Dziś mamy 16 czerwca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

18 maja 2023
Wiadomości z regionu

71-latek stracił blisko 50 tys. zł. Senior przekazał oszustowi kartę płatniczą

fot. KMP w Bydgoszczy

fot. KMP w Bydgoszczy

Kolejny senior stracił oszczędności. Jak chronić siebie i swoje pieniądze przed niebezpiecznymi sytuacjami? #Nie ufaj bezgranicznie rozmówcom, nie podawaj haseł i danych z kart oraz kont przez telefon! Upewnij się z kim rozmawiasz.

Ostatnimi czasy oszustwa telefoniczne stały się powszechne i dotykają różnych grup społecznych najczęstszymi ofiarami są nadal osoby starsze. To zjawisko zagraża naszemu bezpieczeństwu i finansom, dlatego ważne jest, abyśmy byli świadomi zagrożeń oraz znali sposoby, jak się przed nimi bronić.

Wczoraj (17.05.2023) na bydgoskich Wyżynach nieznany sprawca doprowadził 71-leniego seniora do przekazania mu kodu pin oraz karty płatniczej w wyniku czego stracił niemal 50 tysięcy złotych.

Do starszego mężczyzny zadzwonił oszust na telefon stacjonarny, podawał się za policjanta. Informował o rzekomych akcjach przeciwko oszustom i poinformował bydgoszczanina, że właśnie jego oszczędności są zagrożone. Starszemu mężczyźnie zaproponował „pomoc” w przelaniu pieniędzy na bezpieczne konto, w co niestety uwierzył. Zgodnie z instrukcją senior wyrzucił kartę płatniczą wraz z pinem przez okno.

Oszuści często wykorzystują naszą niewiedzę zaufanie i chęć pomocy, aby zdobyć dostęp do naszych danych finansowych. Dlatego warto zdobyć wiedzę na temat popularnych schematów oszustw telefonicznych i nauczyć się, jak je rozpoznać oraz jak zareagować w sytuacjach podejrzanych.

- zachowaj ostrożność i nie ufaj nieznajomym: niezależnie od tego jak przekonująco rozmówca brzmi, pamiętaj, że nikt nie powinien prosić Cię o podanie poufnych informacji. Policjanci czy pracownicy banku nigdy nie będą Cię prosić o podanie hasła czy numer pin przez telefon,

- niezależne potwierdzenie: jeśli otrzymasz telefon od osoby twierdzącej że reprezentuje policję, bank lub jakąkolwiek inna instytucję, niezwłocznie zakończ rozmowę. Następnie samodzielnie skontaktuj się z odpowiednią instytucja i potwierdź czy rozmowa była autentyczna,

- ostrzeżenie dla bliskich: podziel się doświadczeniem z rodzinom, przyjaciółmi i sąsiadami a w szczególności osobami starszymi. Edukacja i wzajemne wsparcie mogą pomóc w ograniczeniu ryzyka padnięcia ofiarą oszustów,

- zabezpiecza swoje dane: nie udostępniaj informacji osobom, których tożsamość nie jest potwierdzona. Staraj się nie podawać poufnych danych przez telefon, zwłaszcza numeru konta bankowego i karty kredytowej,

- uważaj na naciski i manipulacje: Oszuści często wykorzystują taktyki zastraszania i wywierania presji, aby zmusić Cię do podjęcia nagłych i pochopnych decyzji.

Pamiętajmy!!! Policjanci nigdy nie dzwonią w takich przypadkach, jak opisują to oszuści podający się za policjantów i nigdy nie żądają wypłaty pieniędzy.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze możemy zadzwonić na Policję.

112 to numer alarmowy, pod którym mogą Państwo uzyskać pomoc.

Materiał: sierż. Oskar Nowak / Zespół Komunikacji Społecznej KMP w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 7 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

  • -6 (16)

  lolo, w dniu 18-05-2023 18:06:34 napisał:

  Pewnie był zwolennikiem TVN i Wyborczej. Tam robią z ludzi głupków i tak kończą.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -2 (8)

  Pisior, w dniu 18-05-2023 20:13:35 napisał:

  TVN juz mozgi filmami i programami wyprała co niektorym osobom..

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (3)

  Ja, w dniu 19-05-2023 08:27:38 napisał:

  Nie tylko TVN TVP również.Moj telewizor i radio mają swoje miejsce oddałem na przemiał.Teraz głowa spokojna jestem wyluzowany nie słuchając i nie oglądając bzdury i kłamstwa

  odpowiedz

  • 4 (4)

  Roman , w dniu 19-05-2023 09:12:42 napisał:

  Że też ludzie mogą się dzielić na tych którzy oglądają tvp i na tych którzy oglądają tvn i kłócić się między sobą co jest gorsze....ta sytuacja to wasz upadek intelektualny....normalny człowiek nie ogląda takich pierdol bo wie że to syf zasmiecajacy umysł.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Bozena , w dniu 19-05-2023 21:41:31 napisał:

  Prosze jakie oszczędności, a podobno seniorzy nie mają na leki.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  policyjny przebieraniec, w dniu 19-05-2023 22:34:20 napisał:

  Głupota kosztuje bo musi kosztować! Nie żal mi głupków.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
0

Ruszyła certyfikacja w WOT. Sprawdzian dla żołnierzy

W WOT rozpoczęła się Certyfikacja – zaangażowani zostali #wszyscy żołnierze 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Natychmiastowe stawiennictwo i szkolenie to jeden z elementów sprawdzenia gotowości do działania najmłodszego rodzaju Sił Zbrojnych RP, niezwiązany z kryzysem migracyjnym i działaniami hybrydowymi przeciw Polsce na wschodniej granicy RP.

(czytaj więcej)
0

Dwudziesta szósta wędrówka. Na uczestników czekał pyszny posiłek

Dzisiejszą wędrówkę w większości maszerowaliśmy w korycie #Rokitki. 20 uczestników rozpoczęło wędrówkę a 19 ukończyło. Jedna osoba musiała się wycofać ze względu na rozklejenie się obuwia.

(czytaj więcej)
0

"Edukacja z wojskiem". W zajęciach uczestniczyło blisko 4000 uczniów

W pierwszym miesiącu pilotażowego programu# „Edukacja z wojskiem” w województwie kujawsko- pomorskim w zajęciach uczestniczyło blisko 4000 uczniów. Przez 4 tygodnie zaangażowanych w szkolenie było 40 żołnierzy z 9 jednostek wojskowych z naszego województwa.

(czytaj więcej)