II edycja "Warsztatów z pamięci". Wydarzenie odbędzie się po raz drugi
fot. powierzone
Obchodzony w dniu 30 września Dzień Archiwisty to dobra okazja, by archiwistów społecznych# oraz wszystkich, którzy cenią rodzinne historie zaprosić na II edycję Warsztatów z pamięci. Zapraszamy do wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.
Wydarzenie pod nazwą Warsztaty z pamięci odbędzie się po raz drugi. Pierwsza edycja została zorganizowana w październiku 2023 roku.
Organizatorem "Warsztatów z pamięci" jest Dźwiękowe Archiwum Kcyni oraz Centrum Archiwistyki Społecznej. Do współpracy przy organizacji wydarzenia w tym roku zaprosiliśmy Archiwum Państwowe w Olsztynie. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Wasze Radio FM.
Termin: 23-24 października 2024 r.
Celem wydarzenia jest promocja archiwistyki społecznej jako zjawiska, które ma potencjał inicjowania i rozwijania działań społecznych. Adresatem planowanych działań są archiwiści społeczni z regionu oraz osoby, które posiadają rodzinne pamiątki/fotografie/dokumenty i są zainteresowane prawidłowym ich przechowywaniem, a także wszyscy odbiorcy działań Dźwiękowego Archiwum Kcyni (seniorzy, uczestnicy spotkań z cyklu „Ciekawość świata”, świadkowie historii, młodzież).
Dbałość o swoje rodzinne zbiory najczęściej łączy się ze świadomością znaczenia historii lokalnej dla budowania więzi społecznych i tożsamości miejsca. Chcemy zaproponować odbiorcom konkretną wiedzę na temat tego, jak zadbać o rodzinne pamiątki i jak wykorzystywać zasoby historyczne do prowadzonych działań społecznych w środowisku, w którym funkcjonujemy.
W programie:
- 23. października 2024 r. - "Był dwór, nie ma dworu" - spotkanie autorskie z Anną Wylegałą
g. 17.30, sala nr 1 w Urzędzie Miejskim w Kcyni, ul. Rynek 23
Anna Wylegała (ur. 1982) – socjolożka, adiunktka w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. W pracy badawczej łączy metodologię nauk społecznych z warsztatem historycznym. Autorka książek Przesiedlenia a pamięć. Studium (nie)pamięci społecznej na przykładzie ukraińskiej Galicji i polskich „Ziem Odzyskanych” oraz Był dwór, nie ma dworu, współredaktorka tomu The Burden of the Past: History, Memory, and Identity in Contemporary Ukraine. Za książkę Był dwór, nie ma dworu otrzymała Nagrodę im. Tomasza Strzembosza, Nagrodę im. Jerzego Giedroycia, Nagrodę Historyczną m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego, Nagrodę KLIO (II stopnia), wyróżnienie w kategorii „Książka historyczna” w ramach Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego oraz została nominowana do Nagrody Historycznej Polityki. (materiały promocyjne Wydawnictwa Czarne)
W trakcie spotkania będzie możliwość zakupu książki "Był dwór, nie ma dworu" w promocyjnej cenie.
- 24. października 2024 r. – Warsztaty z ekspertami
uwaga! na warsztaty obowiązują zapisy email: justyna.makarewicz@kcynia.pl lub pod nr tel. 52 589 37 20 w. 115.
godz. 12.00 Spacer fotograficzny po Kcyni z Anną Gołembiewską (Ania z aparatem po Dolinie Noteci i Polsce)
zbiórka pod budynkiem Urzędu Miejskiego w Kcyni, ul. Rynek 23
godz. 16.00- Jak prawidłowo zadbać o rodzinne zbiory? Ewelina Gołębiowska (Archiwum Państwowe w Olsztynie)
godz. 17.30 – Wykorzystanie historii do aktywizacji społeczności lokalnej. Krzysztof Kozłowski (Sarmackie Dziedzictwo)
miejsce: sala nr 1, Urząd Miejski w Kcyni, ul. Rynek 23
Materiał: Justyna Makarewicz/Dźwiękowe Archiwum Kcyni
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
Dojedź bezpiecznie do wyznaczonego celu. Skorzystaj z modułu pogodowego
Coraz więcej mglistych dni, opady deszczu i niższa temperatura #– to pierwsze oznaki jesieni, które już możemy zauważyć w pogodzie. Czym charakteryzuje się ta pora roku? Zmienną aurą, która bezpośrednio wpływa na prowadzenie pojazdu. Dlatego warto odpowiednio zaplanować podróż, by bezpiecznie dojechać do wyznaczonego celu.
(czytaj więcej)Jak chronić siebie i swoje dane w sieci? Miesiąc cyberbezpieczeństwa
W świecie, gdzie codzienność przenosi się do Internetu#, bezpieczeństwo w sieci staje się priorytetem. Każdego dnia jesteśmy narażeni na różnego rodzaju cyberzagrożenia, które mogą dotknąć każdego. Październik, Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa, to idealny moment, aby poznać najważniejsze zasady ochrony swoich danych i dowiedzieć się, jak skutecznie zabezpieczyć aktywności w sieci.
(czytaj więcej)Miłośników grzybobrania nie brakowało. Frekwencja zaskoczyła organizatorów
„chodźMYnagrzyby” to hasło grzybobrania zorganizowanego# w podbydgoskim Łochowie, które jak magnes przyciągnęło mieszkańców kujaw i pomorza w sobotni poranek. Lista chętnych osób zapełniła się już po kilkunastu godzinach, a samo wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Nie zabrakło wspólnych rozmów, uśmiechu, porad ekspertów i przede wszystkim… grzybów!
(czytaj więcej)Pomoc "pełną parą". Działania żołnierzy na rzecz powodzian
Działania żołnierzy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady# Obrony Terytorialnej na rzecz powodzian
(czytaj więcej)