Przygody i będącymi rekonstrukcjami autentycznego odzienia i współczesnego jego wariantu. Żywimy nadzieję, że publikacja ta będzie pomocna w odtwarzaniu strojów przez członkinie i członków KGW oraz zespoły regionalne. Mamy również nadzieję, że stanie się pomocą dydaktyczną dla nauczycieli prowadzących zajęcia z edukacji regionalnej i źródłem, wręcz podręcznikiem dla lokalnych i regionalnych animatorów kultury.
Materiał: Tomasz Pasieka / Muzeum Ziemi Krajeńskiej
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
Nowe przepisy. Zmieniły się zasady selektywnej zbiórki odpadów
Od 2025 roku, zgodnie z przepisami UE, wchodzi w życie obowiązek selektywnego #zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie. To tam powinny trafiać rzeczy, którym można dać drugie życie!
(czytaj więcej)Znakowanie owoców i warzyw. Obowiązują nowe przepisy
Wystawiając świeże owoce i warzywa na sprzedaż, należy stosować obowiązujące# unijne i krajowe akty prawne dotyczące znakowania żywności. Od 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące owoców i warzyw oraz niektórych przetworów owocowych i warzywnych, a także bananów.
(czytaj więcej)System lokalizacji AML. Nowoczesne technologie służące ratowaniu życia
Rozpoczyna się tworzenie systemu, który ułatwi służbom ratowniczym #dotarcie do osób wzywających pomocy. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) podpisał umowę z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), aby wprowadzić nowoczesny system lokalizacji o nazwie AML (Advance Mobile Location). System tworzony we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, pomoże szybciej i dokładniej znaleźć osoby w potrzebie. Na realizację projektu przeznaczone zostanie prawie 33 miliony złotych. Jego pełne uruchomienie przewidziane jest w 2027 roku.
(czytaj więcej)Ile dni wolnych od pracy? Kalendarz na 2025 rok
Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy określa# 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. Warto tak zaplanować swój urlop, aby zyskać więcej dni wolnego. Sprawdzamy, kiedy przypadają święta wolne od pracy w 2025 roku.
(czytaj więcej)