80 - lecie śmierci ks. Jana Chojnackiego. Szukał pomocy, znalazł śmierć
fot. powierzone
W piątek, 27 września 2024 roku, czterech kapłanów z dwóch diecezji#, w kościele pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Ochotnicy Dolnej (diecezja tarnowska) odprawili Mszę św. w intencji śp. ks. Jana Chojnackiego, kapłana diecezji łuckiej na Wołyniu (Ukraina). Okazją była obchodzona tego dnia 80. rocznica śmierci kapłana. Mszy św. przewodniczył miejscowy proboszcz ks. Jan Legutko. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. kan. Witold-Yosif Kovaliv. Koncelebrowali wikariusze, ks. Piotr Tajak z Ochotnicy Dolnej i ks. Marcin Sędzik z Poronina.
Ks. Jan Chojnacki urodził się 23 czerwca 1907 roku w Szubinie w powiecie nakielskim (obecnie województwo kujawsko-pomorskie). Syn kowala-kołodzieja Tomasza Chojnackiego i Antoniny z domu Patenkiewicz. Rodzice posiadali dom wraz z warsztatem kowalskim przy ulicy 3 Maja w Szubinie, obok budynku poczty. Jan został ochrzczony 29 czerwca 1907 roku w kościele parafialnym pw. św. Marcina w Szubinie. Szkołę powszechną ukończył w Szubinie a następnie wstąpił do założonego przez Kardynała Augusta Hlonda, Prymasa Polski zgromadzenia zakonnego – Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu i Potulicach. Za namową Prymasa wyjechał z listem polecającym do Włodzimierza Wołyńskiego w diecezji łuckiej i tam wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego, gdzie w 1931 roku ukończył gimnazjum, uzyskując maturę. W tym samym roku rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Łucku. Święcenia kapłańskie, z rąk ks. biskupa Stefana Walczykiewicza, przyjął 20 lutego 1937 roku w katedrze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łucku. W rodzinnej parafii w Szubinie odprawił Mszę św. prymicyjną, odwiedził rodzinę i dobrodziejów. W kwietniu 1937 roku został wikariuszem przy kolegiacie pw. Świętej Trójcy w Ołyce. Już od czerwca 1937 roku został administratorem parafii Długoszyje na Wołyniu. W 1943 roku na skutek masowych mordów UPA na ludności polskiej parafia uległa likwidacji, a parafianie rozproszeniu. Przeniósł sie do Dubna. Przed 14 września 1944 roku, za zgodą władzy duchownej, wyjechał do Lwowa, gdzie na krótko zatrzymał sie u Sióstr Opatrzności Bożej. Stamtąd przez Tyniec i Rabkę dotarł do Ochotnicy Dolnej. Tułający się kapłan, wszędzie szukał pomocy. Z Tyńca m.in. pisał do biskupa kieleckiego, prosząc o „jakiekolwiek zajęcie”. W dniu 27 września 1944 roku, uczestnicząc w pogrzebie polskich partyzantów w Ochotnicy Dolnej, zmarł tragicznie na skutek postrzału z karabinu w czasie salwy honorowej. Pochowany został 29 września 1944 roku na cmentarzu parafialnym w Ochotnicy Dolnej.
Literatura: Maria Dębowska, Leon Popek, „Duchowieństwo diecezji łuckiej. Ofiary wojny i represji okupantów 1939-1945”, Lublin 2010; Michał Posadzy, „Ksiądz Jan Chojnacki – życie i śmierć księdza” [plik pdf przekazany dla «Wołania z Wołynia» do druku].
Tego samego dnia minęła także 412. rocznica śmierci Sługi Bożego ks. Piotra Skargi SI. Wspomnieliśmy na modlitwie dwóch kapłanów, którzy uczciwie służyli swoim siostrom i braciom.
Materiał: ks. Vitold-Yosif Kovaliv / vel ks. Witold Józef Kowalów
Ks. Jan Chojnacki
Grób ks. Jana Chojanackiego na cmentarzu w Ochotnicy Dolnej
Msza św. w dniu 80. lecia śmierci kapłana. Od prawej: ks. prob. Paweł Legutko, ks. kan. Vitold-Yosif Kovaliv z Ostroga, ks. Piotr Tajak z Ochotnicy Dolnej i ks. Marcin Sędzik z Poronina
Czytaj również
- Wybrano nowy zarząd. Katarzyna Twardowska ponownie przewodniczącą
- O bezpieczeństwie pożarowym w budynkach. Wymiana doświadczeń
- Pomaganie dzieciom i młodzieży w kryzysie. Tematyczna konferencja w NOK
- Przekazano teren budowy. Modernizacja i kompleksowa inwestycja
- Program "Czyste powietrze". Zawarto ponad 1000 umów
Dodaj komentarz
Dojedź bezpiecznie do wyznaczonego celu. Skorzystaj z modułu pogodowego
Coraz więcej mglistych dni, opady deszczu i niższa temperatura #– to pierwsze oznaki jesieni, które już możemy zauważyć w pogodzie. Czym charakteryzuje się ta pora roku? Zmienną aurą, która bezpośrednio wpływa na prowadzenie pojazdu. Dlatego warto odpowiednio zaplanować podróż, by bezpiecznie dojechać do wyznaczonego celu.
(czytaj więcej)Jak chronić siebie i swoje dane w sieci? Miesiąc cyberbezpieczeństwa
W świecie, gdzie codzienność przenosi się do Internetu#, bezpieczeństwo w sieci staje się priorytetem. Każdego dnia jesteśmy narażeni na różnego rodzaju cyberzagrożenia, które mogą dotknąć każdego. Październik, Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa, to idealny moment, aby poznać najważniejsze zasady ochrony swoich danych i dowiedzieć się, jak skutecznie zabezpieczyć aktywności w sieci.
(czytaj więcej)Miłośników grzybobrania nie brakowało. Frekwencja zaskoczyła organizatorów
„chodźMYnagrzyby” to hasło grzybobrania zorganizowanego# w podbydgoskim Łochowie, które jak magnes przyciągnęło mieszkańców kujaw i pomorza w sobotni poranek. Lista chętnych osób zapełniła się już po kilkunastu godzinach, a samo wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Nie zabrakło wspólnych rozmów, uśmiechu, porad ekspertów i przede wszystkim… grzybów!
(czytaj więcej)Pomoc "pełną parą". Działania żołnierzy na rzecz powodzian
Działania żołnierzy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady# Obrony Terytorialnej na rzecz powodzian
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!