Dziś mamy 1 maja 2025, czwartek, imieniny obchodzą:

21 stycznia 2025

Kukułcze jajo. Co dalej z budynkiem w Sipiorach?

fot. pow.

fot. pow.

Placówki opiekuńczo-wychowawczej w Sipiorach nie będzie#. To wiadomo od dawno. Co dalej z budynkiem? Dalej będzie własnością powiatu czy wróci do gminy? Tego nie wiadomo.

Już prawie dwa lata temu radni miejscy poprzedniej kadencji podjęli uchwałę, zgodnie z którą budynek po Szkole Podstawowej im. Obrońców Niepodległości w Sipiorach został nieodpłatne przekazany w formie darowizny na rzecz powiatu nakielskiego. Zgodnie z założeniami miała tam powstać placówka opiekuńczo-wychowawcza dla maksymalnie czternastu podopiecznych (tzw. „czternastka”). Czasu było niewiele, bo uchwała podejmowana była w marcu 2023 roku, a jeszcze w tym samym roku powiat musiał przygotować projekt adaptacji budynku (do czerwca), zawnioskować o dofinansowanie o środki z RPO z tzw. resztówek programu realizowanego przez Urząd Marszałkowski, zrealizować prace i rozliczyć ich całość. To się nie udało, czasu było za mało. Placówki nie będzie. Czy powiat ma inny plan na budynek?

- Powiat zrezygnował z planu zagospodarowania przedmiotowego budynku na placówkę opiekuńczo-wychowawczą. Prowadzone są czynności mające na celu zwrot nieruchomości gminie Kcynia. Rada Powiatu Nakielskiego, uchwałą z dnia 30 października 2024, wyraziła zgodę na nieodpłatne zbycie nieruchomości gminie. Zgodnie z pierwotną umową darowizny z dnia 27 czerwca 2023, darowizna podlega odwołaniu w wypadku niewykorzystania nieruchomości na cel, na który została darowana w terminie do 31 grudnia 2026 lub wykorzystania nieruchomości na inny cel, niż cel, na który została darowana – informuje Krzysztof Błoński, starosta nakielski.

W uzasadnieniu uchwały czytamy, że „Przedmiotowa nieruchomość została nabyta przez Zarząd Powiatu Nakielskiego w drodze umowy darowizny z dnia 27 czerwca 2023 r. z przeznaczeniem na utworzeniu placówki opiekuńczo-wychowawczej. Zarząd zrezygnował jednak z realizacji przedsięwzięcia, co skutkuje koniecznością zwrotnego zbycia przedmiotowej nieruchomości na rzecz Gminy Kcynia.”

Swoje zdanie na ten temat przedstawia etatowy członek zarządu Tomasz Miłowski. - Jednym z powodów, dość generalnym, odejścia od tego zadania, były sugestie, m.in. od ludzi zajmujących się zawodowo pieczą zastępczą, żeby rodzaj placówki opiekuńczo-wychowawczej tworzony był w miastach, nie w środowisku wiejskim. Dlaczego? Widać to po placówkach w Szubinie i w Paulinie. Na wsi są pewnego rodzaju ograniczenia: dziecko z Pauliny nie pojedzie samodzielnie odwiedzić koleżanki czy kolegi, a w mieście są inne do tego warunki. Można jeszcze, zanim gmina ewentualnie przyjmie nieruchomość, ale to jest tylko moje zdanie, porozmawiać o innym zagospodarowaniu tego budynku z prezesem szpitala. Być może oni byliby zainteresowani stworzeniem tam zamiejscowego oddziału opieki długoterminowej. Ale to jest tylko sfera pomysłów, nie rozmawiamy o tym oficjalnie. Są tam dobre warunki dla osób, które muszą odpocząć, dla opieki wytchnieniowej, krótkoterminowej. Jest trochę możliwości i będziemy się nad nimi zastanawiać w najbliższych tygodniach – mówi Tomasz Miłowski.

Kiedy gmina przejmie dawną szkołę?
Uchwała dotycząca „oddania” nieruchomości gminie została już podjęta. Ale żeby budynek trafił z powrotem w ręce samorządu gminnego, ten też musi się na to zgodzić, ostatecznie składając podpis przedstawiciela gminy w akcie notarialnym. Jakie jest stanowisko burmistrza Mateusza Stachowiaka w tej sprawie?

