Dziś mamy 15 listopada 2024, piątek, imieniny obchodzą:

11 września 2023

Uczniowie włączyli się do ogólnopolskiej akcji. Narodowe Czytanie w Krzywoustym

fot. powierzone

fot. powierzone

Narodowe Czytanie zostało zainicjowane w 2012 roku wspólną lekturą #Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. 9 września  przypadła kolejna odsłona ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W ramach 12. odsłony  czytelnicy sięgną po Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle włączyli się do ogólnopolskiej akcji już w piątek.  Zgromadzeni w auli uczniowie klas pierwszych mogli przekonać się podczas wspólnej lektury, zilustrowanej fragmentami adaptacji filmowej, że Nad Niemnem to nie tylko powieść zachwycająca opisami przyrody, ale i zapisem narodowych dziejów, zachodzących zmian światopoglądowych i społecznych, a szczególnie ujmujących historii miłości.

Prezydent RP Andrzej Duda, obejmujący patronatem akcję, w liście otwartym podkreślił:

To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu. Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności – dodał Prezydent.

Fragmenty prezentujące pełne rozterek losy Justyny i Jana, Marty i Anzelma, Emilii i Benedykta zaprezentowały Karolina Mróz, Maja Łuczon, Maria Kujawa, Julia Walkowiak. Spotkanie poprowadziła  Amelia Grudzka.  Program przygotowały oraz objęły opieką zaangażowane w akcję czytelniczą uczennice  panie profesor Beata Tomaszewska oraz Ilona Świder.

Materiał: Justyna Michalska / I LO w Nakle

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 14 7

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Sprawdź poziom cukru we krwi. Nie lekceważ pierwszych objawów

Cukrzyca dotyczy ponad 3 mln Polaków. Rozwija się powoli#, więc wiele osób chorujących na cukrzycę pozostaje niezdiagnozowana.

(czytaj więcej)
0

Szkolenie terytorialsów. Zadania wymagały ogromnego skupienia

Ucieczka z płonącego pojazdu, pokonanie płonącego toru, a także przejście terenu# skażonego to tylko niektóre zadania jakie w ostatnich dniach czekały na żołnierzy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. W przygotowanych zajęciach wzięło udział kilkudziesięciu Terytorialsów. Szkolenia realizowane były na bazie obiektów w Toruniu, Brodnicy oraz Drawsku Pomorskim.

(czytaj więcej)
0

Międzynarodowy Dzień Seniora. Inspiracja dla młodszych pokoleń

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Seniora! #To doskonała okazja, by podziękować wszystkim seniorom za ich życiową mądrość, doświadczenie i ciepło, którym obdarzają nas każdego dnia.

(czytaj więcej)
0

Pogoda sprzyjała wędrówce. Poczęstunek w Polichnie

Dzisiejszą wędrówkę zaczęliśmy w świetlicy wiejskiej #w Polichnie już o godz. 5:00. Zgłosiło się 16 uczestników.

(czytaj więcej)