Udział w XX Lubelskim Festiwalu Naukowym. "Człowiek sercem nauki"
fot. powierzone
W dniach 15 – 19 września 2024r. czternaścioro uczniów #naszej szkoły z klas IV-VIII pod opieką kierownika wycieczki Jolanty Stawickiej i opiekuna Aleksandry Burchardt uczestniczyło w wycieczce na Lubelszczyznę.
Był to już kolejny coroczny wyjazd finansowany przez Fundację Potulicką. To wycieczka integrująca uczniów ze szkół, które są pod patronatem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Brało w niej łącznie udział 41 uczniów z Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Nakle nad Notecią, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego „Dzieci Potulic” w Potulicach, Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kruszynie i Szkoły Podstawowej im. hrabiny Anieli Potulickiej w Wojnowie.
Głównym celem wyjazdu był niedzielny udział w Lubelskim Pikniku Naukowym, podczas którego na uczniów czekało wiele stoisk z różnorodnymi zadaniami, warsztatami i naukowymi ciekawostkami, co było bardzo dobrą okazją do propagowania nauki jako narzędzia do zrozumienia siebie, świata i relacji międzyludzkich. Uczniowie uczestniczyli również w całym tygodniu w projektach przygotowanych przez lubelskie i zamojskie uczelnie wyższe:
Od Akademii do Akademii – spacer edukacyjny po Zamojskim Starym Mieście, ElektroLab – generowanie prądu za pomocą owoców, Czego oko nie widzi to zobaczy kamera termowizyjna oraz Pojazd przyszłości napędzany fotowoltaiką. Była to niezwykła podróż do fascynującego świata nauki.
Wycieczka ta to także okazja do poznania piękna Lubelszczyzny. Uczniowie odwiedzili Zamość, które to miasto wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO, spacerowali uliczkami Lublina poznając ciekawostki związane z tym miastem, a także Kazimierz Dolny i wąwóz „Korzeniowy Dół”. W tym roku zaplanowany był także wyjazd na Roztocze, gdzie uczniowie spacerując po Roztoczańskim Parku Narodowym podziwiać mogli Szumy nad Tanwią. Odwiedzili także Zwierzyniec i pomnik upamiętniający zwalczenie plagi szarańczy i zobaczyli w Szczebrzeszynie pomnik chrząszcza znanego z słynnego wiersza Jana Brzechwy „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie”.
Obowiązkowym punktem wycieczki było także odwiedzenie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i spotkanie z przedstawicielem uczelni, który opowiedział historię KULu oraz zachęcał młodzież do studiowania na tej lubelskiej uczelni w przyszłości. Oprócz sporej dawki nauki były też chwile na relaks, jakim było wyjście do kina na film „W głowie się nie mieści 2” oraz wieczorny spacer przy podświetlonych fontannach.
To był niezapomniany czas i mile spędzone wycieczkowe chwile, podczas których wierzymy, że została zaszczepiona w uczestnikach pasja do odkrywania niezwykłego świata nauki. Wyjazd był bardzo udany, a zadowoleni uczniowie są najlepszym tego dowodem.
Materiał: Jolanta Stawicka / Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Nakle
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
Dojedź bezpiecznie do wyznaczonego celu. Skorzystaj z modułu pogodowego
Coraz więcej mglistych dni, opady deszczu i niższa temperatura #– to pierwsze oznaki jesieni, które już możemy zauważyć w pogodzie. Czym charakteryzuje się ta pora roku? Zmienną aurą, która bezpośrednio wpływa na prowadzenie pojazdu. Dlatego warto odpowiednio zaplanować podróż, by bezpiecznie dojechać do wyznaczonego celu.
(czytaj więcej)Jak chronić siebie i swoje dane w sieci? Miesiąc cyberbezpieczeństwa
W świecie, gdzie codzienność przenosi się do Internetu#, bezpieczeństwo w sieci staje się priorytetem. Każdego dnia jesteśmy narażeni na różnego rodzaju cyberzagrożenia, które mogą dotknąć każdego. Październik, Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa, to idealny moment, aby poznać najważniejsze zasady ochrony swoich danych i dowiedzieć się, jak skutecznie zabezpieczyć aktywności w sieci.
(czytaj więcej)Miłośników grzybobrania nie brakowało. Frekwencja zaskoczyła organizatorów
„chodźMYnagrzyby” to hasło grzybobrania zorganizowanego# w podbydgoskim Łochowie, które jak magnes przyciągnęło mieszkańców kujaw i pomorza w sobotni poranek. Lista chętnych osób zapełniła się już po kilkunastu godzinach, a samo wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Nie zabrakło wspólnych rozmów, uśmiechu, porad ekspertów i przede wszystkim… grzybów!
(czytaj więcej)Pomoc "pełną parą". Działania żołnierzy na rzecz powodzian
Działania żołnierzy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady# Obrony Terytorialnej na rzecz powodzian
(czytaj więcej)