Dziś mamy 18 września 2024, środa, imieniny obchodzą:

17 września 2024

Działania zespołu Centrum Nowe Życie. Efekty pracy

fot. Marcin Jarzembowski

fot. Marcin Jarzembowski

121 narodzin i 5 poczęć – to efekt pracy zespołu# Centrum Nowe Życie, jakie działa w Bydgoszczy. Od pięciu lat tworzą go instruktor Modelu Creighton, lekarze specjaliści, dietetycy kliniczni, psycholodzy, fizjoterapeuci oraz diagnosta laboratoryjny.

Radość jest tym większa, gdyż trafiające do centrum pary to tzw. „trudne przypadki”. – Zazwyczaj posiadające wieloletnią historię leczenia, chodzenia „od lekarza do lekarza”, wiele nieudanych terapii, procedur, po których nie dawano szans na naturalne poczęcie – mówiła założycielka Centrum Nowe Życie, Carine Stranz-Rambowicz.

Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za dar życia oraz za drugiego człowieka, którego życie może być zagrożone. To wezwanie do aktywności przez wytrwałą modlitwę w obronie życia, a także do udziału w różnego rodzaju stowarzyszeniach, które współtworzą cywilizację życia i miłości. Centrum Nowe Życie zostało powołane w trosce o życie, małżeństwo i rodzinę – zauważył bp Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył z tej okazji Mszy św. w bydgoskiej Katedrze św. Marcina i Mikołaja.

Biskup bydgoski przywołał św. Jana Pawła II, który wciąż przypominał, że życie jest darem Boga. – Dlatego powinniśmy Mu za wszystko dziękować, naśladując postawę Maryi – dodał, bp, zauważając, że ta pasja wobec życia zaowocowała w duszpasterskim działaniu Karola Wojtyły nieustanną troską o najsłabszych i bezbronnych.

Działania Centrum Nowe Życie oparte są na profilaktyce niepłodności i zaburzeń ginekologicznych, a także przyczynowym leczeniu niepłodności, które wyróżnia holistyczne spojrzenie na człowieka oraz interdyscyplinarny proces leczenia. Jednak za wszystkim kryje się coś znacznie więcej – spełnione rodzicielstwo. – Nas niepłodność mocno zaskoczyła – mówili Maria i Sebastian.

Młodzi małżonkowie byli przekonani, że są zdrowi. – W podróż poślubną, która odbyła się tydzień po zawarciu sakramentu, zabrałam test ciążowy, bo byłam przekonana, że szybko będą dwie kreski. No i tak się nie działo – dodała Maria, wskazując na Centrum Nowe Życie, gdzie jako para zostali objęci szczegółową diagnostyką. – Również tą ważną, holistyczną częścią naszej diagnostyki i podejścia do niepłodności jest wiara, pozwolenie, by to Bóg działał. By Jego wola wypełniała się w naszym życiu. Jestem wdzięczna za te cztery lata niepłodności, bo wiem, jak ten czas umocnił małżeństwo – dodała Maria.

Zespół Centrum Nowe Życie w Bydgoszczy nawiązał współpracę z wiodącymi ośrodkami w zakresie: mikrochirurgii jajowodów, diagnostyki męskiej płodności, diagnostyki parazytologicznej, diagnostyki endometriozy i chirurgii ginekologicznej. – Niepłodność jest dzisiaj zjawiskiem bardziej zauważalnym – mówi ginekolog i położnik dr Jacek Skórczewski. – Ten problem jest bardziej naświetlany, a pary zaczynają o tym mówić. Nie chowają tego w ścianach swoich domów, środowiskach, lecz wychodzą i szukają pomocy. Dobrze jest, jeśli trafiają na takie środowiska, które starają się wyjaśnić przyczynę niepłodności i nie iść na skróty – dodał. – Bardzo cieszy mnie widok rodziców, zwłaszcza, kiedy dzięki naszej wielokierunkowej współpracy, widzimy nie jedno, ale drugie i trzecie dziecko. Wiemy, że nasza droga jest dobra, potrafimy pomóc, doprowadzając do takiego szczęścia – dodał ginekolog, położnik.

