Dziś mamy 10 czerwca 2023, sobota, imieniny obchodzą:

16 stycznia 2022

Ogromna podwyżka. Zastępca burmistrza zarobi o prawie 90% więcej!

fot. pow.

fot. pow.

Jak powszechnie wiadomo, ustalenie wynagrodzenia burmistrza każdej gminy# leży w kompetencji rady miejskiej, z kolei za ustalenie pensji zastępcy burmistrza odpowiada nie kto inny, jak sam burmistrz. Taka kolej rzeczy jest naturalna w przypadku każdego samorządu, jednakże nieco inaczej wygląda to w Mroczy. Podczas ostatniej sesji wysokość nowego wynagrodzenia dla zastępcy burmistrza Mroczy Waldemara Chudzika ustalili bowiem radni.

Burmistrz powołał swojego zastępcę będąc w areszcie
Aby zrozumieć sytuację, jaka obecnie panuje w mroteckim samorządzie, musimy cofnąć się aż do 19 grudnia 2019 roku. Wówczas Leszek K. został zatrzymany przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy pod zarzutem nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego. Wobec burmistrza toczy się obecnie postępowanie karne.
Jak wiadomo, wraz z zatrzymaniem Leszka K. urzędem gminy oficjalnie od 20 grudnia 2019 r. kieruje powołany przez niego zastępca – czyli ówczesny kierownik mroteckiego referatu rolnictwa, gospodarki nieruchomościami i ochrony środowiska Waldemar Chudzik. Co równie istotne w całej sprawie, przebywający wówczas w areszcie Leszek K. nie mógł ustalić wysokości wynagrodzenia dla swojego zastępcy, więc ostatecznie zadbali o to radni. Na mocy podjętej przez radę miejską uchwały, pensja zastępcy burmistrza została ustalona na poziomie 7 tys. 060 zł, na którą składały się: wynagrodzenie zasadnicze – 3 tys. 800 zł, dodatek funkcyjny – 1 tys. 760 zł oraz dodatek specjalny – 1 tys. 500 zł. Co istotne, uchwała ta miała zastosowanie do wynagrodzenia należnego od dnia przejęcia zadań i kompetencji, czyli od 20 grudnia 2019 r.

Temat podwyżki dla Waldemara Chudzika powrócił dwukrotnie
Po roku sprawowania obowiązków burmistrza Mroczy przez zastępcę Waldemara Chudzika w lutym 2021 roku w porządku obrad rady miejskiej pojawiła się uchwała ws. ustalenia nowego wynagrodzenia dla aktualnego włodarza gminy. Chodziło tu konkretnie o zwiększenie wysokości dodatku specjalnego, jednakże ostatecznie do tego nie doszło. Sam zastępca burmistrza wystąpił bowiem z oficjalnym wnioskiem o zdjęcie tej uchwały z porządku obrad i została ona jednogłośnie poparta przez radnych. Taka decyzja zapadła wówczas w wyniku dyskusji członków rady miejskiej. Niektórzy radni mieli uwagi i wątpliwości co do zasadności ustalenia nowego wynagrodzenia dla zastępcy.

Ostatecznie temat ustalenia nowego wynagrodzenia powrócił do rady miejskiej na ostatniej sesji 30 grudnia 2022 roku, czego skutkiem było wywołanie stosownej uchwały przez samych radnych na czele z Arkadiuszem Lange. – Chciałbym wnieść do porządku obrad projekt uchwały dotyczący ustalenia wynagrodzenia zastępcy burmistrza. Projekt uchwały został podpisany przez 10 radnych jako wnioskodawców – powiedział.

Taka decyzja zapadła przede wszystkim w wyniku przyjętego stanowiska Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały: „ustawowe przejęcie zadań i kompetencji organu wykonawczego gminy powoduje, że do zastępcy burmistrza stosuje się odpowiednio wszystkie przepisy dotyczące burmistrza. Natomiast burmistrz nie posiada kompetencji do ustalania wysokości własnego wynagrodzenia, co jest kompetencją organu stanowiącego”.

Zgodnie z zapisami uchwały nowa pensja zastępcy burmistrza Mroczy Waldemara Chudzika ma być wyższa od poprzedniej o prawie 90% i wynosić będzie 13 tys. 936 zł. Na wspomnianą kwotę składają się: wynagrodzenie zasadnicze – 8 tys. 200 zł, dodatek funkcyjny – 2 tys. 520 zł oraz dodatek specjalny w wysokości 30% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego – 3 tys. 216 zł. Jest to identyczne wynagrodzenie, jakie zostało ustalone dla burmistrza Leszka K.

