Dziś mamy 1 października 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

01 października 2024

Straty spowodowane przez przymrozki lub grad. Kto może ubiegać się o pomoc?

fot. ARiMR

fot. ARiMR

O przyznanie pomocy mogą się ubiegać producenci rolni#, którzy ponieśli straty w uprawach: agrestu, aronii, porzeczek, brzoskwiń, czereśni, gruszek, jabłek, moreli, orzechów włoskich, śliwek, wiśni, borówek, jeżyn, malin, truskawek, innych owoców jagodowych i winorośli. Wsparcie obejmuje zniszczenia w wyniku przymrozków wiosennych, które miały miejsce od 15 do 30 kwietnia 2024 r., a także te, które między 1 a 31 maja 2024 r. spowodował grad.

Z pomocy mogą skorzystać rolnicy, którzy złożyli wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich za 2024 r. i zadeklarowali w tym dokumencie prowadzenie uprawy o powierzchni co najmniej 0,1 ha przynajmniej jednej z wymienionych roślin. Istotne jest też, by wysokość szkód w produkcji roślinnej wynosiła powyżej 30 proc. średniej rocznej roślinnej produkcji z lat 2021-2023 albo z trzech lat w okresie 2019-2023, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wielkości tej produkcji.

Wysokość pomocy zależy od rodzaju uprawy, powierzchni na której była prowadzona oraz poziomu strat. Szczegóły w tabeli poniżej.

Kwota rekompensaty zostanie pomniejszona o równowartość 65 proc. odszkodowania wypłaconego na podstawie umowy ubezpieczenia od wystąpienia gradu czy przymrozków wiosennych.

Nabór trwa od 1 października do 22 października 2024 r. i jest prowadzony za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR. Do wniosku należy dołączyć:

  • kopię protokołu oszacowania szkód;
  • kopię umowy ubezpieczenia – jeżeli została zawarta.

Decyzje dotyczące przyznania pomocy wydaje kierownik biura powiatowego ARiMR. Nastąpi to do 6 grudnia 2024 r., a środki z tego tytułu powinny trafić do rolników do końca roku.

W przypadku gdy kwota wynikająca ze wszystkich złożonych w tym naborze wniosków, które kwalifikują się do przyznanie pomocy przekroczy limit, zostanie zastosowany współczynnik korygujący.

Więcej informacji – otwórz

Źródło: ARiMR

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
0

Zawody wędkarskie o puchar burmistrza. Wyłoniono zwycięzców

Zawody Wędkarskie o Puchar Burmistrza# Miasta i Gminy Gołańcz rozstrzygnięte.

(czytaj więcej)
0

Miesiąc świadomości raka piersi. Kluczowe znaczenie ma czas

Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie #za miesiąc świadomości raka piersi.

(czytaj więcej)
0

Międzynarodowy Dzień Głuchych. Filmy w języku migowym

Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego#. To ważne święto, które zwraca uwagę na prawa, osiągnięcia oraz wyzwania, z jakimi mierzą się osoby niesłyszące.

(czytaj więcej)
0

Wymarzona pogoda do wędrowania. Było bezchmurnie i bezwietrznie

Dzisiejszą wędrówkę rozpoczęliśmy# z przystani Powiat Nakielski i kierowaliśmy się do Potulic, skąd dalej do mostu na rzece Noteć, co znajduje się między Chobielinem a Turem.

(czytaj więcej)