2:0 dla rodziców i kuratorium. Szkoła w Palmierowie nie zostanie zlikwidowana?
fot. LZ
Dlaczego Kujawsko-Pomorska Kurator oświaty Grażyna Dziedzic nie zgodziła się #na likwidację Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Palmierowie? Negatywna opinia w sprawie zamiaru likwidacji placówki wpłynęła do gminy 3 grudnia. Uzasadnienie ma 11 stron. Burmistrz już przygotował i wysłał zażalenie do Ministerstwa Edukacji Narodowej.
W postanowieniu, które wpłynęło do Urzędu Miejskiego w Kcyni, mowa jest m.in. o stanie technicznym budynku szkoły. Grażyna Dziedzic podkreśla, że szkoła znajduje się w otoczeniu zieleni, ma uzbrojoną infrastrukturę sportowo-rekreacyjną, nowoczesną, atestowaną siłownię, utwardzone boiska, bieżnie, sale lekcyjne, salę gimnastyczną (burmistrz Mateusz Stachowiak podkreśla, że nie jest to pełnowymiarowa sala, ale większa sala lekcyjna zaadaptowana na gimnastyczną). Wymieniony jest oczywiście szereg aktywności, jakie wykazywała szkoła, m.in. to, że jest organizatorem międzyszkolnych potyczek ortograficznych, zadań odpowiedzialnych za ochronę przyrody, itp., że patron szkoły – Orzeł Biały – wpływa na podnoszenie postaw patriotycznych, szkoła bierze czynny udział w uroczystościach gminnych i parafialnych. - Wszystko to rozumiem, ale w mojej ocenie nie jest to argument, który przemawia za tym, że szkoła nie kwalifikuje się do zamknięcia, ponieważ cały czas podkreślamy, i to jest podstawą wszelkich działań reorganizacyjnych, że demografia w gminie spada. Jest to poparte liczbami. Na ponad 12-tysięczną gminę mamy nieco ponad 80 urodzeń. To 3, może 4 niepełne oddziały klasowe na całą gminę, a szkół podstawowych mamy 7. Za chwilę tych dzieci będzie jeszcze mniej, a ilość szkół się nie zmieni. Perspektywa jest taka, że za kilka lat w Palmierowie będzie jedynie ponad 50 dzieci. W tym momencie są tam klasy 3-4 osobowe przy pełnej frekwencji. W momencie sezonu chorobowego, gdy dzieci jest mniej, może zostać zatrzymany proces przekazywania wiedzy w tych klasach – mówi Mateusz Stachowiak.
W tym momencie w szkole uczy się 66 dzieci. Najmniej w klasie VIII – są to 3 osoby. Najwięcej w klasie VII – 13 osób.
Był ukłon dla rodziców
- W zażaleniu zwracamy też uwagę na kwestie formalne. Jako gmina, podjęliśmy drugą uchwałę intencyjną, zmieniającą zasadę przydzielania obwodów. W pierwszej wersji wszystkie dzieci miały chodzić do Szkoły Podstawowej w Kcyni. Po rozmowach z rodzicami, wychodząc im naprzeciw, podjęliśmy drugą uchwałę intencyjną, aby sprostać wymaganiom rodziców. Rodzice skonsultowali się ze sobą i stworzyli deklarację, w której wyrazili opinię, gdzie chcieliby posłać swoje dzieci w przypadku likwidacji SP w Palmierowie. Okazało się, że podział był pół na pół. Część zadeklarowała naukę w Kcyni, a część w Dziewierzewie. Wiedząc, że będziemy musieli uruchomić dwa połączenia autobusowe, stwierdziliśmy, że jesteśmy w stanie to zrobić, wsłuchując się w głos społeczeństwa. Jesteśmy elastyczni i możemy się dostosować – tłumaczy burmistrz.
W opinii kurator oświaty padły argumenty o sprzeciwie społecznym czy o buncie. – Zupełnie tego nie odczuwam. Rozmawialiśmy z nauczycielami, pracownikami, nauczycielami. To były spokojne, merytoryczne rozmowy – twierdzi włodarz.
Kurator oświaty nie dopełniła obowiązków?
