Najwybitniejszy Polak w historii. Wspomnienie śmierci papieża

fot. powierzone
20 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku świat pożegnał # Jana Pawła II. W Watykanie w sobotni, późny wieczór abp. Leonardo Sandri obwieścił miastu i światu: „Najdrożsi bracia, o godzinie 21:37 nasz najukochańszy Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do Domu Ojca”.
Ciszę która zaległa wśród zebranych na placu świętego Piotra rozerwał dzwon watykański, nazywany przez Włochów „dzwonem śmierci”.
W tamtym momencie zakończył się jeden z najdłuższych pontyfikatów w dziejach, który trwał 26 lat, 5 miesięcy i 16 dni. Dłużej namiestnikami Chrystusa byli tylko św. Piotr (ok. 34 lata) i Pius IX (31 lat i 7 miesięcy).
Zgodnie z prawem watykańskim kardynał kamerling zdjął z dłoni papieża pierścień rybaka i po przeniesieniu ciała zapieczętował drzwi papieskiego apartamentu. Wówczas rozpoczęto przygotowania do pogrzebu, który odbywał się w trzech etapach zwanych stacjami liturgii pogrzebowej: w apartamentach papieskich, w bazylice świętego Piotra oraz w miejscu złożenia trumny. Pogrzeb wyznaczono na dzień 8 kwietnia. Do wiecznego miasta przyjechało kilka milionów osób z całego świata. Było to jedno z największych zgromadzeń w historii chrześcijaństwa. Wśród nich byli królowie, królowe, prezydenci , premierzy, hierarchowie różnych kościołów chrześcijańskich oraz reprezentanci judaizmu i islamu.
Ciało papieża złożono do cyprysowej trumny. Wybór tego drewna nie był przypadkowy. Cyprys oznacza trwałość, nieśmiertelność oraz wierność. Twarz została nakryta białym jedwabnym welonem. W trumnie umieszczono opieczętowane „Rogito” czyli zredagowany po łacinie życiorys zmarłego oraz woreczek z medalami papieskimi.
Po mszy żałobnej dwunastu tragarzy przeniosło trumnę do miejsca pochówku – grobowca w Grotach Watykańskich. Trumna cyprysowa opieczętowana i przewiązana czerwonymi szarfami została włożona do kolejnej – cynowej, którą również opieczętowano i przewiązano, a ta do drewnianej.
W trakcie uroczystości tłum wiernych zgromadzonych w Watykanie powtarzał okrzyk "Santo subito!", który okazał się proroczy. W 2011 roku Jana Pawła II ogłoszono błogosławionym, a w 2014 roku został świętym.
Obecnie grób świętego Jana Pawła II znajduje się w kaplicy św. Sebastiana w Bazylice św. Piotra.
materiał: Katarzyna Hass PiMBP w Nakle nad Notecią – Filia w Paterku
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)