Dziś mamy 3 maja 2025, sobota, imieniny obchodzą:

06 kwietnia 2023

Gdzie znajduje się najbliższy schron? Specjalna aplikacja PSP

fot. KGPSP

fot. KGPSP

Dziś, 6 kwietnia br. w siedzibie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej odbyła się konferencja#, podczas której wiceminister Maciej Wąsik, wspólnie z komendantem głównym PSP gen. brygadierem Andrzejem Bartkowiakiem, zaprezentowali wyniki ogólnopolskiej inwentaryzacji budynków i obiektów budowlanych służących do schronienia ludności.

Podczas działań strażaków zinwentaryzowano 234 735 obiektów budowlanych na terenie kraju. Sklasyfikowane zostały jako budowle ochronne, czyli schrony i ukrycia oraz miejsca doraźnego schronienia (MDS).
Pojemność tych obiektów przekracza populację Polski. W przypadku zagrożenia może się w nich schronić w sumie ponad 49 mln osób.

„W ubiegłym roku Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński zlecił Państwowej Straży Pożarnej dokonanie inwentaryzacji schronów, ukryć i miejsc schronienia. Inwentaryzacji zostały poddane wszystkie pomieszczenia, które należą do instytucji państwowych, samorządowych, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni oraz te należące do podmiotów gospodarczych, prowadzących działalność pożytku publicznego. Nie inwentaryzowaliśmy tego typu obiektów w żadnych budynkach prywatnych. Chciałbym wszystkim strażakom serdecznie podziękować za tę wielką pracę, którą wykonali” – powiedział wiceminister Maciej Wąsik podczas konferencji.

Wiceszef MSWiA poinformował także o uruchomieniu aplikacji SCHRONY, przygotowanej przez Państwową Straż Pożarną - „PSP przygotowała aplikację, dzięki której każdy może znaleźć najbliższy schron, ukrycie albo miejsce doraźnego schronienia. Ta aplikacja jest dobrym narzędziem i można od dziś z niej korzystać” .

Sekretarz stanu w MSWiA nawiązał również do projektu ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej - „Ta inwentaryzacja to dopiero początek drogi. Oczywiście na to są potrzebne pieniądze. Po to wprowadzamy ustawę o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej, która tworzy Fundusz Ochrony Ludności. Środki z tego funduszu byłyby także przeznaczane na ochronę ludności czy też obrony cywilnej. Mamy nadzieję, że wkrótce rząd przyjmie tę ustawę i będzie można ją przeprocedować w Sejmie. W tej chwili trwają jeszcze rozmowy z samorządami”.

Podczas konferencji prasowej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak komendant główny PSP podkreślił: „To było ogromne wyzwanie dla Państwowej Straży Pożarnej. Blisko 13 tys. strażaków brało udział w inwentaryzacji. Zadanie trwało 85 dni, to ponad 171 tys. godzin roboczych.

Aktualna sytuacja w liczbach wygląda następująco:

  • w schronach może się ukryć ponad 300 tys. osób ( około 2 tys. obiektów).  
  • miejsc ukrycia jest blisko 9 tys. dla ponad 1,1 mln osób 
  • ponadto wytypowano 224 tys. miejsc doraźnego schronienia”.

Gen. brygadier Andrzej Bartkowiak powiedział, że inwentaryzację przeprowadzili doświadczeni strażacy - „PSP ma niezwykle dobrze wyszkoloną kadrę. Jesteśmy ekspertami w dziedzinie rozpoznawania zagrożeń. Byliśmy przygotowani do przeprowadzenia takiego zadania jakim była inwentaryzacja”

Komendant zaznaczył także, że w planach PSP jest również prowadzenie działań edukacyjnych i informacyjnych dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia – „Nikt przez ostatnie dekady nie podejmował się tego tematu. To pierwszy krok wielkiej akcji, którą musimy w Polsce przeprowadzić. Chcemy edukować społeczeństwo poprzez Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze i lekcje w szkołach. Musimy informować ludzi, jak się zachowywać w sytuacji zagrożenia”.

Działania Państwowej Straży Pożarnej w zakresie inwentaryzacji

Państwowa Straż Pożarna, od października do lutego 2023 roku, przeprowadziła na terenie całego kraju inwentaryzację miejsc doraźnego schronienia (MDS), a także budowli ochronnych i schronów. Strażacy prowadzili działania w ramach tzw. rozpoznania operacyjnego związane z zarządzaniem kryzysowym oraz zagadnieniami dotyczącymi ochrony ludności.

