Pięć lat patronatu św. Mikołaja. Mszy świętej przewodniczył biskup
fot. Marcin Jarzembowski
„Cieszę się, że patronem Mroczy został święty# znany i czczony przez chrześcijan na Wschodzie i na Zachodzie, budzący miłe skojarzenia, wrażliwy na ludzkie cierpienie i biedę oraz kochany przez dzieci” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk.
Władze Mroczy i wierni dziękowali podczas Mszy św. za pięć lat patronatu św. Mikołaja – biskupa – nad miastem i gminą. O jego ustanowienie wystąpili przedstawiciele stowarzyszeń i wierni parafii, którzy w 2018 roku złożyli specjalne wnioski do Rady Miejskiej. Podjęto uchwałę, która upoważniła burmistrza, by ten zwrócił się do biskupa bydgoskiego o wystosowanie prośby do Stolicy Apostolskiej.
- W obecnych czasach, kiedy zagrożone są wartości i kultura chrześcijańska, tak nierozwiązalnie związane z duchowym przesłaniem św. Mikołaja, nadanie miastu takiego patrona jest ze wszech miar uzasadnione – mówił wtedy Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Mrocza Jarosław Odrobiński.
Wydany przez kongregację dekret odczytał ówczesny, a także obecny dziekan i proboszcz parafii św. Mikołaja w Mroczy, ks. kanonik Wojciech Cierniak. - Odwoływanie się do uniwersalnych wartości, które reprezentuje ten patron – miłosierdzia, dobroci i dobroczynności – nie będzie niosło jakiegoś rozdźwięku między sacrum i profanum – mówił, podkreślając, że św. Mikołaj nieustannie przekazuje jedną, zawsze aktualną ideę. Przypomina o potrzebie ofiarności wobec bliźniego. – To ciągle postać pełna dobroci, której celem jest sprawianie niespodzianek, czynienie dobra i uszczęśliwianie – mówił podczas homilii bp Krzysztof Włodarczyk.
Dodał, że „świat potrzebuje prawdziwych Mikołajów, których będziemy rozpoznawać nie tyle przez charakterystyczny strój, co przede wszystkim przez styl życia”. – O tym na drodze wiary przypominają nam święci. Bóg zapragnął, by tym, który będzie Was inspirował, motywował w codzienności był właśnie święty z Miry – podkreślił.
Biskup Krzysztof Włodarczyk zauważył, że wokół jest wielu ludzi, którzy jak w żywocie św. Mikołaja znajdują się w różnych dramatach, opresjach, w bolesnym i smutnym życiowym doświadczeniu, czasami w beznadziei. – Wasz patron uczy, że tym, co może ich ocalić jest dobro waszych serc, miłość, którą Bóg was wypełnia. Potrzeba dziś zobaczyć, że i nas Bóg wpisuje w codzienność tak wielu osób nie bez przyczyny, że wszędzie tam, gdzie składamy świadectwo naszej wiary – nie tylko słowem, ale i czynem, gdy niejako dzielimy się Bogiem, to On przychodzi, staje się obecny, bardziej bliski i ratuje z opresji – wskazywał.
Ordynariusz diecezji bydgoskiej zaznaczył, że święty Mikołaj nieustannie przekazuje jedną, zawsze aktualną ideę – przypomina o potrzebie ofiarności wobec bliźniego. – Jak co roku nasza parafia wspomina patrona, a dzisiaj to również podziękowanie za to, że od pięciu lat mocą dekretu Stolicy Apostolskiej jest również patronem miasta Mrocza. Prośba o nadanie patronatu była wyrazem wielkiej wiary wiernych – mówił dziekan i proboszcz – ks. kanonik Wojciech Cierniak. – Nie tracimy z oczu wzoru postępowania, który wyznacza nam św. Mikołaj. Pamiętamy, że zawsze działał w imię miłości i miłosierdzia – dodał ksiądz kanonik. – Dziękuję, że w tak uroczysty sposób mogliśmy obchodzić imieniny patrona nie tylko parafii, ale miasta i gminy – powiedział burmistrz – Jarosław Okonek.
Przedstawiciele władz – w asyście biskupa bydgoskiego i dziekana mroteckiego – złożyły wiązankę kwiatów na ołtarzu z wizerunkiem św. Mikołaja – biskupa. Były także obecne dzieci, które z roratnimi lampionami uczestniczyły w procesji eucharystycznej.
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Nadanie stopnia nauczyciela mianowanego. Uroczyste ślubowanie
- Trwa modernizacja parku. Do kiedy potrwają prace?
- Zestaw ratownictwa przedlekarskiego dla OSP Witosław. Uroczyste przekazanie
- Wielu pracodawców w jednym miejscu. Giełda Pracy w NOK
- Sezon na choinki rozpoczęty. Kupuj tylko z legalnego źródła
Większa ochrona przez mobbingiem? Nowy projekt ustawy
Uproszczenie definicji mobbingu i uznanie, że jego podstawową cechą #ma być uporczywe nękanie pracownika – to najważniejsze założenie projektu ustawy powstałego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Proponowana definicja zjawiska zakłada uniezależnienie stwierdzenia istnienia mobbingu od intencjonalności działania sprawcy lub wystąpienia określonego skutku, a także wyklucza zachowania incydentalne i jednorazowe. Projekt czeka teraz na wpisanie do wykazu prac legislacyjnych rządu.
(czytaj więcej)To była prawdziwa zima! Zobacz archiwalne zdjęcia z regionu
Zima na przełomie 1978/1979 roku była wyjątkowo# biała. W całym kraju mocno sypnęło śniegiem. Opady były bardzo intensywne i na kilka tygodni sparaliżowały cały kraj. Pod zaspami znalazł się także nasz region.
(czytaj więcej)Bożonarodzeniowe jarmarki w regionie. Kiermasze, karuzele i inne atrakcje
W centrach dwóch największych miast regionu# – Bydgoszczy i Torunia, już jakiś czas temu rozgościły się bożonarodzeniowe jarmarki.
(czytaj więcej)Poszukiwani wolontariusze. W trosce o godny pochówek majora
Z zamierzchłej przeszłości, poprzez otchłań czasu i śmierci#, wracają do nas dawni Bohaterowie. Jednym z nim jest major Józef Bonawentura Garczyński.
(czytaj więcej)