Mateusz Stachowiak podkreśla, że w opinii gminy, Kujawsko-Pomorska Kurator Oświaty w realizowanych czynnościach administracyjnych nie zastosowała się do artykułu 10 KPA, podejmując decyzję o przeprowadzaniu wizji lokalnej w SP Palmierowo przez wizytatora rejonowego, która odbyła się 26 listopada 2024 bez poinformowania o tym organu prowadzącego, którym jest burmistrz Kcyni. - To naruszenie tego przepisu. Ponadto, kurator oświaty, w swoim postanowieniu naruszył artykuł 72 KPA polegający na braku zebrania i rozpatrzenia całego materiału dowodowego oraz braku oceny wszystkich okoliczności istotnych do wydania opinii w sposób wyczerpujący i miarodajny, m.in. poprzez brak przeprowadzenia wizji lokalnych przez wizytatora rejonowego Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy w SP w Kcyni i SP w Dziewierzewie, co jest istotne, bo to są obwody przez nas wskazane. To jest w naszej ocenie niedopełnienie obowiązków i naruszenie artykułu – twierdzi burmistrz.
Czy półtora minuty pogorszy stan psychiczny uczniów?
W negatywnej opinii wskazano, że wydłuży się czas dojazdu dzieci do szkoły, co będzie miało wpływ na zdrowie psychiczne i wyczerpanie dzieci długą trasą. - Zrobiliśmy sobie rozpiskę sieci dowozów dzieci do tych szkół i wynika z tego, że długość przejazdu zwiększy się maksymalnie o 1,5 minuty – komentuje Stachowiak. Burmistrz przypomina, że gmina wykazuje szereg inwestycji, które są realizowane i które ma zamiar realizować w zakresie oświaty. - Naprawdę łożymy potężne pieniądze na inwestycje. Dwa tygodnie temu zostało odebrane boisko wielofunkcyjne przy SP w Dziewierzewie za 1 mln 800 tys. zł, budowany jest kompleks boisk przy SP w Kcyni za 1 mln 600 tys. zł, gmina jest w trakcie przygotowania dokumentacji budowy nowego przedszkola miejskiego z oddziałem żłobkowym przy ulicy Wyrzyskiej, w grę wchodzi także termomodernizacja budynków SP w Kcyni wraz z wymianą źródła ogrzewania. Inwestycje w oświatę będą potężne, żeby podnieść dzieciom jakość edukacji – zapewnia.
Łączenie klas - dobre czy nie?
W swojej negatywnej opinii, Kujawsko-Pomorska Kurator Oświaty przywołała dopuszczalność zmiany organizacji nauczania w postaci klas łączonych oraz oceniła, że uczniowie małej szkoły w Palmierowie nie są narażeni na niewłaściwą realizację procesu dydaktycznego z uwagi na małą liczebność oddziałów i naukę w klasach łączonych. - Czyli okazuje się, że klasy łączone nie są takie złe, z czym ja nie mogę się zgodzić – komentuje Mateusz Stachowiak. Powyższe stanowisko jest sprzeczne z wcześniejszym stanowiskiem Grażyny Dziedzic cytowanym przez Gazetę Pomorską w artykule z lipca 2024 roku. - To szkoły, do których uczęszczało bardzo mało uczniów. W niektórych z nich uczyło się po 20-30 osób, a nawet mniej. Decyzje o likwidacji poprzedzone były konsultacjami z rodzicami i mieszkańcami. O zamknięcie tych szkół wnioskowały do nas samorządy, które były organami prowadzącymi te placówki oświatowe. Uczniowie z likwidowanych szkół od września br. będą kontynuować naukę w większych pobliskich szkołach. Zyskają tam lepsze warunki do nauki, ponieważ uczyć się będą na swoich poziomach klasowych. Unikniemy w ten sposób łączenia klas, co jest dramatem dla edukacji - powiedziała Grażyna Dziedzic w rozmowie z dziennikarzami Gazety Pomorskiej.
- Nauka w klasach łączonych odbywa się aktualnie w SP w Palmierowie i my ten dramat teraz przechodzimy – podkreśla burmistrz Kcyni. - Chciałbym, żeby spojrzeć na nasze placówki tak, jak na inne, także w małych, wiejskich gminach, mających podobne problemy. Jesteśmy jedyną tak mało liczebną gminą w województwie, która ma tak rozwiniętą sieć szkół (to zespół szkół technicznych, przedszkole i 7 szkół podstawowych). Chcemy tą sytuację zmienić, ale niestety nie spotykamy się ze zrozumieniem – dodaje.
Samorządowcy z Kcyni twierdzą, że zawarte w postanowieniu Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty przesłanki nie są wystarczające do wydania negatywnej opinii w tej sprawie. „Gmina spełniła wszystkie ustawowe wymogi w sprawie zamiaru likwidacji, a podstawy swojego działania oparliśmy na doświadczeniu, analizach demograficznych oraz danych dotyczących zasobów substancji oświatowej gminy i możliwości rozwoju dla uczniów” - czytamy w zażaleniu.