Głównym celem inwentaryzacji była identyfikacja obiektów budowlanych, które można zakwalifikować jako miejsca doraźnego schronienia (MDS). W związku z tym pozyskano informacje z zasobów Państwowej Straży Pożarnej, spółdzielni mieszkaniowych, organów nadzoru budowlanego lub administracji architektoniczno-budowlanej.

Funkcjonariusze PSP każdorazowo nawiązywali kontakt z właścicielami obiektów budowlanych, aby uzyskać zgodę na przeprowadzenie inwentaryzacji oraz otrzymać dane o przeznaczeniu obiektu. Proces inwentaryzacji był dobrowolny, a spis z natury realizowano za zgodą właściciela, zarządcy lub osoby uprawnionej do przekazania informacji o obiekcie.

Aplikacja – schrony.straz.gov.pl

Na potrzeby procesu inwentaryzacji opracowana została specjalna aplikacja na urządzenia mobilne (wraz z systemem opartym o serwer www). To w niej strażacy uzupełniali informacje o zinwentaryzowanych obiektach.

Na jej podstawie opracowana została darmowa aplikacja, z której można skorzystać za pośrednictwem przeglądarki internetowej pod adresem http://schrony.straz.gov.pl, zarówno na komputerach stacjonarnych, laptopach, jak i urządzeniach mobilnych.

Aplikacja ma formę interaktywnej mapy, pozwala na łatwe i intuicyjne wyszukiwanie najbliższego miejsca schronienia w podziale na kategorie – miejsca doraźnego schronienia, ukrycia i schrony.

Podsumowanie inwentaryzacji obiektów budowlanych

Podczas działań PSP zinwentaryzowała w sumie 234 735 obiektów budowlanych na terenie całego kraju. Sklasyfikowano je jako budowle ochronne, czyli schrony i ukrycia oraz miejsca doraźnego schronienia (MDS).

Najwięcej obiektów zinwentaryzowano w województwie mazowieckim (29,7 tys.), a także w województwie śląskim (25,9 tys.). Na terenie całego kraju zewidencjonowano:

  • 224 113 miejsc doraźnego schronienia (MDS); 
  • 10 622 budowle ochronne, w tym: 
    - 903 – schrony, 
    - 8 719 – ukrycia. 

Pojemność tych obiektów przekracza populację Polski. W MDS-ach, schronach i ukryciach może się schronić w sumie ponad 49 mln osób.

Najwięcej strażaków zaangażowanych było w akcję inwentaryzacji na terenie Mazowsza (1 659 funkcjonariuszy PSP) oraz na Śląsku (1 216).

Materiał: Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej

Oceń artykuł: 9 25

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (20) Zgłoś naruszenie zasad

    • 8 (18)

    WonKomuchy, w dniu 06-04-2023 20:19:33 napisał:

    Gdyby przepisy budowlane były dla ludzi czyli proste i bezproblemowe to ludzie budowali by sami sobie piwnice, ktore i tak by się nadawały lepiej od większości tych miejsc do schronień.

    odpowiedz

    • 14 (24)

    wstyd, w dniu 06-04-2023 20:21:53 napisał:

    co to za strona, same błędy i nawet nie klika tam gdzie kursor. Skasowali miliony za bubel, a wystarczył to komuś kompetentnemu zlecić nie za miliony

    odpowiedz

    • 11 (21)

    Nakielanin, w dniu 06-04-2023 20:25:32 napisał:

    Mogliście napisać jeszcze o tym, że u nas w okolicy z tego co pamiętam nie ma żadnego takiego schronu. Można to łatwo sprawdzić.

    odpowiedz

    • 12 (24)

    Strażacy lizusy PiSiora, w dniu 06-04-2023 20:28:25 napisał:

    Kolejna dziura aplikacja do dupy. Ale kolega jakiegoś PiSowca zarobił. Schemat ciągle ten sam. A co do zawartości to nakwoecej szkół wosi jako miejsca dorazniego schronienia. Z nakla mam do Warszawy do metra zapierdalać w wypadku ataku Rosji?

    odpowiedz

    • 14 (22)

