Dziś mamy 14 stycznia 2025, wtorek, imieniny obchodzą:

11 grudnia 2024

Sezon na choinki rozpoczęty. Kupuj tylko z legalnego źródła

fot. KPP Nakło

fot. KPP Nakło

Choinka to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Świąt Bożego Narodzenia#, który towarzyszy ludziom na całym świecie. Warto zadbać o to, aby pozyskane przez nas drzewka pochodziły z legalnego źródła.

 

Okres Bożonarodzeniowy tradycyjnie kojarzy się z choinką. Przystrajamy ją w gronie rodziny, a następnie znajdujemy pod nią prezenty. Jej obecność w domach i na ulicach w okresie świątecznym tworzy niepowtarzalną atmosferę radości, ciepła i oczekiwania. Należy jednak uważać, aby kupując zielone drzewko nie wpaść w tarapaty. Warto zapoznać się przepisami regulującymi kwestię handlu choinkami oraz nielegalnego ich pozyskiwania.

W myśl artykułu 120 kodeksu wykroczeń dotyczącego kradzieży leśnej odpowiedzialności karnej podlega ten, kto w celu przywłaszczenia dopuszcza się wyrębu drzewa w lesie albo kradnie lub przywłaszcza sobie z lasu drzewo wyrąbane lub powalone, jeżeli wartość drzewa nie przekracza 800zł, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Natomiast jeśli wartość drzewa przekroczy 800 zł zgodnie z artykułem 290 kodeksu karnego sprawca czynu podlega karze więzienia do 5 lat.

Należy zaznaczyć, że kradzież lub przywłaszczenie to nie jedyne nielegalne czyny związane z zielonym drzewkiem. Zakup choinki podchodzącej z kradzieży lub przywłaszczenia, w zależności od wartości mienia, może stanowić podstawę do pociągnięcia kupującego do odpowiedzialności karnej za tzw. paserstwo czyli zachowanie polegające na nabyciu rzeczy pozyskanej za pomocą czynu zabronionego (najczęściej kradzieży) lub udzielania innej osobie pomocy do jej zbycia, albo na przyjęciu tej rzeczy lub pomocy w ukryciu. Odpowiedzialność karna związana z takim postępowaniem, w zależności od wartości mienia, opisana została w artykułach 122 kodeksu wykroczeń oraz 291 kodeksu karnego.

Ponadto artykuł 148 kodeksu wykroczeń wskazuje, że kto:

1) dokonuje w nienależącym do niego lesie wyrębu gałęzi, korzeniu lub krzewów, niszczy je lub uszkadza,

2) zabiera z nienależącego do niego lasu wyrąbane gałęzie, korzenie lub krzewy, podlega karze grzywny.

Wskazane wyżej przepisy dotyczą między innymi stroiszy, czyli gałęzi drzew iglastych pozyskiwanych w celach dekoracyjnych, tak popularnych na wigilijnych stołach.

Nie tylko kradzież choinek z lasu stanowi czyn zabroniony. Również kradzież z innych miejsc, takich jak prywatne plantacje stanowi wykroczenie lub przestępstwo. Konsekwencje takiego postępowania w zależności od wartości skradzionych drzewek mogą być różne. Jeśli jest ona niższa niż 800 zł sprawca podlega odpowiedzialności karnej z art. 119 kodeksu wykroczeń. Jeśli zaś wartość jest wyższa niż 800 złotych z art. 278 kodeksu karnego.

Po zakupie drzewka z legalnego źródła trzeba zadbać o jej prawidłowe przetransportowanie. Sposób umieszczenia ładunku na pojeździe został uregulowany w art. 61 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Materiał: mł. asp. Kamil Smoliński, Oficer Prasowy KPP w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 2 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?

Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.

(czytaj więcej)
0

Fundacja DKMS podsumowała rok. Nowi dawcy szpiku

Czy w ciągu zaledwie jednego roku można zmienić rzeczywistość #osób chorych, które stanęły do walki z bezkompromisowym przeciwnikiem – nowotworem krwi? Fundacja DKMS, największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, udowadnia, że tak! W 2024 roku do jej bazy dołączyły aż 119 433 osoby, a 1527 dawców faktycznych dało szansę na życie swoim „bliźniakom genetycznym” – w Polsce i na świecie! To efekt nieustannej edukacji na temat idei dawstwa, ale i ogromnego zaangażowana dawców szpiku, społeczeństwa, mediów, wolontariuszy oraz darczyńców.

(czytaj więcej)
0

Obowiązkowe badania lekarskie dla myśliwych? Propozycja zmiany przepisów

Polacy popierają wprowadzenie obowiązkowych badań dla myśliwych# ze względu na posiadanie przez nich broni palnej. Wskazują zarówno potrzebę przeprowadzenia badań lekarskich (86 proc.), jak i psychologicznych (88 proc.) - wynika z badania przeprowadzonego w grudniu 2024 r. dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

(czytaj więcej)
0

Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu

Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.

(czytaj więcej)