- Zapisy porozumienia są takie, że póki gmina Kcynia nie przejmie tego budynku, a termin wyznaczony na przejęcie budynku, w przypadku niezrealizowania planu, to 30 grudnia 2026, jego właścicielem nadal będzie Starostwo Powiatowe. Liczę na to i wyrażam nadzieję, że mimo wszystko do tego czasu pojawią się nowe fundusze, nowe możliwości, nowe dofinansowania, żeby przyrzeczenie Starostwa w tym miejscu zrealizować. Jeżeli będą inne pomysły na to miejsce – mam tu na myśli oczywiście cele publiczne - to ja, jako burmistrz i myślę, że rada miejska również, damy szansę powiatowi, żeby zrealizował te zadania w tym miejscu, ponieważ ma na to jeszcze dwa lata – wyjaśnia Mateusz Stachowiak.

Burmistrz mówi, że aktualnie analizowane są możliwości prawne w kwestii przejęcia budynku. - Liczę na to, że dwa pozostałe lata, które powiat ma do dyspozycji, pozwolą na zrealizowanie jakiegokolwiek celu publicznego w tym miejscu. W tym momencie ten budynek jest własnością Starostwa Powiatowego. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której mielibyśmy przejąć budynek, który jest w stanie pogorszonym, niż w momencie, gdy przekazywaliśmy go nieodpłatnie Starostwu. Z tego co wiem, dokonała się już pewna degradacja budynku. Były próby włamania, były zniszczone drzwi. Nie wyobrażam sobie, że budynek, który był w stanie dobrym, został oddany przez gminę do Starostwa, zostanie oddany w stanie pogorszonym – podkreśla Stachowiak.

To, że w miejscu dawnej szkoły w Sipiorach pojawili się już wandale, potwierdza policja. - Od 27 czerwca 2023 roku do 25 listopada br. zgłoszona została jedna interwencja dotycząca włamania do budynku dawnej Szkoły Podstawowej w Sipiorach. Przybyli na miejsce policjanci ustalili, że nie doszło do włamania. Ujawnili oni natomiast uszkodzone prawe skrzydło drzwi wejściowych. O powyższej sytuacji poinformowano Urząd Miejski w Kcyni – przekazał mł. asp. Kamil Smoliński, oficer prasowy KPP Nakło.

Podsumowując, jeśli do końca 2026 roku Starostwo nic w budynku nie zrobi, zgodnie z zapisami aktu notarialnego, gmina jest zobowiązana przejąć budynek z powrotem. Zastanawia jedynie fakt, czy gmina rzeczywiście chce czekać dwa lata na przejęcie budynku z powrotem, wiedząc, że powiat już teraz chce go zwrócić? Przez te dwa lata stan budynku może pogorszyć się jeszcze bardziej, a jego wartość rynkowa spadnie. Może lepszym rozwiązaniem byłoby przejęcie budynku już teraz i próba jego sprzedaży.

Źródło: 

nr 49/2024

Oceń artykuł: 8 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (26) Zgłoś naruszenie zasad

    • 11 (19)

    Ada, w dniu 21-01-2025 10:04:22 napisał:

    Ludzie nie mają mieszkań, może warto sprzedać , po rozsądnej cenie. Gmina pozbyła by się kłopotu.

    odpowiedz

    • 10 (18)

    Jolanta , w dniu 21-01-2025 10:34:09 napisał:

    Przecież już teraz widać że gmina nie chce tego budynku. To teraz przez 2 lata!!! postoi zanim zakończy sie spychologia biurakrotyczna aż popadnie w kompletną ruinę. Powyższy komentarz jest mądrzejszy od urzędniczych.

    odpowiedz

    • 11 (19)

    Janek , w dniu 21-01-2025 11:05:42 napisał:

    Adam zaradzić coś możesz?

    odpowiedz

    • 12 (20)

    Prawniczka, w dniu 21-01-2025 11:56:35 napisał:

    Burmistrz powinien podać się do dymisji. Nie głosowałam na pana z telewizji. Miał działać, pracować a on się otacza swoimi kandydatami na radnych, panienkami z goku, kumplami tego od strzelnicy. Ale gmina ma ponad 10000 mieszkańców. 5000 nie głosowało bo wydawało się jasne że ten wytwór telewizyjnych programów nie ma szans w drugiej turze. Teraz 4 lata ale potem przyjdzie mu odpowiedzieć za każde działanie i każde zaniechanie. I nie będzie sobie wycierał buzi tym że się nie dalo

    odpowiedz

    • 5 (17)

    magister, w dniu 21-01-2025 12:14:10 napisał:

    etatowy członek zarządu- członek to za dużo powiedziane to jest po prostu ku..s zarządu

    odpowiedz

    • 6 (16)

    były ormowiec , w dniu 21-01-2025 12:47:35 napisał:

