Światowy Dzień Chorego. "Nie jest dobrze, by człowiek był sam"
fot. Rzecznik Praw Pacjenta
Światowy Dzień Chorego to ustanowione przez# papieża Jana Pawła II święto, w trakcie którego skupiamy się na osobach chorych i cierpiących. To okazja do wyrażenia solidarności, empatii i wsparcia dla tych, którzy zmagają się z różnymi schorzeniami fizycznymi, psychicznymi lub emocjonalnymi.
Tegoroczny Światowy XXXII Dzień Chorego obchodzony jest pod hasłem: „Nie jest dobrze, by człowiek był sam”. Papież Franciszek, w swoim orędziu podkreślił konieczność leczenia chorego poprzez leczenie relacji z rodziną, przyjaciółmi, pracownikami służby zdrowia oraz z samym sobą. Zaznaczył, że bliskość stanowi cenny balsam, oferujący wsparcie i pocieszenie tym, którzy doświadczają cierpienia. Podkreślił, że choroba ma zawsze konkretne oblicze i to nie jedno, ma oblicze każdego chorego i każdej chorej, włączając w to osoby odrzucone i ubogie.
Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta: Naszym celem jest ochrona praw pacjentów oraz reprezentowanie ich interesów wobec systemu ochrony zdrowia. Chcąc być jak najbliżej pacjenta, podejmujemy różnorodne działania, aby skutecznie reprezentować ich potrzeby dbając o jakość świadczeń zdrowotnych. Światowy Dzień Chorego stanowi również doskonałą okazję do zachęcenia do wykonywania badań profilaktycznych oraz zwiększania świadomości potrzeby wsparcia naszych bliskich w chorobie.
Celem Dnia Chorego jest podkreślenie znaczenia opieki i wsparcia dla osób chorych, ale to również ważny moment, aby promować poszanowanie godności i praw człowieka w kontekście zdrowia i choroby. To również czas, aby zwrócić szczególną uwagę na potrzeby osób opiekujących się chorymi oraz na ich rolę społeczną, jaką pełnią angażując się w opiekę nad chorymi w rodzinie. W tym okresie ważne jest także zwiększanie świadomości społecznej na temat chorób, ich skutków oraz potrzeb osób cierpiących, tak abyśmy mogli lepiej ich zrozumieć.
To również dobra okazja do dyskusji na temat systemu ochrony zdrowia, tak aby wszystkim chorym zapewnić lepszą jakość życia i szanse na zdrowienie oraz przede wszystkim dostęp do odpowiedniej opieki medycznej niezależnie od statusu społecznego czy finansowego.
W działaniach Rzecznika, bezpieczeństwo pacjenta znajduje się na pierwszym miejscu, tj. zapewnienie mu należytego standardu i komfortu w procesie leczenia oraz podnoszenie poziomu wiedzy o prawach pacjenta, które przysługują każdemu, niezależnie od tego, czy leczenie odbywa się w ramach publicznej ochrony zdrowia, czy też w systemie komercyjnym.
Dzień Chorego przypomina nam o wartości współczucia i solidarności wobec osób chorych, którzy potrzebują naszej pomocy i wsparcia w trudnych chwilach związanych z chorobą.
Źródło: Rzecznik Praw Pacjenta
Czytaj również
Dodaj komentarz
Większa ochrona przez mobbingiem? Nowy projekt ustawy
Uproszczenie definicji mobbingu i uznanie, że jego podstawową cechą #ma być uporczywe nękanie pracownika – to najważniejsze założenie projektu ustawy powstałego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Proponowana definicja zjawiska zakłada uniezależnienie stwierdzenia istnienia mobbingu od intencjonalności działania sprawcy lub wystąpienia określonego skutku, a także wyklucza zachowania incydentalne i jednorazowe. Projekt czeka teraz na wpisanie do wykazu prac legislacyjnych rządu.
(czytaj więcej)To była prawdziwa zima! Zobacz archiwalne zdjęcia z regionu
Zima na przełomie 1978/1979 roku była wyjątkowo# biała. W całym kraju mocno sypnęło śniegiem. Opady były bardzo intensywne i na kilka tygodni sparaliżowały cały kraj. Pod zaspami znalazł się także nasz region.
(czytaj więcej)Nowe rezerwaty przyrody w regionie. Łącznie 150 ha lasów
Z okazji jubileuszu Lasy Państwowe na II Ogólnopolskiej Naradzie o Lasach ogłoszono# powstanie 53 nowych rezerwatów jeszcze w grudniu 2024 r., a kolejne 47 powstaną do końca 2025 r.
(czytaj więcej)Poszukiwani wolontariusze. W trosce o godny pochówek majora
Z zamierzchłej przeszłości, poprzez otchłań czasu i śmierci#, wracają do nas dawni Bohaterowie. Jednym z nim jest major Józef Bonawentura Garczyński.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Adrian , w dniu 19-02-2024 17:42:08 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!