Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

02 maja 2023

Poznaj zestawienie 3 książek biograficznych, po które warto sięgnąć

Książki biograficzne pozwalają dogłębnie poznać daną# postać, a także to, jak była postrzegana przez najbliższe i dalsze otoczenie. Często jest to swoiste studium przypadku, jeżeli odniesie się to np. do osób ze światka przestępczego, które ze względu na swoje czyny albo zaburzenia zostały zauważone przez opinię publiczną. Oczywiście nie brakuje też biografii osób, które pozytywnie zasłużyły się dla społeczeństwa i kultury. Poznajcie zestawienie 3 książek biograficznych, po które warto sięgnąć.         

 

Top 1: „Człowiek o 24 twarzach”

Nasza pierwsza propozycja to „Człowiek o 24 twarzach”. Jest to biografia Billy'ego Milligana. Jest on uważany za najcięższy przypadek rozszczepienia osobowości. Miał bowiem tytułowe 24 twarze, które odkrywał podczas kolejnych sesji terapeutycznych, na jakie w końcu trafił. Milligan popełnił serię gwałtów na studentkach, czym zwrócił na siebie oczy opinii publicznej. Ponieważ w celi próbuje popełnić samobójstwo, zostaje skierowany na terapię, podczas której ujawnia swoje kolejne wcielenia. O tym człowieku powstał nawet serial na Netflixie. Niektórzy naukowcy są sceptyczni co do tego przypadku i sądzą, że Billy jest oszustem, który tak naprawdę udaje osobę z rozszczepieniem osobowości, by uniknąć kary. Przeczytaj tę książkę, by wysnuć własne wnioski dotyczące człowieka o 24 twarzach. 

Top 2: „Maria Curie” autorstwa Ewy Curie

Jeżeli chcesz poznać życie i pracę Marii Curie oczami jej córki Ewy Curie, to koniecznie musisz sięgnąć po biografię najsłynniejszej polskiej uczonej tej autorki. Jest to kobieta niezwykła, która jako jedyna dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla. Znana jest oczywiście jako odkrywczyni polonu i radu i twórczyni współczesnej radioterapii. Możesz poznać życie tej niezwykłej kobiety, która pod wieloma względami wyprzedzała epokę, w której przyszło jej żyć. Książka zawiera wiele niepublikowanych fotografii, dokumentów oraz pamiątek. Maria Curie pochodziła z rodziny dobrze wykształconej. Jej ojciec był nauczycielem matematyki i fizyki oraz dyrektorem dwóch warszawskich gimnazjów. Co ciekawe, Maria przez pewien czas także zajmowała się udzielaniem korepetycji. Z kolei matka była przełożoną w warszawskiej pensji dla dziewczyn z dobrych domów. Maria już jako młoda dziewczyna była poliglotką i znała 4 języki obce: rosyjski, niemiecki, angielski i francuski. Do Paryża trafiła za sprawą siostry Bronisławy, która wyjechała tam na studia. Czytając książkę, poznasz wiele ciekawostek z życia zawodowego i przede wszystkim prywatnego Marii Curie. 

Top 3: „Johnny” Macieja Kraszewskiego

Postać księdza Jana Kaczkowskiego i jego przyjaźń z Patrykiem Galewskim, byłym recydywistą, a obecnie szefem kuchni, stała się inspiracją dla filmu, który cieszył się ogromną popularnością. Warto sięgnąć po książkę, która jest pełna anegdot, a także inspiracji. Jak wiadomo, ksiądz angażował młodych buntowników do pracy z ludźmi ciężko chorymi, co wielokrotnie zmieniało ich życie. Opowieść prowadzona jest w dowcipny sposób i wciąga od pierwszej strony. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników prozy księdza Kaczkowskiego, którzy chcą lepiej poznać jego historię.     
Jest wiele popularnych biografii i najlepsze w tej kategorii jest to, że są niezwykle różnorodne, jak różnorodne są postaci, które opisują autorzy. Czytając je, można się zainspirować, wzruszyć, pośmiać. Takie książki skłaniają do refleksji nad danymi postaciami, ale i życiem. Warto sięgać po popularne biografie, które mogą wnieść wiele kolorytów do naszego życia i je urozmaicić. To świetny sposób na spędzanie wolnego czasu.       

 

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 1 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)