Zażalenie trafiło już, za pośrednictwem kuratorium, do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Minister Barbara Nowacka ma 30 dni na podtrzymanie stanowiska kuratorium lub zlecenie ponownego przeanalizowania sprawy.
Przypomnijmy, że gmina wniosła zażalenie także w sprawie negatywnej opinii co do zamiaru likwidacji szkoły w Rozstrzębowie. W tym przypadku odpowiedź powinna wpłynąć do gminy wkrótce.
- Przeanalizujemy odpowiedź, mamy kolejne możliwości, czyli odwołanie się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Myślę, że będziemy konsekwentni w swoim działaniu i skorzystamy z tego narzędzia – zapowiada Mateusz Stachowiak.
Źródło:
Czytaj również
Dodaj komentarz
Nowe przepisy. Zmieniły się zasady selektywnej zbiórki odpadów
Od 2025 roku, zgodnie z przepisami UE, wchodzi w życie obowiązek selektywnego #zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie. To tam powinny trafiać rzeczy, którym można dać drugie życie!
(czytaj więcej)Znakowanie owoców i warzyw. Obowiązują nowe przepisy
Wystawiając świeże owoce i warzywa na sprzedaż, należy stosować obowiązujące# unijne i krajowe akty prawne dotyczące znakowania żywności. Od 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące owoców i warzyw oraz niektórych przetworów owocowych i warzywnych, a także bananów.
(czytaj więcej)System lokalizacji AML. Nowoczesne technologie służące ratowaniu życia
Rozpoczyna się tworzenie systemu, który ułatwi służbom ratowniczym #dotarcie do osób wzywających pomocy. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) podpisał umowę z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), aby wprowadzić nowoczesny system lokalizacji o nazwie AML (Advance Mobile Location). System tworzony we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, pomoże szybciej i dokładniej znaleźć osoby w potrzebie. Na realizację projektu przeznaczone zostanie prawie 33 miliony złotych. Jego pełne uruchomienie przewidziane jest w 2027 roku.
(czytaj więcej)Ile dni wolnych od pracy? Kalendarz na 2025 rok
Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy określa# 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. Warto tak zaplanować swój urlop, aby zyskać więcej dni wolnego. Sprawdzamy, kiedy przypadają święta wolne od pracy w 2025 roku.
(czytaj więcej)
Komentarze (25) Zgłoś naruszenie zasad
Mieszkaniec Gminy, w dniu 30-12-2024 19:18:17 napisał:
odpowiedz
moja_szkola, w dniu 30-12-2024 19:22:12 napisał:
odpowiedz
Rodzic , w dniu 30-12-2024 19:38:44 napisał:
odpowiedz
Bzdura, w dniu 30-12-2024 19:52:47 napisał:
odpowiedz
Basiu zamykaj, w dniu 30-12-2024 20:10:41 napisał:
odpowiedz
prawda, w dniu 30-12-2024 20:45:35 napisał:
odpowiedz
Tadzio, w dniu 30-12-2024 21:13:29 napisał:
odpowiedz
Do zaorania, w dniu 30-12-2024 21:40:28 napisał:
odpowiedz
Xxx, w dniu 30-12-2024 21:56:10 napisał:
odpowiedz
Włodek, w dniu 30-12-2024 22:42:18 napisał:
odpowiedz
Miras, w dniu 30-12-2024 23:00:31 napisał:
odpowiedz
Masakra, w dniu 30-12-2024 23:19:45 napisał:
odpowiedz
Tak mówią, w dniu 30-12-2024 23:21:16 napisał:
odpowiedz
Polak, w dniu 30-12-2024 23:31:03 napisał:
odpowiedz
Rodzic, w dniu 30-12-2024 23:52:52 napisał:
odpowiedz
Do rodzic, w dniu 31-12-2024 04:34:16 napisał:
odpowiedz
Zaradne, w dniu 31-12-2024 06:11:48 napisał:
odpowiedz
Rodzic, w dniu 31-12-2024 09:03:38 napisał:
odpowiedz
KCYNIAa, w dniu 31-12-2024 09:27:34 napisał:
odpowiedz
Adam_mordy_w_kubel, w dniu 31-12-2024 10:16:17 napisał:
odpowiedz
ufff, w dniu 31-12-2024 12:43:02 napisał:
odpowiedz
Nie bądź śmieszny, w dniu 31-12-2024 12:55:19 napisał:
odpowiedz
Mieszkaniec, w dniu 31-12-2024 14:32:07 napisał:
odpowiedz
wwr, w dniu 31-12-2024 21:45:13 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!