    Za komuny szkoły budowali, a nie zamykali

    odpowiedz

    • 12 (26)

    Radek, w dniu 21-01-2025 12:50:39 napisał:

    Od początku pomysł Kcyni i Powiatu był skazany na porażkę. Mówił o tym, ostrzegał na sesji rady Powiatu ówczesny radny Paweł Duda. Potrzeba było igrzysk przed wyborami, to je zrobiono ogłupiając opinię publiczną. Ówczesny wicestarosta, a teraz etatowy członek zarządu Miłowski, będący w momencie przejęcia budynku gorącym entuzjastą pomysłu, by nie rzec fanem, po 2 latach mówi, że „sugestie, m.in. od ludzi zajmujących się zawodowo pieczą zastępczą, żeby rodzaj placówki opiekuńczo-wychowawczej tworzony był w miastach, nie w środowisku wiejskim.” 2 lata temu więc nie słuchał ludzi zajmujących się zawodowo pieczą pomimo, że był wicestarostą? To kpiny z ludzi, kpiny z pełnionych funkcji za niemałe pieniądze.

    odpowiedz

    • 5 (13)

    doprawniczki, w dniu 21-01-2025 14:51:22 napisał:

    Od kiedy burmistrzowie odpowiadają za swoje działania po wygaśnięciu mandatu. Tak wybraliście tak maci. Stachowiak jako radny nigdy się niczym nie wykazał, ale teraz został celebrytą i tyle.

    odpowiedz

    • 2 (10)

    Z lasu, w dniu 21-01-2025 15:30:14 napisał:

    No jak, przecież Starosta może go przeznaczyć na inny cel publiczny. A tak bardzo od nas chcieli ten pudynek na prędzce.

    odpowiedz

    • 4 (16)

    Roman , w dniu 21-01-2025 15:58:23 napisał:

    Kto wymyślił stanowisko.? Etatowy członek zarządu.. Czym dokładnie zajmuje się Miłowski? Bo z tego co widać, to jeździ po wszystkich spotkaniach. Je i pije za pieniądze podatników i jeszcze mu za to płacą. Normalnie paranoja.

    odpowiedz

    • 3 (13)

    Kcynianin, w dniu 21-01-2025 16:10:40 napisał:

    I już kolejne dwa wielkie budynki czekają w kolejce na to samo co Sipiory i Dobieszewo mowa o Rostrzebiwie i Palmierowie gdzie te mieszkania gdzie inwestycje przynoszące gminie wielkie pieniądze po likwidacji szkół skończą jak młyn i kino orzeł a ludzi debili robią obiecują żaden minister i kurator nie powinien godzić się na takie marnotrawstwo gminnych budynkow

    odpowiedz

    • 2 (10)

    Mieszkaniec, w dniu 21-01-2025 22:43:20 napisał:

    Podminowac i wysadzic bedzie pozamiatane

    odpowiedz

    • 4 (12)

    Wiadomo , w dniu 22-01-2025 07:30:22 napisał:

    To samo będzie z budunkami jeżeli zamkną kolejne szkoły budynki będą niszczeć popadać w ruiny a nikt ich nigdy nie wyremontuje bo Kcyni nigdy nie będzie na to stać a sprzedać budynku w Rozstrzębowie nie mogą....

    odpowiedz

    • 2 (10)

    5543, w dniu 22-01-2025 09:21:06 napisał:

    Niechaj mi przekażą jako darowizna. Wyremontuje sobie i uwije tam gniazdko:)

    odpowiedz

    • 4 (12)

    krzyś, w dniu 22-01-2025 11:17:47 napisał:

    W Dobieszewie nie dość że stoi i niszczeje budynek po szkole to jeszcze to samo dzieje się z budynkiem pałacu z którego gmina ludzie wysiedlila. A takie były plany obiecanki cacanki. Gdzie ci wielcy inwestorzy? Zresztą za sznurki i tak pociąga ktoś z bydgoszczy. Dlaczego kcyniae24 nadal milczy o dewastacji w szkole w Chwaliszewie?

    odpowiedz

    • 3 (13)

    Tak, w dniu 22-01-2025 11:43:11 napisał:

    Żenujące to. Ale najpierw niech się kcynia 24 zainteresuje jaki jest los pozwu w sprawie zst. Jeśli gmina to wygra to dostanie 2 mln zł od powiatu. Może trzeba trochę przycisnąć?

