Dziś mamy 11 września 2024, środa, imieniny obchodzą:

10 czerwca 2023

Minimalizacja skutków suszy przy drogach. Najważniejsze bezpieczeństwo

fot. GDDKiA

fot. GDDKiA

GDDKiA analogicznie jak w poprzednim roku reaguje na zmieniające się warunki #pogodowe. Wdrożyliśmy specjalne zasady utrzymania dróg krajowych w kontekście suszy. Dotyczą one jednak tylko tych miejsc, gdzie ich zastosowanie nie powoduje niebezpieczeństwa dla użytkowników dróg. Tematyka zieleni przy istniejących i nowobudowanych drogach realizowana jest przez GDDKiA z uwzględnieniem potrzeb ochrony przyrody, zdrowia i warunków życia ludzi.

Kosić czy nie kosić? Oto jest pytanie…

Jednym z elementów bieżącego utrzymania dróg krajowych jest prowadzenie regularnego koszenia pasa drogowego. Wpływa to na bezpieczeństwo ruchu i sprawne działanie odwodnienia. Klimat jednak się zmienia. Podobnie jak w poprzednim roku doświadczamy w Polsce długich okresów bez opadów atmosferycznych, co sprzyja suszy. Przeciwdziałając temu niekorzystnemu zjawisku, już w poprzednim roku ograniczyliśmy powierzchnie koszenia pasów zieleni przy drogach krajowych.

Co do zasady, pełne koszenie całego pasa drogowego przeprowadzane jest jeden raz w roku. Następne koszenie uzależnione jest od panujących warunków atmosferycznych. Terminy i zakresy koszenia uzależnione są od tempa wegetacji roślin oraz określane są pod kątem zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego, funkcjonowania infrastruktury drogowej i towarzyszącej oraz minimalizacji zjawiska suszy hydro-geologicznej.

Bezpieczeństwo użytkowników dróg zawsze jest priorytetem!

Podkreślamy jednak, że bezpieczeństwo użytkowników naszych dróg, bez względu na okoliczności, to priorytet numer jeden i to nie podlega jakiejkolwiek dyskusji. Dlatego w kwestii przeciwdziałania przesuszeniu gleby, wyłączone z tego postępowania są miejsca związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego i efektywnym działaniem systemu odwodnienia.

Bujna roślinność nie może ograniczać widoczności ani przesłaniać znaków drogowych. Z kolei system odwodnienia musi zapewnić sprawne odprowadzenie wody z jezdni, ponieważ od tych aspektów bezpośrednio zależy bezpieczeństwo na drodze.

Materiał; GDDKiA

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (3)

    eqinos, w dniu 10-06-2023 20:28:02 napisał:

    Są upały koszenie trawników w pełni do tego wycinka wszystkiego z pobocza. Wycinając zieleń pozbawiamy się warstwy ochronnej, parowanie wody się zwiększa a susza jeszcze bardziej się pogłębia. Chwalenie się że to ma być pomocne naturze jest w brew logice. To jak by gasić grilla benzyną i dostać za to medal strażaka miesiąca.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 2 (2)

    ON, w dniu 11-06-2023 10:56:28 napisał:

    Dobrze mogą nie kosić wzdłuż drogi, ale skrzyżowania warto by było wykosić, bo nic nie widać przy wyjeździe :(

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Korzystanie ze środowiska
500PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
0

Dzień Recyklingu Baterii. Dlaczego stwarzają zagrożenie?

Współcześnie nie wyobrażamy sobie życia bez akumulatorów oraz baterii#. Mają one jednak określoną żywotność i już po jednorazowym wykorzystaniu stają się odpadem. Nieodpowiednio zutylizowane zanieczyszczają naszą planetę i mogą stać się zagrożeniem dla ludzi, zwierząt i roślin.

(czytaj więcej)
0

"Nie wahaj się prosić o pomoc". Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom#. Tegoroczne hasło obchodów to „Zmieniamy narrację na temat samobójstwa. Rozpocznij rozmowę”.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień FAS. Data jest symboliczna

9 września - Światowy Dzień FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy)#. Data jest symboliczna: dziewiątka jest symbolem 9 miesięcy ciąży, które powinny być wolne od alkoholu.

(czytaj więcej)
0

Jak przygotować się do grzybobrania? Przestrzegaj ważnych zasad

Choć za oknami jeszcze ponad 20 stopni Celsjusza#, nie da się ukryć, że jesień zbliża się wielkimi krokami. Coraz częściej wybieramy się do lasu w poszukiwaniu grzybów i wracamy z pełnym koszem.

(czytaj więcej)