Jak działa pożyczka konsolidacyjna?

Pożyczka konsolidacyjna to popularny produkt finansowy, który# pozwala zmniejszyć kwotę miesięcznych zobowiązań finansowych i w odczuwalny sposób odciążyć domowy budżet. Jak działa w praktyce, kto może po nią sięgnąć i jak wybrać tę, która okaże się strzałem w dziesiątkę? Sprawdźmy.
Historycznie wysokie stopy procentowe spowodowały ogromne podwyżki rat kredytów z oprocentowaniem zmiennym. W połączeniu z galopującą inflacją, wyższymi cenami żywności, usług i paliwa, spowodowały problemy finansowe tysięcy polskich gospodarstw domowych. Skutecznym sposobem na obniżenie kwoty miesięcznych zobowiązań i odciążenie budżetu może być sięgnięcie po pożyczkę konsolidacyjną. Czym jest i jak działa pożyczka konsolidacyjna?
Pożyczka konsolidacyjna – co to jest?
Pożyczka konsolidacyjna to kredyt na spłatę zobowiązań względem banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, a niekiedy także pozabankowych instytucji finansowych. Przedmiotem konsolidacji mogą być kredyty i pożyczki gotówkowe, samochodowe, ratalne, zadłużenie na kartach kredytowych i w liniach debetowych czy popularne chwilówki. Jeśli sięgniesz po pożyczkę konsolidacyjną, pożyczkodawca spłaci konsolidowane zobowiązania, a kilka miesięcznych rat zastąpisz jedną – która może być niższa. Dzięki temu w Twoim budżecie co miesiąc zostanie dodatkowa kwota – w zależności od liczby i wartości konsolidowanych kredytów – od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
Kto może wziąć kredyt na spłatę zobowiązań?
Pożyczka konsolidacyjna to produkt dla osób pełnoletnich, posiadających pełną zdolność do czynności prawnych, numer PESEL i dokument tożsamości. Niezbędne jest także posiadanie co najmniej dwóch zobowiązań kredytowo-pożyczkowych względem instytucji finansowych oraz dysponowanie wymaganą przez pożyczkodawcę zdolnością kredytową, czyli zdolnością do terminowej spłaty zaciągniętego zobowiązania.
Jak wybrać najlepszą pożyczkę konsolidacyjną?
Pożyczka konsolidacyjna to popularny produkt dostępny w większości banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Wybór przypadkowej może skutkować więc zbędnymi kosztami, utrudnionym procesem wnioskowania czy obsługi. Zanim złożysz wniosek o pożyczkę konsolidacyjną, porównaj propozycje poszczególnych instytucji finansowych, zwracając uwagę przede wszystkim na:
dostępne kwoty. Jeśli chcesz skonsolidować zobowiązania, których łączna suma wynosi kilkaset tysięcy złotych, pierwszym krokiem powinno być wyselekcjonowanie pożyczkodawców, którzy udostępnią Ci taką kwotę, jakiej potrzebujesz;
koszty. Obniżenie wysokości miesięcznej raty odbywa się z reguły poprzez wydłużenie okresu spłaty (czasem także przez niższe oprocentowanie pożyczki konsolidacyjnej). W praktyce oznacza to, że całkowity koszt pożyczki konsolidacyjnej może być nieco wyższy niż koszty aktualnie spłacanych zobowiązań. Także dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego produktu dokładnie porównaj RRSO (czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania) poszczególnych pożyczek. To właśnie ono, a nie oprocentowanie precyzyjnie ilustruje, ile w praktyce zapłacisz za pożyczone pieniądze;
szybkość wydania decyzji. Jeśli chcesz skonsolidować kredyty jak najszybciej, upewnij się, jak szybko otrzymasz decyzję pożyczkową.
Jak wziąć pożyczkę konsolidacyjną krok po kroku?
Procedura towarzysząca zaciągnięciu pożyczki konsolidacyjnej w każdej instytucji finansowej wygląda nieco inaczej. Aby precyzyjnie ją zobrazować, posłużymy się konkretnym przykładem. Będzie nim Pożyczka Konsolidacyjna FIT w Kasie Stefczyka (RRSO 11,52%).
Aby skonsolidować zobowiązania:
1. Wejdź na https://www.kasastefczyka.pl i z dostępnego na górze strony menu wybierz Pożyczki, a następnie Pożyczka konsolidacyjna FIT.
2. Przy pomocy kalkulatora pożyczki dopasuj parametry zobowiązania do własnych potrzeb, wpisując preferowaną kwotę i okres spłaty. Przez formularze na stronie można wnioskować maksymalnie do 80 000 zł. Chcesz pożyczyć więcej? Pełna kwota pożyczki (do 240 tys.) jest dostępna wnioskując w placówkach.
3. Następnym krokiem powinno być wypełnienie krótkiego wniosku zawierającego Twoje dane kontaktowe. Zrobisz to, naciskając przycisk Złóż wniosek.
4. Po wypełnieniu i wysłaniu formularza poczekaj na kontakt ze strony eksperta Kasy Stefczyka. Specjalista obliczy Twoją zdolność kredytową i wskaże niezbędne dokumenty, które będziesz musiał dostarczyć.
5. Jeśli analiza Twojej zdolności kredytowej zakończy się pozytywnie, pożyczkodawca spłaci Twoje dotychczasowe zobowiązania, a Twój portfel wreszcie odetchnie z ulgą.
Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.
Źródło:
https://www.bankier.pl/smart/kredyt-konsolidacyjny-co-to-jest-rodzaje-i-warunki
Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany
Czytaj również
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)