    odpowiedz

    • 6 (14)

    Ciekawy, w dniu 22-01-2025 11:55:25 napisał:

    Może trzeba poinformować społeczeństwo co się wydarzyło w szkole w Chwaliszewie?? Dlaczego cisza ???

    odpowiedz

    • 2 (12)

    Nauczyciel , w dniu 22-01-2025 12:06:40 napisał:

    Milowski aby Ci dupa nie pękła od tego żarcia po imprezach. Podziel się z ɓlońskom i resztą pasożytów

    odpowiedz

    • 5 (15)

    Mieszkaniec , w dniu 22-01-2025 12:16:36 napisał:

    Oficjalnie o zajściach w szkole w Chwaliszewie nikt nic nie powie. Media? Nie

    odpowiedz

    • 2 (10)

    Włościanka, w dniu 22-01-2025 13:24:40 napisał:

    5543; mnie wypędzonej w 80tym.nie dali żadnego lokum (a to przecież nie byłoby na własność) abym mogła opiekować się matką. piotrkowski z Twoich podatków wolał zapłacić DPS około 200 tys.

    odpowiedz

    • 4 (12)

    Prawnik, w dniu 22-01-2025 13:48:06 napisał:

    Czy gmina wycofała pozew w sprawie zst,????

    odpowiedz

    • 3 (11)

    Marietta, w dniu 22-01-2025 14:07:03 napisał:

    ZST? Ja myślałem że to już dawno nie jest gminna szkoła... Czy aby przypadkiem nie doszło do niedopełnienia obowiązkow przez kogoś w powiecie?! A może w gminie?

    odpowiedz

    • 3 (13)

    Prawda, w dniu 22-01-2025 14:16:12 napisał:

    Porażka ,zamiast rozwijać wsie to ciągle kładziecie kłody pod nogi,wszystko pozamykać,zniszczyć ,potem się dziwicie że wszyscy stąd spierd*****,obiecanki cacanki ...tak samo z tą świetlica w studzienkach ,pieniądze były ale się zmyły na modernizacje....wszędzie kasę pchacie w miasto ,tyle lat nie zrobiliście nic by poprawić sytuację ...płacimy takie same podatki jak ,,miastowi,, Mam nadzieję ,że szkoła w Rozstrzebowie zostanie przekształcona w niepubliczna ...i następna szkoła do likwidacji będzie Mycielewo

    odpowiedz

    • 2 (10)

    majster, w dniu 22-01-2025 15:57:06 napisał:

    A dlaczego nikt nie rusza szkoły w laskownicy? Skoro rowniez jest mała a dodatkowo w stanie gorszym niż była np szkoła w dobieszewie? Czyzby jakies uklady? kcynia24 poruszcie temat zniszczenia mienia w szkole w chwaliszewe! Widać ze kryhe go ten co ma wysokie stanowisko

    odpowiedz

    • 2 (10)

    Tak, w dniu 23-01-2025 09:24:48 napisał:

    jaką pensję co miesiąc otrzymuje burmistrz gminy Kcynia Mateusz Stachowiak??? Wynagrodzenie wyniesie 18 tys. 599 zł brutto, a będzie składało się z: wynagrodzenia zasadniczego w kwocie 9 tys. 800 zł, dodatku funkcyjnego w wysokości 3 tys. 150 zł, dodatku specjalnego w kwocie 3 tys. 885 zł. Poza tym, burmistrz Kcyni będzie otrzymywał dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 18% wynagrodzenia zasadniczego, czyli 1 tys. 764 zł. Dodatek w takiej wysokości będzie naliczany do 30 czerwca, a od 1 lipca będzie wzrastał o 1%, aż do osiągnięcia 20% wysokości. Nowy burmistrz Kcyni będzie miał znacznie wyższą pensję niż tą, którą wypłacano poprzedniemu burmistrzowi śp. Markowi Szarudze. W 2021 roku rada miejska podjęła uchwałę z podwyżką jego wynagrodzenia do wysokości 15 tys. 576 zł.

    odpowiedz

    • 2 (10)

    Maskara, w dniu 23-01-2025 23:03:36 napisał:

    Jezu. Taka pensja za te "działania"? No to nie jest normalne. Szczegolnie po tym co słyszę że dzieje się od maja w urzędzie. Masakra. 60 etatów dostaje setki tysięcy złotych miesięcznie za bujanie się w fotelu...

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
KOBIZE
500PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)