Dziś mamy 2 maja 2025, piątek, imieniny obchodzą:

25 kwietnia 2023

Publiczność wysłuchała interesującej opowieści. Łukasz Kazek w urzędzie

fot. Justyna Makarewicz

fot. Justyna Makarewicz

Spotkaniem z Łukaszem Kazkiem, dziennikarzem i popularyzatorem historii, powróciliśmy do #regularnych wykładów w ramach cyklu "Ciekawość świata". Licznie zgromadzona publiczność i fani kanału Łukasz Kazek History Story wysłuchali bardzo interesującej opowieści.

Łukasz Kazek na swoim kanale w portalu Youtube (kliknij tutaj) tak przedstawia się widzom: Nazywam się Łukasz Kazek. Pochodzę z Gór Sowich, od lat zajmuję się historią. Zapraszam wszystkich miłośników opowieści z przeszłości do podróży do świata, którego już nie ma. Podziemia Dolnego Śląska, zagadki kompleksu Riese, tajemnice, które skrywają ludzie, poniemieckie depozyty i wciąż niewyjaśnione zagadki II wojny światowej. (źródło: Kanał Łukasz Kazek History Story).

Już dawno chciałam zaprosić Łukasza Kazka do Kcyni. Jego działalność i podejście do historii jest bardzo bliskie ideom, które przyświecają Dźwiękowemu Archiwum Kcyni. Śledzę jego działania w przestrzeni Internetu, oglądam cykle telewizyjne i podziwiam za zainteresowania, konsekwencję i niewątpliwy talent do snucia opowieści. Po raz pierwszy skontaktowałam się z nim jeszcze w czasie pandemii. Teraz pojawiła się realna perspektywa spotkania - wraz z podjętą przez autora promocją nowego kanału i realizacją tourne po Polsce.

W czasie rozmowy, którą prowadziłam, usłyszeliśmy o tym, kto i w jakich okolicznościach przyczynił się do rozbudzenia historycznych zainteresowań naszego Gościa. Pytałam także o to, co sprawiło, że to właśnie ten okres w historii (II wojna światowa) interesuje go najbardziej. Dziennikarz przywołał postać swojego Dziadka, górala z Tylmanowej, Wojciecha Szczeciniaka, więźnia obozu koncentracyjnego Birkenau. Opowiadając o wojennych losach dziadka nasz gość powiedział: dla takich ludzi jak on wojna nigdy się nie kończy. Przeniknięty wojenną i obozową rzeczywistością, która wracała w opowieściach i anegdotach, Łukasz Kazek magazynował w sobie te historie: po latach wydał je w formie publikacji książkowej zatytułowanej "Faszystowska mać". Po spotkaniu uczestnicy mogli zakupić przywołaną wyżej publikację, był czas na indywidualne rozmowy i autografy. Autor kanału Łukasz Kazek History Story obdarował uczniów - przedstawicieli szkół gminy Kcynia plakatami z dedykacją i materiałami reklamującymi jego kanał.

Nowy kanał Łukasz Kazek History Story funkcjonuje od marca 2023 r. Po niespełna dwóch miesiącach działalności ma już przeszło 38 tysięcy subskrybentów. W krótkich materiałach filmowych publikowanych co wtorek, prowadzący przybliża historie dotyczące Gór Sowich, Walimia i mieszkających tam w czasie II wojny światowej Niemców. Co więcej, spotyka się z potomkami tych, którzy po latach wracają w te okolice, odszukać wspomnienia i miejsca związane z rodzinnymi historiami. Czasem przyjeżdżają, by odzyskać zakopany w ogrodzie skarb. W swojej opowieści Łukasz Kazek wiele miejsca poświęcił współczesnym Niemcom i temu, jak radzą sobie z dziedzictwem wojennym wcześniejszych pokoleń. Próbowaliśmy wspólnie zrozumieć, jak to się dzieje, że jeden człowiek - dyktator, wódz, potrafi w tak skuteczny sposób przekonać całe społeczeństwo do lansowanej przez siebie wizji świata. W pytaniach pojawiał się temat źródeł fanatyzmu.

Z punktu widzenia osoby prowadzącej archiwum społeczne istotne dla mnie było, by zapytać naszego gościa o to, jak opowiadać o przeszłości, jak rozmawiać ze świadkami historii. Trzeba oceniać ludzi przez ich charaktery, nie przez narodowość - podkreślał Łukasz Kazek. Nasz gość przybliżył nam swoje rodzinne strony - Walim to niewielka gmina, która liczy 7 sołectw i 8 kościołów. Leży w samym środku parku krajobrazowego. W swoim wystąpieniu Łukasz Kazek opowiedział o historii najnowszej Walimia i tego terenu. Uczestnicy spotkania pytali o złoty pociąg, kompleks Riese czy inne miejsca, które łączą się z niewyjaśnionymi zagadkami II wojny światowej.

Cykl „Ciekawość świata” jest finansowany z budżetu Gminy Kcynia. Co miesięczne wykłady, spotkania autorskie i promocje książek odbywają się w Kcyni od października 2013 roku, udział w nich jest bezpłatny. Do tej pory odbyło się ponad 120 spotkań. Zapraszam do udziału w „Ciekawości świata” i śledzenia profili Dźwiękowego Archiwum Kcyni na portalach społecznościowych, gdzie zamieszczane są zapowiedzi wydarzeń.

Materiał: Justyna Makarewicz / Dźwiękowe Archiwum Kcyni

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 15 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)