Wyjątkowa sytuacja pozwala na niestandardowe działania?
Zanim rozpoczęło się głosowanie nad proponowaną uchwałą, głos zabrał jeden z jej głównych inicjatorów – radny Lange. – Inicjatywa związana z kwestią uregulowania wynagrodzenia burmistrza, który wypełnia obecnie wszystkie obowiązki burmistrza jest jak najbardziej zasadna. Decyzja z 2020 roku była przyjęta praktycznie na zasadach dowolnych przez radę miejską, a teraz opieramy się na ustawie o pracownikach samorządowych, mamy tytuł do tego, by to wynagrodzenie ustalić – także opierając się na opinii RIO – podkreślił.

Sporo wątpliwości co do zasadności podjęcia uchwały miał z kolei radny Tomasz Tarnolicki. – Ja podtrzymuję swoje stanowisko ze stycznia 2020 roku i podtrzymuję, że rada miejska nie ma kompetencji co do ustalenia wynagrodzenia dla zastępcy burmistrza. Jednocześnie chciałbym podkreślić, że osoba pełniąca funkcję organu wykonawczego zasługuje na godziwe wynagrodzenie, ale jak już wspomniałem – jego ustalenie nie jest w naszej kompetencji. Niemniej jednak zastępca burmistrza po przyjęciu tego stanowiska był świadomy, jakie obowiązki na nim będą ciążyć. Wykonuje je prawidłowo i wszyscy wiedzą, że jest to praca często 24 h na dobę. (…) Warto podkreślić, że osoba pełniąca obowiązki organu wykonawczego nie musi być burmistrzem. Pensje zastępcy wyznacza zawsze osoba go powołująca, czyli w naszym przypadku burmistrz. Według mnie nie powinno się tworzyć takiego precedensu, że rada miejska ustala wynagrodzenie dla zastępcy burmistrza. To fakt, że w naszym przypadku zastępca przejmuje obowiązki i kompetencje burmistrza, jednakże pobieranie wynagrodzenia nie jest ani obowiązkiem, ani kompetencją. Dlatego też uważam, że my jako rada miejska nie mamy kompetencji, by to uchwalić – stwierdził radny.

Do całej sprawy odniósł się jeszcze radca prawny gminy Mrocza Maciej Dalka. – Precedens, który ma miejsce w gminie Mrocza był przedmiotem analiz prawnych z różnych stron. Również posłowie pochylali się nad interpelacjami w tych sprawach, Regionalna Izba Obrachunkowa też. W tej chwili obowiązuje uchwała, którą sprawdził wojewoda. Nikt nie wniósł na nią żadnej skargi, więc stan prawny jest taki, że wynagrodzenie zostało uregulowane w 2020 roku. RIO stwierdziła, że mieliście państwo kompetencję do ustalenia wynagrodzenia dla zastępcy w tej wyjątkowej sytuacji. Ja w pełni podzielam tę opinię i nie zgadzam się z wątpliwościami radnego Tomasza Tarnolickiego. Nie zamierzam podważać ani decyzji RIO, ani wojewody – oświadczył radca prawny.

Radni ostatecznie uchwałę przyjęli, ale niejednogłośnie Za jej przyjęciem głosowało 10 radnych. Przeciwni byli wyłącznie Marek Kowalkowski, Jarosław Odrobiński oraz Tomasz Tarnolicki, natomiast z uwagi na nieobecność w głosowaniu nie wzięli udziału: Jarosław Okonek i Marek Wenerski. Tym samym uchwała weszła w życie z mocą obowiązującą od 1 sierpnia 2021 r.

Źródło: 

Oceń artykuł: 1 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (25) Zgłoś naruszenie zasad

  • 19 (21)

  Zaszczany Jarosław, w dniu 16-01-2022 09:06:00 napisał:

  Tak się centralnie legalnie kradnie za pisowskiej zarazy. Kto normalny dostał ostatnio taką podwyżkę ? Dzięki polskiemu wałowi i hiperinflacji Polska będzie w ruinie. Jak obiecywali tak będzie.

  odpowiedz

  • 8 (10)

  smutny, w dniu 16-01-2022 09:28:24 napisał:

  To bardziej decyzję podjeli Radni a nie władza centralna nie było obowiązku podnosić wynagrodzenia zastępcy, przepisy regulują wynagrodzenie dla Burmistrza a jak wiemy burmistrz nie ma chociaż jemu też podniesiono wynagrodzenie brawo radni wysokie podatki podwyżka opłat za śmieci to pokazuje po co były większe opłaty, a kiedy pomyślicie o nas Mieszkańcach to nas mieliście reprezentować

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 2 (2)

  V, w dniu 16-01-2022 09:39:32 napisał:

  3.800 zł wynagrodzenie zasadnicze brutto to nawet w DINO będzie problem ze znalezieniem chętnych do pracy a tu dali burmistrzowi

  odpowiedz

  • -2 (4)

  mrocza, w dniu 16-01-2022 09:59:15 napisał:

  boże....................

