Dziś mamy 8 maja 2025, czwartek, imieniny obchodzą:

09 grudnia 2021

Krzyż do góry nogami? To efekt wizualny

fot. LZ

fot. LZ

Trudno powiedzieć, czy mieszkańcy nie zwrócili na to# wcześniej uwagi, czy po prostu na tyle przywykli do widoku odwróconego krzyża na wieży kościoła, że głośno o tym nie mówią. A sprawa dotyczy Kowalewka.

– Mieszkam tu już kilkanaście lat i odkąd pamiętam, to krzyż jest zamontowany na wieży odwrotnie – mówi mieszkanka Kowalewka, która chce zachować anonimowość. – Ludzie między sobą o tym mówią, ale żeby coś zrobić w tej sprawie, to nie za bardzo jest komu. Taki stan rzeczy przechodzi z proboszcza na proboszcza i żaden jeszcze nie zrobił porządku – dodaje.

Odwrócony o 180 stopni krzyż łaciński nazywany jest krzyżem św. Piotra, a nazwa nawiązuje do tradycji o śmierci apostoła Piotra, który został ukrzyżowany głową w dół. Krzyż św. Piotra bywa wykorzystywany w symbolice satanistycznej jako odwrotność krzyża chrześcijańskiego, stąd też czasem jest nazywany „krzyżem satanistycznym". Ma to na celu wyrażenie postawy antyreligijnej. Byłoby co najmniej dziwne, gdyby taki krzyż został umieszczony na wieży kościoła katolickiego specjalnie. O sprawę pytamy więc proboszcza parafii, ks. Jarosława Rusnaka.

Tu nie ma profanacji

Jak wyjaśnia proboszcz parafii, kościół w Kowalewku był wybudowany jako ewangelicki i dopiero w 1946 roku został przekształcony na rzymsko-katolicki. – Krzyż jest nasz, katolicki. I nie ma tu żadnej profanacji, ponieważ to kula pamięci danego okresu nadaje wizualny efekt, przez który wydaje się, że jest on zamontowany odwrotnie. To stary zwyczaj. W kuli umieszczało się gazety z okresu budowy, banknoty, monety, dekret erygujący kościół. Gdyby tej kuli nie było, krzyż wyglądałby jak każdy inny – mówi ks. Jarosław Rusnak.

Parafianie nie muszą więc zastanawiać się, dlaczego żaden proboszcz nigdy nie odwrócił krzyża. Po prostu nie było takiej potrzeby

Oceń artykuł: 12 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
KOBIZE
500PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)