    Pytanie, w dniu 06-04-2023 20:28:47 napisał:

    schron w sądzie nie jest naniesiony na mapę, dla kogo więc on jest?

    odpowiedz

    • 14 (24)

    Krytyk Społeczny, w dniu 06-04-2023 21:55:42 napisał:

    "Gdzie" - jest w tej układance ważne,ale nie najważniejsze. Ja chciałbym wiedzieć "Kto" w razie masowego zagrożenia ( jaki organ administracji publicznej ) odpowiada w obecnym stanie prawnym za przekazanie mieszkańcom takich informacji.Oczywiście wytycznych brak,a rządzący myślą nad Ustawą,bo jak się okazuje po wejściu w życie ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie ojczyzny– Nowa ustawa nie zawiera szeregu precyzyjnych informacji jakie można było znaleźć w starej Ustawie dotyczącej obrony cywilnej.Pan minister Wąsik i spółka szykują samorządom prawdziwe "kukułcze jajo" bowiem nie mam cienia wątpliwości,że wszelkimi kosztami w zakresie funkcjonowania schronów,za ich budowę,utrzymaniem ( także odszkodowawcze) obciążą odpowiedzialnością ich właścicieli, użytkowników wieczystych lub zarządców.Kolejny gniot,bubel tej władzy,który ma pozorować poważną troskę w kwestiach ochrony ludności czy klęski żywiołowej. Wszystko "na niby" wszystko "pozorowane" Głęboko wierzę,że ten czarny scenariusz się nie sprawdzi-i taki dzień nie nadejdzie,bo moje zaufanie do tych którzy nad naszym bezpieczeństwem "wewnętrznym" czuwają, jest równe zeru.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 9 (19)

    Dudas, w dniu 06-04-2023 22:30:19 napisał:

    Schron? Chyba umieralnia. Manipulacja statystykami. Te wszystkie piwnice w blokach to zwykłe piwnice, a w razie wojny ludzi tam zgromadzonych spotka los podobny do wybuchu gazu w Gdańsku w 95 r. czyli śmierć pod gruzami...

    odpowiedz

    • 3 (13)

    Wyborca, w dniu 06-04-2023 22:35:18 napisał:

    Mam telefon z klawiaturą, nie wiem jak zainstalować aplikację. Gdzie jest schron? Ratunku!!

    odpowiedz

    • 14 (30)

    Jeb piis, w dniu 06-04-2023 23:37:44 napisał:

    Ja właśnie kończę pakowanie i po świętach wypierdal... Z tego kraju. Putin nie wiadomo czy zaatakuje Polskę ale PiS regularnie niszczy mnie już kilka lat.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 10 (18)

    IleTamMacieCo, w dniu 07-04-2023 07:15:47 napisał:

    Może zarzadzanie kryzysowe się pochwali ile w Polsce mają liczników geigera. Czy w powiecie nakielskim jest chociaż jeden? Zajęliście się zabezpieczaniem i dystrybucją tabletek z jodem w różne miejsca, ale sprzętu do pomiaru zagrożenia pewnie nie macie. Absurd totalny.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 6 (16)

    Rodzic, w dniu 07-04-2023 07:50:58 napisał:

    Niech straż zajmie się w końcu niedostateczną wentylacją w klasach szkolnych. Dzieci duszą się podczas zajęć z baku należytej wentylacji.

    odpowiedz

    • 4 (16)

    rolnik, w dniu 07-04-2023 08:52:07 napisał:

    podwojnie sciagli haracz za akcje k s c to niech buduja schrony do zobaczenia przy urnach

    odpowiedz

    • 3 (11)

    Jasnowidz, w dniu 07-04-2023 18:49:30 napisał:

    PiS i wszystko jasne

    odpowiedz

    • 1 (13)

    Kpax, w dniu 07-04-2023 21:06:23 napisał:

    Najważniejsze, że na żydowsko ukraińską szajkę na lotnisku wojskowym czekają samoloty. Pozostali się nie liczą. Polską zawsze rządzili i rządzą cwaniaki i złodzieje. To jedyny problem naszego kraju. Duda lepiej mówi po ukraińsku niż po polsku. To jest nasz dramat i wstyd.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 2 (10)

    Lokator, w dniu 08-04-2023 09:02:34 napisał:

    Proponuję się schować w piwnicy spółdzielni i chrobry.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Praca na wysokości
60PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Rejestracja BDO
500PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)