  odpowiedz

  • 4 (4)

  Mroczek, w dniu 16-01-2022 11:35:34 napisał:

  Jakie 3.800 zł z artykułu wynika że wynagrodzenie wynosi 13 936 zł czy gdieś jest błąd

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 6 (8)

  Ha, w dniu 16-01-2022 13:40:39 napisał:

  No to poczekajcie za chwilę będzie kolejna podwyżka za śmieci bo co tam głupie społeczeństwo musi utrzymać dwóch burmistrzów bo trzeba już zbierać kasę na wypłatę za urlop dla poprzednia wyp......tych darmozjadów

  odpowiedz

  • 2 (4)

  Oburzony, w dniu 16-01-2022 15:19:24 napisał:

  Dlaczego powyższy komentarz nie został jeszcze usunięty ??? O to wam chodziło dodając artykuł aby było obrażanie, wyzwiska i przekleństwa??? Powinnniście się wstydzić, ten artykuł mogą czytać również dzieci.

  odpowiedz

  • -1 (1)

  Mieszkaniec , w dniu 16-01-2022 15:21:32 napisał:

  Do Oburzony zgadzam się w 100% - WSTYD !!!!!!!

  odpowiedz

  • 4 (4)

  xx, w dniu 16-01-2022 21:32:35 napisał:

  Kiedy tu będzie normalnie ?

  odpowiedz

  • 3 (5)

  Mroczanin, w dniu 16-01-2022 22:21:03 napisał:

  Chciałem to jakoś sensownie skomentować, ale dosłownie zaniemówiłem. Wszędzie kryzys, ceny coraz wyższe, zwykłego człowieka już nie stać na normalne życie, a tutaj proszę...podwyżka wynagrodzenia o skromne 90% dla zastępcy burmistrza. Czekać tylko na podwyżki za śmieci i podatek. Czy tutaj jeszcze kiedyś będzie normalnie? Zaczynam w to wątpić.

  odpowiedz

  • 1 (7)

  mroczanin 2, w dniu 16-01-2022 22:52:31 napisał:

  Myślę że pan Arkadiusz jest w stanie nam to wyjaśnić

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 5 (5)

  Mroczanka, w dniu 17-01-2022 08:39:22 napisał:

  Wielkie wielkie rozczarowanie a tyle zaufania i wiary pokładałam !!!

  odpowiedz

  • -4 (6)

  Kraina Mleka i Miodem płynąca, w dniu 17-01-2022 09:38:10 napisał:

  Dlaczego wszyscy się burzą ze zastępca burmistrza dostanie podwyrzkę?Pracuje to mu się należy, gorzej z burmistrzem co nic nie robi a taką samą kasę dostaje.To dopiero wkurza .

  odpowiedz

  • 4 (4)

  Hagilagi, w dniu 17-01-2022 11:45:39 napisał:

  Podwyżki są po to by przekonać do obozu władcy centralnej tych co jeszcSe się opierają. U nas już nie trzeba już są za nimi:(

  odpowiedz

  • 3 (7)

  cyklop, w dniu 17-01-2022 15:20:09 napisał:

  KURIOZUM! Legalnie wybrany burmistrz pod sankcją czeka na wyrok i pobiera połowę wynagrodzenia za nicnierobienie (w granicach 5- 7 tysięcy) , a powołany prawem kaduka zastępca uważa się też , a jak, za pełnoprawnego burmistrza i heja.. 13 tyś. do kieszonki. A wy , radni , komu służycie? Byliście obojętni wobec gnoju jaki w urzędzie się dział i żeby pozostać za kilka marnych srebrników przy korycie włazicie w d... zastępcy burmistrza zamiast gremialnie podać się do dymisji. Po to was wybrano abyście pilnowali interesów podatników!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -3 (9)

  Prawda boli, w dniu 17-01-2022 17:26:36 napisał:

  Nie zazdroście wspaniałemu człowiekowi i faktycznemu włodarzowi naszej gminy. On pracuje, gdy wy piszecie te zjadliwe komentarze lub pojęcie tanie piwo wpatrując galy w tv. Zresztą każdy może spróbować swoich sił w samorządzie, droga wolna!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • -2 (2)

  Xy, w dniu 17-01-2022 23:00:15 napisał:

  Podwyżka dla z-cy burmistrza boli a pieniądze podatników wydawane przez P Macierewicza cieszą?

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Budowa hal
Personalizowane zaproszenia na I komunię świętą
4,00PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
0

Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.

(czytaj więcej)
0

Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.

(czytaj więcej)
0

"Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. O czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z# „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.

(czytaj więcej)
0

Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności. Ustanowiony w 2018 roku

Już po raz piąty, 7 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień #Bezpieczeństwa Żywności. W tym roku hasło przewodnie to „Standardy żywnościowe ratują życie”.

(czytaj więcej)