"Niech knieja wiecznie Tobie szumi”. Ostatnie pożegnanie śp. Janusza Szyszko

fot. MM
16 sierpnia na cmentarzu w Zabartowie odbyła# się ceremonia pogrzebowa wieloletniego sołtysa mroteckiej wsi Rościmin – śp. Janusza Szyszko. Zmarłemu sołtysowi w ostatniej drodze towarzyszyła rodzina i przyjaciele, a także przedstawiciele mroteckich władz samorządowych oraz rościmińskiego koła łowieckiego nr 10 „Jeleń”.
Mieszkańcy Rościmina i okolic dobrze znali śp. Janusza Szyszko, który sprawował funkcję sołtysa wspomnianej wsi przez 21 lat (1973–1994). Kilka słów o zmarłym podczas ceremonii pogrzebowej powiedział aktualny sołtys Rościmina Henryk Kimber. – Drogi Januszu. Stoimy dzisiaj przy Tobie pełni smutku. W imieniu mieszkańców Rościmina, pozwolę sobie przybliżyć sylwetkę Janusza Szyszko. Drogi Januszu, w 1973 roku społeczność Rościmina powierzyła ci funkcję sołtysa. Byłeś wtedy jeszcze bardzo młodym chłopakiem, nie miałeś jeszcze 30 lat. Pełniłeś tą funkcję nieprzerwanie aż do 1994 roku. (…) Drogi Januszu, byłeś osobą „wybieralną” – byłeś bowiem członkiem rady parafialnej, spółdzielni kółek rolniczych, straży pożarnej czy koła łowieckiego. Rozmawialiśmy jeszcze nie tak dawno, wspominaliśmy Twoje sołtysowanie i nigdy bym nie przypuszczał, że tydzień później ja te wszystkie słowa powtórzę nad Twoją trumną. Jest to dla mnie bardzo trudne, ale czuję się zobowiązany do tego. Dziękuję Ci za wszystko Januszu i do zobaczenia – mówił.
Kilka słów o zmarłym powiedział także prezes Koła Łowieckiego nr 10 „Jeleń” w Rościminie Michał Wnuk. – Spotkaliśmy się tu dzisiaj, by pożegnać naszego przyjaciela Janusza. Nie możemy w to uwierzyć, że już więcej z nim się nie spotkamy, nie spędzimy razem czasu. Jego śmierć zasmuciła nas wszystkich. Z trudem przychodzą mi słowa pożegnania – zwłaszcza, że żegnamy naszego kolegę, wieloletniego myśliwego. Śp. Janusz Szyszko wstąpił w szeregi Polskiego Związku Łowieckiego w 1984 roku i był jednym z najstarszych stażem członków naszego Koła. Jego postawa, pasja oraz umiejętności szybko zyskały uznanie naszego środowiska.(...) Dziś nie ma go wśród nas, ale pamięć o nim pozostanie w naszych sercach już na zawsze. Pozostawił po sobie pustkę, której nikt nie jest w stanie wypełnić. Drogi przyjacielu, Twoje łowy dobiegły końca. Już nie zagra róg na polowaniu. Niech zagra on na ciszę, na nasze myśliwskie pożegnanie do krainy wiecznych łowów. Twoje prochy powierzamy tej czarnej ziemi, Twoją duszę miłosiernemu Bogu, a dla nas pozostaje nadzieja, że kiedyś się spotkamy, bo wspominać te wszystkie wspólnie spędzone chwile. Spoczywaj w pokoju, niech knieja wiecznie Tobie szumi. Darz Bór – dodał.
Galeria
































Czytaj również
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!