Proces leczenia rozpoczyna się od spotkania z instruktorem Modelu Creighton. Potem para kierowana jest na badania, następnie do lekarzy specjalistów oraz – jeśli istnieje taka konieczność – parazytologa, dietetyka klinicznego oraz psychologa. – W gabinecie prowadzona jest szeroka diagnostyka, począwszy od bakteriologicznej, poprzez immunologiczną, genetyczną i oczywiście hormonalną w oparciu o Model Creighton, bo tylko takie dopasowane leczenie może być skuteczne. Musimy myśleć w sposób przyczynowo-skutkowy i łączyć pomiędzy sobą kropeczki – dodał dr Piotr Broda. – Centrum Nowe Życie to wyjątkowe miejsce, gdzie w dzisiejszym świecie, w którym na co dzień spotykamy się z nieuczciwością, bylejakością można liczyć na uczciwych i kompetentnych specjalistów, którzy rzeczywiście będą chcieli państwu pomóc – dodała Olimpia Janz, diagnosta laboratoryjny i parazytolog. – Udział psychologa w procesie leczenia często jest niezbędny, aby nie tylko towarzyszyć w tym trudnym doświadczeniu, jakim jest niepłodność, ale wręcz umożliwić prawidłowy jego przebieg – podkreśliła psycholog Urszula Owczarz.

Skuteczność leczenia opartego o proces przyczynowej diagnostyki i terapii, prowadzonej przez wielospecjalistyczny zespół oraz Model Creighton, który pozwala na skorelowaną z cyklem diagnostykę i leczenie, wynosi aż 70 procent.

Dzięki wsparciu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Centrum Nowe Życie zorganizowało wiele projektów, warsztatów i wykładów, także na wyższych uczelniach. Na uwagę zasługują już realizowana inicjatywa „Staję się kobietą” dla dziewczynek w wieku 8-12 lat i ich mam oraz planowana na rok 2025 „Staje się mężczyzną” – dla chłopców w wieku 8-12 lat i ojców.

Pragnąc dotrzeć do jak największej liczby par borykających się z niepłodnością i chcąc prowadzić je na drodze do zdrowia i spełnionego rodzicielstwa, w listopadzie 2023 r. została powołana do życia Fundacja Centrum Nowe Życie. Jej skład tworzą: Carine Stranz-Rambowicz (zarząd) oraz dr Piotr Broda, Magdalena Stranz-Sobalkowska i Robert Włosiński (rada).

Warto zapoznać się ze stroną fundacji. Wchodząc pod wskazany adres można również dokonać jej wsparcia. https://fundacja.nowe-zycie.pl/

Podsumowanie ostatnich pięciu lat, z udziałem rodziców, dzieci, przyjaciół, zespołu centrum, odbyło się w bydgoskim Domu Polskim.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 1 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Terytorialsi ruszyli z pomocą. "Wspólne działanie kluczem do sukcesu"

Od piątku, 12 września br., na terenach południowo-zachodniej Polski trwa #walka z piętrzącą się wodą. Do walki z żywiołem w WOT zorganizowano 4 Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe w oparciu o 11 Małopolską, 12 Wielkopolską, 13 Śląską i 16 Dolnośląską Brygadę OT, w każdej Brygadzie do ok. 500 żołnierzy. W razie potrzeby wsparcia wymienionych brygad, żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pozostają w gotowości do stawiennictwa w jednostce wojskowej w czasie 24 h.

(czytaj więcej)
0

Jedna ogólnopolska infolinia KAS. Zmiany od października

Pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej# (KIS) będą udzielać informacji pod numerami: (+48) 22 330 03 30 – dla połączeń z telefonów komórkowych i 801 055 055 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych. Tak jak dotychczas dzwoniący uzyskają pod tymi numerami ogólną informację podatkową i celną. Nowością jest możliwość uzyskania informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN.

(czytaj więcej)
0

85. rocznica napaści sowieckiej na Polskę. Dzisiaj Dzień Sybiraka

17 września – w rocznicę agresji sowieckiej #na Polskę z 1939 r. – przypada Dzień Sybiraka. To wyjątkowe święto zostało ustanowione uchwałą Sejmu. „Upamiętniamy tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość" – głosi uchwała.

(czytaj więcej)
0

Wędrówka wzdłuż Noteci. "Wiatr nam sprzyjał"

Kolejna wędrówka z cyklu #"Po Bezdrożach" za nami.

(czytaj więcej)